Lichaam trekt aan noodrem 0 ECONOMIE 15 AMAZON ONGEWENST AAN HET WERK Thijs Launspach Vorige week werd bekend dat demissio nair minister Bas van 't Wout van Eco nomische Zaken en Klimaat zijn taken neerlegt. Van 't Wout heeft een burn-out, en zal daarom minstens drie maanden uit de rou latie zijn. Van 't Wout is niet de enige politicus die de afgelopen tijd te kampen kreeg met burn-out- klachten. Vorig jaar viel toenmalig minister van Volksgezondheid Bruno Bruins al uit, nadat hij flauwviel tijdens een Kamerdebat vanwege oververmoeidheid. En ook Pieter Omtzigt, het gewaardeerde en gevreesde Kamerlid van het CDA, zit momenteel her stellende thuis. Opvallend genoeg betreft het hier drie pro minente mannen - een groep waarbij stress en burn-out altijd nog net iets grotere taboe-on derwerpen waren dan bij vrouwen. Waar de uitval door werkdruk bij deze groep voorheen misschien werd verbloemd ('familie-omstan digheden', 'gezondheidsredenen'), komen deze drie heren er nu ruiterlijk voor uit dat hun afwezigheid met stress te maken heeft. Stress hoort er nu eenmaal bij op de werkvloer en het is niet iets om je voor te schamen. Een burn-out krijg je niet zomaar, daar gaat meestal een langere periode aan vooraf van chronische stress, waar bij de balans tussen inspanning en ontspan ning zoek is. De span ning kan niet meer weg, en er treedt dus onvol doende herstel op tus sen drukke periodes. Dat kan verschillende redenen hebben: flink hoge werkdruk, veel verantwoordelijkheid, een ongelukkige combi natie van werk en privé- omstandigheden of moeten werken in een toxische werkomge ving. Je lichaam trekt aan de noodrem: jij gaat even helemaal nergens meer heenZit je een maal in een burn-out, dan kost het vaak maan den (of nog langer) om ervan te herstellen. Idealiter ben je de burn-out dus vóór, door op tijd in te grijpen. Bijvoorbeeld door tijdig aan te geven op je werk dat het even niet gaat. Of door te zorgen dat je - ook bij een drukke baan - ten minste enkele uren per dag met met werk bezig bent, en je hoofd rust kunt geven. Skip dat nachtelijke mailtje, of dat halfuurtje Twitter op de late avond: dit is voor je hoofd óók werk. Ga regelmatig wandelen; slaap, eet en beweeg gezond. Houd je eigen stresssigna len in de gaten (hoofdpijn, irritatie, moeite met slapen) en grijp in wanneer je merkt dat je over je grens zit. En vooral: zorg dat je na periodes van grote inspanning niet gelijk weer doordendert, maar dat je ook kunt herstellen - met extra slaap, ontspanning en rust. Dat geldt voor politici, net zo goed als voor alle ande ren. Skip dat nachtelijke mailtje of halfuurtje Twitter, voor je hoofd is dat ook werk Bewijs voor gelijk loon man/vrouw Frans tekort begroting veel hoger In Rusland moeten niet alleen de westerse techbedrijven het ontgelden, ook de eigen online-ondernemingen liggen geregeld onder vuur van de overheid. Gaat Rusland richting het Chinese model: bijna totaal afgesloten van het world wide web? Rusland is dit jaar een campagne begonnen tegen een groot aantal socialemediagiganten, met name vanwege de online steun voor de gevangengenomen Kremlin-criti- cus Alexej Navalny, die in januari terugkeerde uit Duitsland na behandeling voor een vergiftiging. Afgelopen week was Google de gebeten hond: de Russische media- en internetwaakhond Roskomnad- zor gebood de internetgigant ver boden materiaal van de zoekma chine af te halen. Gebeurde dat niet binnen een etmaal, dan dreigde Roskomnadzor Googleservices in Rusland te vertragen. De Russische dienst zei dat Google 20 tot 30 procent van de links naar in Rusland 'verboden' in houd nog niet had verwijderd. Het gaat volgens de Russen om materi aal dat drugsgebruik promoot en kinderpornografie bevat. Maar ook uitnodigingen aan mensen onder de 18 jaar voor illegale protesten. Het zou gaan om vijfduizend stuk jes inhoud met verboden materiaal, waarvan er volgens Rusland 3500 ronduit 'extremistisch' zijn. Opmerkelijk is overigens dat Google maandag, een paar uur voor de uitspraak van Roskomnadzor, voor het eerst in de geschiedenis van de hightechgigant zelf een rechtszaak tegen Rusland had aan gespannen. Roskomnadzor had in januari geëist dat twaalf video's weg moesten waarin minderjari gen zouden worden opgeroepen aan demonstraties mee te doen. Google wil deze eisen via de rechter van tafel krijgen. De eerste hoorzit ting in deze zaak vindt op 14 juli plaats. Sinds begin dit jaar verzocht Ros- komnadzor zowel buitenlandse als Russische technologiebedrijven, waaronder Facebook, Vkontakte (het Russische Facebook), TikTok, YouTube en Twitter, tienduizenden berichten, video's en foto's te ver wijderen die in strijd zouden zijn met de Russische wet. Twitter (niet meer dan 3 procent van de Russi sche markt) werkt in Rusland inmiddels met vertraging, een drei gend totaalverbod op de app kwam er (voorlopig) niet. Advertentieverbod Russische parlementariërs dienden vorige week een wetsontwerp in dat grote technologiebedrijven dwingt kantoren in Rusland te ope nen of Russische bedrijven ver biedt om bij hen te adverteren. De Russische apps Vkontakte en Telegram - beide opgericht door het Russische wonderkind Pavel Doerov - hebben om verschillende redenen een bijzondere positie. Doerov werd in 2014 gedwongen Vkontakte over te geven aan Mail.ru-eigenaar Alisjer Oesmanov. Die heeft nauwe banden met de Russische veiligheidsdienst FSB. Daarom wordt alom aangenomen dat de Russische autoriteiten in middels kunnen meekijken met de gebruikers. Om dat laatste met Telegram te voorkomen, ontwikkelden Doerov en zijn team een zeer ingewikkeld encryptiesysteem, waarvan de FSB ook graag de sleutel in handen zou hebben. Toen Doerov, inmiddels uitgeweken naar het buitenland, die drie jaar geleden weigerde uit te leveren, probeerde Roskomnad- zor Telegram te blokkeren. Tever geefs: de whizzkids van het be drijf wisten via slimme omlei dingen de chatapp tot op heden moeiteloos in de lucht te houden. De voortgaande aanval op sociale media en andere onlinebedrijven in Rusland roept de vraag op of het land China achternagaat. Daar functioneert feitelijk slechts een afgesloten deel van het internet dat exclusief voor Chinezen is. Rusland experimenteert ook met het afsluiten van het eigen internet van het world wide web in tijden van bedreiging van de veiligheid. Maar volgens kenners zal totale iso latie er niet in zitten: anders dan China maakt Rusland bijvoorbeeld gebruik van buitenlandse servers en heeft het kilometers glasvezel kabel over de grenzen lopen. maandag 31 mei 2021 GO Als psycholoog verwondert Thijs Launspach zich over het moderne werken. Hij geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op het werk. Vandaag: ministers met een burn-out. Thijs Launspach is stressexpert. Hij schreef hierover onder meer het boek Werk kan ook uit (2020). CERTIFICAAT Bedrijven kun nen voortaan bewijzen dat ze vrouwen en mannen een ge lijk loon betalen. Erasmus Q-In- telligence, on derdeel van de Erasmus Uni versiteit in Rot terdam, biedt werkgevers aan eventuele loon- verschillen tus sen de seksen te onderzoeken. Daarna geven ze een certifi caat af. CORONACRISIS Het Franse be grotingstekort komt dit jaar uit op 220 miljard euro, ongeveer 47 miljard euro meer dan ge dacht. Volgens staatssecretaris begrotingsza ken Olivier Dus- sopt hangt het hogere tekort samen met de aanhoudende steunmaatrege len voor de Franse econo mie tijdens de coronacrisis. a Rusland voert strijd met sociale media op Joost Bosman Moskou Volgens de Russische internet waakhond bevatten 3500 links die te vinden zijn met Google 'extremistische' inhoud. (jisnyrS I 'Amazon verwoest de planeet', staat er op het stuk karton waarin deze demonstrant zich heeft gehuld. Zaterdag demonstreerden actievoerders tegen de komst van een distributiecentrum van Amazon in Fournès, in het zuidoosten van Frankrijk. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15