Ploeteren in de schaduw van de grote broer O 16 MEDIA CULTUUR HOE IS HET NU MET? FRANK STALLONE Historicus Maarten van Rossem en Gijs Rademaker van EenVandaagdelen een bijzondere fascinatie, ontdekten ze vorig jaar bij De slimste mens. dinosaurussen. Nu komen de twee mannen met een podcast. PODCAST DINOSAURUSSEN De jongere Stallone zingt, acteert (ook kort te zien tijdens de opening credits van Rocky in 1976), schrijft al van jongs af aan zijn eigen muziek, maar Stallone, Frank dus, weet niet door te dringen tot het ultieme sterrendom. Na een paar onbeduidende muzikale avonturen in de jaren 70 breken met de jaren 80 voor Frank plots gouden tijden aan. Hij schrijft het nummer Far from over voor de sound track van de film Staying Alive (1983), geregisseerd door broer 'Sly'. Het is het vervolg op kaskraker Satur day night fever (1977), met wederom John Travolta in de hoofdrol. Maar dat is geen garantie voor succes, de soundtrack doet het vele malen beter dan de film. Frank heeft met Far from over een wereldhit te pakken. Precies op tijd, vertelt hij later in maga zine Phyllymag. ,,Ik was blut, ik werkte echt aan een stuk door, en ineens viel alles op z'n plek. Dit was mijn kans." Maar zijn vervolgalbum in 1985 doet nagenoeg niets. De muziek die hij in de laatste jaren van dat decennium maakt, vindt de weg naar het mon diale publiek niet. Ondanks acht studioalbums en negen soundtracks (onder meer Rocky III en III) staat hij te boek als eendagsvlieg. Het blijft ploeteren in de marge. Een gevecht te gen een alcoholverslaving komt daar nog bij. In middels gaat het weer stukken beter. Zo heeft hij tegenwoordig zijn eigen onlinegitaarmerk: Tiger. Ook treedt hij nog steeds op. De afgelopen jaren heeft hij met name het bigbandgenre omarmd en meegenomen naar de concertzalen, in combinatie met zijn filmmuziek. En natuurlijk die ene grote hit. Een succesnotering zit er dan misschien niet meer in, Frank Stallone is wat zijn trouwe schare fans betreft Far from over. Ik kan nooit 'Stallone' zeggen. Je moet altijd 'Frank dus' toevoegen Steun voor NL-film Brinkprijs voor Helberg e één (Gijs Rademaker, 42) is de be kende opi niepeiler van EenVan daag en was vorig jaar kandidaat bij De Slimste Mens, het programma waar de ander (Maarten van Rossem, 77) al jarenlang de eenmansjury vormt. Een terloopse opmerking van presentator Philip Freriks, dat de mannen een interesse voor dino's delen, zette Gijs Ra demaker aan het denken, op de fiets naar huis al, na de opname. De volgende dag mailde hij Van Rossem (77) en nu, ruim een jaar Het overgrote deel van de mensheid is voor geen ene mallemoer geïnteresseerd in de wereld waarin ze leven later, verschijnt de eerste afleve ring van hun gezamenlijke pod- cast over dino's. Het duo ging langs bij Naturalis, Teylers Mu seum en het Geologisch Mu seum Hofland om te praten met paleontologen en andere ex perts, maar vooral met elkaar. Even terug in Naturalis in Lei den vandaag. Eerste stop: de tri- ceratops. Of hij nog steeds de be tovering voelt, zo oog in oog met een paar botten? „Jazeker", zegt Van Rossem. ,,Eigenlijk bij alles wat zo verrekte oud is. Ik houd mij veel bezig met moderne ge schiedenis, maar je moet nooit vergeten dat het universum zelf ook een historisch geheel is, dat ooit is ontstaan en daarom ook voorbijgaat. Relativerend, ja." Wv Waar zijn ze gebleven? Sterren van toen die uit de schijnwerpers zijn verdwenen. Vandaag: Frank Stallone. Cindy van Rijswijk Met Far from over scoort hij in 1983 een mega hit. Vervolgens blijft het stil rond Frank Stallone (70). Maar nu is hij terug met een documentaire over zijn leven: Stallone: Frank, that is. Een leven dat zich voltrekt in de schaduw van die andere Stal lone, de vier jaar oudere Sylvester. ,,Ik kan nooit gewoon 'Stallone' zeggen. Je moet altijd 'Frank dus' daaraan toevoegen." maandag 31 mei 2021 GO FILM Het Filmfonds trekt 3,5 miljoen euro uit om Nederlandse films niet te laten overstem men door bui tenlandse pro ducties, zegt di recteur Bero Beyer in de Filmkrant. Bios copen mogen op 5 juni weer open. LHBTI De Jos Brink Oeuvre Prijs wordt dit jaar toegekend aan de Curagaos- Nederlandse psychiater en activist Glenn Helberg. Hij zet zich al de cennialang in voor de Aru baanse en de Antilliaanse lhbti-beweging. 3 ■o Het monster T-rex trekt alle aandacht Kees van Unen 44 —Maarten van Rossem, historicus Gijs Rademaker (links) en Maarten van Rossem onder Trix, de T-rex in Naturalis in Leiden. foto jakob van vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16