Hl 'Transavia minst flexibele vliegmaatschappij' NIEUWS 13 Vakantievlieger haalt mensen terug na inkrimping wegens corona .J Waar zijn de vliegschaamte en de corona-angst gebleven? Toen Transavia deze maand de boekin gen voor het komend wintersei zoen openzette, meldden zich in één dag meer dan 33.000 boekers. Meer dan in de hele aanloop naar de laatste winter vóór corona. Ook voor de zomer loopt het storm. Het kabinet had nog niet be kendgemaakt dat een klein aantal mediterrane vakantiehotspots op groen of geel ging, of de boekingen kwamen op gang. ,,Als dat soort nieuws naar buiten komt, ontploft onze website'', zegt Petra de Ruiter, operationeel directeur van de maat schappij. ,,Het aantal boekingen is verdrievoudigd ten opzichte van vorig jaar. Dat geeft hoop.'' Het is niet de vraag óf Nederland weer op vakantie wil - ondanks alle obstakels die daar vanwege Covid- 19 bij horen - maar of voor iedereen wel plek is. Aan Transavia zal dat volgens haar niet liggen. ,,We wil len eind juli, begin augustus op 80 procent van het aantal stoelen zit ten die in 2019 werden geboekt. Dat is best veel.'' Opschalen De veertig Boeings van de maat schappij zijn inmiddels allemaal 'uitgepakt'; het merendeel stond tijdens de donkerste dagen van de coronapandemie goed afgedekt stil. De vliegers zijn blijven trainen, ca binebemanning is zo veel mogelijk binnenboord gehouden. Maar, als onderdeel van KLM moest ook Transavia inkrimpen om aan de overheidsvoorwaarden voor staats leningen en -garanties te voldoen. ,,We hebben 15 procent van ons personeel laten gaan.'' Met de herstart wordt dat deels teruggedraaid. ,,In de cabine moe ten we nu weer opschalen, maar dat doen we in de zomer altijd. Er komt een aantal mensen terug en een aantal KLM'ers gaat bij ons aan de slag; de trainingen zijn nu bezig. We moeten klaarstaan om op te schalen.'' Dat is best lastig, nu nog altijd onduidelijk is wanneer naar welke bestemmingen kan worden gevlo gen. Veel vantiegebieden zijn nog altijd op slot. ,,Dat de rest van Spanje en de rest van Griekenland opengaan, is belangrijk voor ons'', zegt De Ruiter. „Gevolgd door Italië en Kroatië. We kunnen niet met onze voorbereidingen wachten tot dat de besluiten zijn genomen. Dan lukt het niet om iedereen te vervoe ren. We moeten anticiperen.'' VOORWAARDEN Dat ieder land eigen regels stelt, maakt het nog lastiger. ,,Ik blijf het zeggen; een gezamenlijke aanpak zou zoveel schelen. Nu doet Grie kenland dit, Nederland dat. Als het Europees zou worden geregeld, uniformer en transparanter, zou Het aantal boekingen is verdrievoudigd ten opzichte van vorig jaar. Dat geeft hoop - Petra de Ruiter, operationeel directeur Transavia dat ons leven en dat van de reiziger stukken makkelijker maken.'' Volgens De Ruiter worden veel maatregelen ten onrechte op de luchtvaartwereld afgewenteld. ,,Wij bepalen de richtlijnen niet. Controleren of mensen een corona test hebben gedaan of zijn ingeënt, is niet onze verantwoordelijkheid. Maar overheden willen wel dat we dat gaan doen. Daarover zijn we nog in gesprek. Als overheden re gels stellen, zullen ze er ook voor moeten zorgen dat die worden na geleefd.'' PCR-test Hoe dan ook zal corona nog een tijdlang het reisgedrag beïnvloe den, ook al was het omdat op reis gaan een stuk duurder wordt; de gratis PCR-test voor reizigers heeft het politiek gezien (nog) niet ge haald. ,,De extra kosten voor coro namaatregelen bij een reis komen in de buurt van onze ticketprijzen en gaan er soms zelfs overheen. Terwijl Transavia er juist voor staat dat iedereen, ongeacht inkomen, op reis moet kunnen.'' Angst voor tekorten heeft ze niet. ,,Er is nog voldoende te boeken, al leen gaat het nu erg snel. Normaal boeken mensen vanaf december voor de zomer; dat is dit jaar niet ge beurd. Op sommige bestemmingen kan het krap worden als het nog lang duurt voor grote vakantielan den opengaan.'' ,,Het zou mij niet verbazen dat we een mooi naseizoen krijgen. De meivakantie is in het water geval len; mensen die het zich kunnen veroorloven, zullen ook in septem ber en oktober weer weggaan. Ik verwacht niet dat het in het najaar echt veel rustiger wordt, zeker niet in de schoolvakantie. Als dit zich doorzet en er geen gekke dips meer komen, dan verwachten wij een heel goed naseizoen. Laat maar ko men, we hebben er plaats voor.'' Ook aan de duurdere 'Flex'-optie van Transavia zitten 'veel haken en ogen', concludeert de bond. Als reizigers hun reis willen verzet ten, moeten ze het ticket binnen één jaar na boeken gebruiken. Bo vendien moeten de route én het reisgezelschap ongewijzigd blij - ven. Verder kunnen klanten hun 'Flex'-ticket maar tot 48 uur voor vertrek aanpassen. 'Wie vlak voor de vlucht positief test op corona, is te laat om nog kosteloos te wijzigen. De maat schappij geeft geen geld terug bij annulering', stelt de bond. Wie een standaardticket boekt bij Transavia, betaalt 35 euro per per soon per enkele reis voor een wij ziging. Daarmee komt het zusje van KLM het minst aantrekkelijk uit de bus in het onderzoek. Daarin werden de voorwaarden om te wijzigen of te annuleren van vijf tien Europese luchtvaartmaat schappijen met elkaar vergele ken. De meeste luchtvaartmaat schappijen zijn sinds corona juist flexibeler geworden.'Zo kunnen consumenten bij Air France en KLM tot de dag van vertrek elk ticket kosteloos omboeken of an nuleren en hun geld terugvragen', aldus de website van de Consu mentenbond. Ook verschillende prijsvechters zijn flexibel. Totaalplaatje De Consumentenbond vindt dat consumenten die omboeken of annuleren vanwege een plots ne gatief reisadvies of verplichte qua- rantaine bij aankomst, niet op hoge kosten moeten worden ge jaagd. Transavia ziet vooralsnog geen noodzaak om de voorwaarden te veranderen, zegt het bedrijf in een reactie. ,,Wij kijken naar het to taalplaatje, dat is belangrijk. Onze tickets hebben een aantrekkelijke basisprijs, zodat vliegen bereik baar is en blijft voor iedereen. De klant kiest uiteindelijk of hij extra flexibiliteit wil voor beperkte kos ten'', zegt een woordvoerder. „Daarnaast is de omboek-Jëe reeds eerder verlaagd. Als je met kiest voor extra flexibiliteit en toch wilt omboeken, dan zijn daar dus in derdaad kosten aan verbonden.'' maandag 31 mei 2021 GO Vliegmaatschappij Transavia maakt zich op voor een warme zomer en een druk najaar, met onzekerheden. ,,Het kan op sommige bestemmingen krap worden als het nog lang duurt voor grote vakantielanden open gaan." Herman Stil Amsterdam Wie deze zomer een flexibel vliegticket wil boeken, kan het best Transavia links laten lig gen. Uit een inventarisatie van de Consumentenbond blijkt dat de prijsvechter een stuk min der flexibel is dan andere vlieg maatschappijen als reizigers hun vliegticket moeten wijzi gen of annuleren. Marlies van Leeuwen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13