Israëlische regering in zicht zonder Netanyahu EUWS 11 M arrea StrandwandeLen en shoppen aan zee Terwijl de Verenigde Staten deze week economische sancties oplegden aan Ethiopië wegens het aanhoudende geweld in de regio Tigray, komt de humanitaire hulp op gang. Annemiek Dekker vertrekt namens Artsen zonder Grenzen. De verhalen die naar buiten komen uit Tigray zijn gruwelijk, evenals de beelden. Lang werden de media weg gehouden uit de meest noordelijke regio van Ethiopië. Soldaten van het Ethiopische leger onderdrukken daar sinds november vorig jaar, samen met Eritrese troepen en losgeslagen milities, een gewapende opstand van lokale bestuurders. Die behoren tot de Tigreeërs, het volk dat lang de dienst uitmaakte in het land. De afre keningen in Tigray zijn feitelijk ont aard in 'etnische zuiveringen'. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Blinken, ver oordeelde het vermoorden en verja gen van duizenden mensen. Soldaten hebben van seksueel geweld tegen vrouwen een wapen gemaakt. Het is heel moeilijk voor de vrouwen over het seksuele geweld te praten, dat ta boe is in de orthodoxe gemeenschap. Een humanitaire ramp van de eer ste orde voltrekt zich in het noorden van Ethiopië. Meer dan een derde van de zes miljoen bewoners van het ge bied is ontheemd of gevlucht naar Soedan. Alsof het nog niet genoeg is, werd het door geweld geteisterde Ti- gray ook nog eens getroffen door een sprinkhanenplaag. De voedselpro ductie is weggevaagd en honger is een groeiend probleem. De algemene situatie in de regio is een smet op het blazoen van Abiy Ahmed, de Ethio pische premier die in 2019 de Nobel prijs voor de Vrede kreeg omdat hij na decennia van spanningen een einde maakte aan de oorlog met Eri trea. Annemiek Dekker (31) staat op het punt namens Artsen zonder Grenzen af te reizen naar Tigray. Na in twee ziekenhuizen in Zuid-Afrika te heb ben gewerkt en een eerdere missie voor Artsen zonder Grenzen in het zuiden van Ethiopië, reist ze nu af naar het noorden. Dat ze er aan de slag kan, is op zich een goed teken, zegt de in Kaapstad woonachtige Friezin vlak voor haar vertrek. ,,De si tuatie lijkt iets gestabiliseerd. Het is belangrijk dat nu hulpverleners wor den toegelaten. De humanitaire be hoefte is extreem. In zes maanden tijd is het daar volledig ontspoord, met relatief weinig aandacht van de wereld. De impact is enorm." Nog steeds is het nieuws uit Tigray schaars en tegenstrijdig. Dekker is voorzichtig en weet ook niet goed wat ze er zal aantreffen. ,,Belangrijk voor ons is dat er meer hulp naartoe Gevoel dat ik met dit werk kan helpen de wereld een beetje beter te maken kan. Waar ik terechtkom, functio neert nog 10 procent van de klinieken en ziekenhuizen die er ooit waren. En wat er is, moet hulp bieden waar voor men niet is ingericht. De appa ratuur is vaak geplunderd of vernield, gebouwen liggen deels in puin, me dicijnen ontbreken, de gezondheids werkers zijn gevlucht. We hebben een mobiele kliniek om de regio in te gaan op zoek naar ontheemden die daar in de bergen of de bossen zitten, zonder medische voorzieningen." Haar opdracht is de komende maanden te kijken wat er te herstel len valt van de bestaande gezond heidszorg, die relatief goed was voor dat de hel losbrak. ,,We gaan kijken of we de gezondheidszorg weer kunnen terugbrengen naar hoe het vroeger was. Voor dit conflict losbarstte, had Tigray een van de best werkende ge zondheidsstelsels in Ethiopië." Een handvol buitenlandse hulpverle ners plus lokale zorgwerkers staan voor de taak honderdduizenden mensen te helpen. Dekker weet waarom ze aan de onmogelijk lij kende klus begint. ,,Ik heb het gevoel dat ik met dit werk een beetje kan bijdragen de wereld een beetje beter te maken. Het lastige is dat niet ieder een op dit soort plekken wil werken omdat het gevaarlijk is, maar juist hier is de hulp het hardste nodig. Na tuurlijk denk ik over de gevaren. Het is nog moeilijker voor je familie en je partner, merk ik." Een van de meest urgente proble men wordt de voedselvoorziening. ,,De velden worden niet meer be plant. De oogsten vallen weg. Nu gaan we daarvan al de traumatische resultaten zien, omdat er nauwelijks gelegenheid is geweest voedselpro gramma's op te zetten." Naftali Bennett, leider van de rechtse alliantie Jamina, beves tigde gisteren dat hij er alles aan gaat doen een coalitie te sluiten met Jair Lapid, de voorman van middenpartij Yesh Atid (Toe komstpartij). Lapid had zich eer der al verzekerd van de steun van de centrumlinkse partijen. De 49-jarige Bennett, voormalig partijgenoot van Netanyahu en ex-minister van Defensie, en La- pid gaan elkaar volgens de Israëli sche media aflossen als premier. De eerste twee jaar zijn voor Ben nett, die zei dat het inmiddels wel duidelijk is geworden dat een ge heel rechts kabinet onmogelijk is. De enige opties zijn daarom nieuwe verkiezingen, de vijfde in twee jaar, of een regering van een heid met Lapid. De Israëliërs moeten conform de wet opnieuw naar de stembus als er voor donderdag geen rege ringscoalitie van de grond komt. De laatste dateert van 23 maart. Boek nu op marrea.nl of bel 0571-277744 maandag 31 mei 2021 PC 'ilililüili ifiËülfUBffi Bob van Huët Rotterdam M Anne miek Dekker tijdens werk voor Artsen zonder Grenzen. Ze ver trekt naar Ethiopië voor hulp aan de getroffen bevol king. FOTO'S ARTSEN ZONDER GREN ZEN Nederlandse helpt in door geweld geteisterd Tigray - Annemiek Dekker, Artsen zonder Grenzen JERUZALEM De tegenstanders van de Israëlische premier Ben jamin Netanyahu hebben beslo ten de onderlinge verschillen even te vergeten en gezamen lijk een nieuwe regering te vor men. De kans op het eerste kabi net zonder Netanyahu wordt in ruim tien jaar steeds reëler. hotelarrangementen van £4557- vanaf WS Wat is er nu fijner om met dit mooie weer richting het strand te gaan! In het hart van de bollenstreek vind je het luxe NH Leeuwenhorst (4*) in Noordwijkerhout. Alle kamers zijn modem ingericht en van alle gemakken voorzien. Dineren kan in het mooie restaurant en voor een dranlq'e kun je terecht in één van de drie bars van het hotel. Het strand ligt op slechts 6 km waar je kunt genieten van de zon en de zeelucht met z'n tweeën of het hele gezin. Na een dag in de buitenlucht kun je nog even ontspannen in het zwembad van het hotel... Heerlijk; een weekendje naar zee! Arrangement: 2 of 3 x overnachting 2 of 3 x uitgebreid ontbijt 1 x 3-gangen diner (aankomstdag, mogelijk in buffetvorm) Vrij gebruik Aqua Fitness Center met zwembad Gebruik van WiFi Gratis parkeren Prijs 3-daags: 99,00 p.p. 4-daags: 138,50 p.p. Toeslag op vrijdag- en zaterdagnacht in juli en augustus: 15,- p.p.p.n. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Toeslag alleengebruik: 28,- p.n. Toeristenbelasting: €2,18 p.p.p.n. Reserveringskosten: 14,95 per boeking. Geldig t/m december 2021, m.u.v. feestdagen Highlights: Fietsen door de bollenstreek Shoppen in Haarlem Badplaats Noordwjjk Leiden met vele musea Wandelen lang het strand en duinen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11