'Johan schaamt zich soms ook wel voor de manier waarop hij zich binnen de lijnen heeft misdragen' Johannes Gerrit Derksen waarin volgens Johan op zondag middag overal in Nederland spelers gedrogeerd aan de aftrap stonden, waarin nog nooit iemand van de videoscheidsrechter had gehoord en de botsplinters soms in het rond vlogen, zo hard werd er gespeeld. En Johan was een van de hardste en gemeenste spelers van allemaal. In de kranten noemden ze hem 'De Beul van de Langeleegte' (de Langeleegte was de naam van het stadion van Veendam, red.) en als je de verslagen erop naslaat is dat niet eens overdreven. Het ergste is nog dat Derksen die titel met trots droeg ook. In het boek kijkt hij er inmiddels iets genuanceerder op terug en schaamt hij zich soms ook wel voor de manier waarop hij zich binnen de lijnen heeft misdragen.' Ook zijn jaren als journalist komen uitgebreid aan bod in het boek, jaren waarin je als verslaggever nog gewoon bij de buitenlandse sterspelers thuis kon blijven slapen als je dat wilde. Ook zijn vriend schappen met Johan Cruijff en Harry Muskee hebben een prominente plek. Van Egmond: 'Wat dat betreft was het niet moeilijk om de bladzijden te vullen, want Johan heeft geleefd voor tien.' DAT BETEKENT NIET dat hij al uitgeleefd is. Derksen voelt zich nog als een jonge hond en heeft plannen voor tien. 'Ik heb mijn radioshow. Straks gaan de schouwburgen weer open en ga ik weer verder met mijn blues americana-tournees. Met muzikanten uit Amerika en Engeland en vertrouwde namen als Erwin Java en Roel Spanjers. Zoals alles nu gaat, is het best uit te houden. Het enige wat ik doe is roken, verder leef ik redelijk gezond. Drinken doe ik al heel lang niet meer. Een aantal jaar geleden ontspoorde ik nogal eens door vraatzucht. Kampte ik met over gewicht. Zat ik dag en nacht op de weg; benzi- nestations waren mijn cocaïne. Het was tanken en eten. Alles ging naar binnen. Chocolade, pinda rotsjes - melk! -, zachte noga, pinda's, bierworstjes, van die zakken met snoepbanaantjes. Van Gouda tot Groningen, dat was precies één zak. Tot ik bij de dokter zat en hij zei: u zult toch anders moeten gaan leven, want anders kunt u kiezen: een hart infarct of een herseninfarct.' 'Mensen zeiden: je moet op dieet en naar de Weight Watchers, maar ik ben toch geen patiënt? Als ik af wil vallen, dan vreet ik gewoon niet. Je moet dan wel een beetje wilskracht hebben.' 'Welnee. Anders zou ik wel stop pen met roken. Ik zie het om me heen. Mijn generatie is aan het overlijden. Parkinson, dementie, kanker. Het heeft niet altijd iets te maken met je levenswijze. Sommigen die het gezondst leefden, gingen als eersten. Je moet ook een beetje geluk hebben.' 'O nee. Dat is wel makkelijk hè, mensen die geloven. Als dan iemand overlijdt, hebben ze meteen het verhaal klaar dat ze herenigd worden. Nou vergeet het maar. Ze brengen mij maar lekker naar de overkant hier, waar je een prachtig kerkhof hebt. Effe de straat over. Mag Aleksandra Plug, mijn vaste chauffeur en zangeres, zingen.' 'Ze mogen alles van me vinden. Zolang ze zich mij maar niet her inneren als een kleurloos iemand, vind ik het best.' 18 72 jaar geleden werd hij geboren in Heteren, en nu is Johan Derksen uitgever, radiomaker en de bekendste voetbalanalyticus van het land. Twaalf jaar lang speelde hij profvoetbal, voordat hij aan de slag ging als sport journalist. Bij Voetbal International was hij van 2000 tot 2017 hoofdredacteur. In de jaren 90 is Derksen manager van Cuby Blizzards, de band van zijn vriend Harry Muskee. Sinds 1999 analyseert hij op televisie in voet balpraatprogramma's als Sport aan tafel, Voetbal Inside en Veronica Inside. Derksen trouwde drie keer. Zijn eerste vrouw, met wie hij dochter Marieke kreeg, overleed na een val van de trap. Van zijn tweede vrouw, met wie hij dochter Anoeska heeft, scheidde hij binnen een jaar. Met zijn derde vrouw Isabelle, die zoveel mogelijk uit de publiciteit wil blijven, is hij nu 24 jaar samen. Zijn biografie verschijnt bij Inside 21,99 U viel 40 kilo af. Ben u weleens bang voor het einde? Gelooft u nog ergens in na de dood? Hoe wilt u later herinnerd worden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 98