'Ineens zit je in Boulevard, en als ik jarig ben staat Shownieuws voor de deur. Dat wil ik allemaal niet, joh' zie je in zijn hele leven terug. Dat recalcitrante gedrag dat hij in de jaren 60 heeft ontwikkeld, toen de tijd er naar was om je tegen de gevestigde orde af te zetten, is hij nooit helemaal kwijtgeraakt.' Derksen: 'Ik heb nooit met mijn vader op kunnen schieten. Hij had een alcoholprobeem en kon enorm tekeergaan. Die man heeft én het leven van mijn moeder vergald én het mij ook niet gemakkelijk gemaakt. Voetbal was mijn vlucht route. Terugkijkend heb ik geen leuke jeugd gehad. Altijd stress en spanning, altijd je moeder moeten beschermen. Scheldkanonnades. Kleineren. Alles wat ik deed was waardeloos. Zelfs toen ik op mijn 27ste naar VI ging, had ik een verkeerde keus gemaakt. 'Wat moet je bij dat linkse blad?' Ik was weleens heel jaloers op vriendjes die opgroeiden in harmonieuze gezinnen.' 'Tot ik het huis uit ging, moest ik precies doen wat mijn vader wilde. Hij bepaalde alles: mijn kleding, mijn haardracht, op zondag naar de kerk. Als je 11 bent, heb je niet zoveel babbels. Op mijn 16de werd ik opstandig en kregen we woorden wisselingen. Zo erg dat mijn moe der zijn dienstpistool - mijn vader werkte bij de politie - verstopte. Ze was bang dat hij het zou gebruiken als hij weer eens door het lint ging.' In het boek vertelt u dat u gaat stoppen met televisie maken. 'Klopt. Ik doe al 24 jaar hetzelfde kunstje. Ik betrap mezelf erop dat het steeds meer op de automatische piloot gaat. Ik dien mijn contract uit tot volgend jaar zomer en dan zien ze me niet meer terug.' BIJNA WAS DAT vorige zomer al gebeurd. Derksen was de hoofd rolspeler in een fikse rel bij Veronica Inside, het voetbalpraatprogramma met René van der Gijp en Wilfred Genee. Hij maakte een Zwarte Pieten-grap ten koste van rapper Akwasi en kreeg half Nederland over zich heen. Derksen was het oneens met hoe de redactie van Veronica Inside daarop reageerde. In een beruchte racisme-themauitzending met tafelgast Natacha Harlequin voelde hij zich aangevallen en in de steek gelaten door collega Wilfred Genee. Toen al wilde de analyticus stoppen met de show, maar hij werd hoogstpersoonlijk teruggefloten door John de Mol die hem aan zijn contract hield. En nu stopt u dus echt? 'Ik wilde aanvankelijk wel door, hoor. Toen er vorig jaar niet meer gevoetbald kon worden vanwege corona hebben wij de uren op tv gewoon volgeluld over de actuali teit van de dag. De directie van Talpa zag dat als een kans en wilde dagelijks een show, na de Meiland jes. Ik zag dat wel zitten. Ik ben wel een beetje klaar met dat geou wehoer over Messi en Maradona. Maar René van der Gijp vond vijf avonden te veel en Wilfred Genee vond plotseling dat showtje van hem op Radio Veronica zo leuk. Ik vind het weerzinwekkend wat ze daar doen. Met ongelooflijke kutmuziek, Boulevard-achtige onderwerpjes en twee volwassen mensen die twee uur lang om Wilfred zitten te lachen. Maar goed, dat is zijn keus. Maar dan wordt het voor mij tijd om te stoppen. Ik heb geen zin meer om door te kabbelen.' De talkshows zullen u blijven bellen. 'Ze hebben me graag aan tafel, omdat ik me overal mee bemoei. Dat geeft reuring, hè. Ik word geëxploiteerd. Het gaat me tegenstaan. Al die bekende Nederlanders in al die programmaatjes, ze blijven maar opduiken. Ik wil daar niet bij horen, maar ongemerkt gebeurt dat toch. Ineens zit je in Boulevard, en als ik jarig ben staat hier een camerateam van Shownieuws voor de deur. Dat wil ik allemaal niet, joh. Ook de talkshows hoeven me niet meer te bellen.' Uw kapper verheugt zich er ook op, las ik. 'Haararchitect, hè. Ja, ik heb met hem de afspraak dat het lange haar en de snor eraf gaan. Die snor zit er al sinds 1971, toen ik uit dienst kwam. Ik ben daardoor zo herkenbaar; overal waar ik kom beginnen ze tegen me aan te ouwehoeren. Ik snap dat. En als je zo graag met je kop op televisie wilt, moet je dat ook accepteren. Maar het lijkt me fijn om straks helemaal niet meer herkend te worden.' Wat vindt mevrouw Derksen ervan? 'Wij zitten hier niet in een overlegcircuit.' U lijkt helemaal klaar met televisie, maar u moet nog even: deze zomer elke dag en daarna nog een regulier seizoen. Prettige wedstrijd! 'Daar kan ik me prima voor opladen, hoor. Geen probleem, maar daarna is het klaar. Natuurlijk, iedereen die op tv verschijnt, is ijdel. Maar ik heb zoveel andere leuke dingen te doen. Ik ga het allemaal niet missen. Boven dien, als je niet meer op televisie komt, ben je in een mum van tijd vergeten. Dan hoor ik: als jij weggaat, blijft er niets van dat program ma over. Lulkoek. Zet Wim Kieft er neer, Marcel van Roosmalen of Rafael van der Vaart. Het gaat gewoon door.' JOHAN DERKSEN NAM VAKER AFSCHEID, weet Van Egmond. Van zijn thuis, van het voetbal en van de schrijvende journalistiek. De schrij ver besteedt in de biografie veel aandacht aan de voetballer Johan Derksen. 'Ik heb het meest genoten van de research naar Johans jaren als voetballer, waarbij ik erg werd gehol pen door een stapel van vijftien plakboeken die ik van Johan kreeg, waarin ik van alles tegenkwam. Daarmee heb ik geprobeerd een tijdsbeeld te schetsen van het voetbal uit de late jaren 60 en vroege jaren 70, een tijd 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96