'Ik ben 22 keer verhuisd. Niemand heeft me geholpen. Alles wat ik heb bereikt heb ik zelf gedaan' Het is donderdagmiddag, even na tweeën. Johan Derksen leunt achter over in zijn stoel. Hij heeft op ontspannen wijze verteld over zijn moeizame jeugd, zijn avonturen als journalist, zijn passie voor bluesmuziek en zijn aflopende carrière als televisie maker. Tussendoor heeft 'De Snor' tevreden gelurkt aan de zoveelste Olifant, 'de beste sigaar van Neder land'. Als de fotograaf binnenkomt, verandert plotseling zijn toon. 'Ik ben niet de gemakkelijkste om te fotograferen, hoor. Ik doe namelijk nooit iets wat ik niet wil. Fotografen komen hier met allerlei ideeën, maar ik ben geen clowntje, hè. Ik wil somber op de foto, niet lachend en het liefst rokend. Om te provoceren. En bij vrouwen wil ik nog weleens spontaan bloot poseren. Hoewel, ik ben 72. Misschien moeten we de lezers dat niet aandoen. Wil je iets drinken?' De toon is gezet in huize Derksen. Althans, in de mancave van Derk- sen. De beroemdste bewoner van Grolloo heeft in de royale achter tuin zijn eigen domein. En dat is geen lullig tuinhuisje. 'Toen we dit huis kochten, voor de hond omdat er zo'n enorme tuin bij zat, heeft de aannemer dit gebouwd. Hier kan ik me terugtrekken, dit is mijn wereld.' Zijn mancave is een walhalla voor muziekliefeebbers. Er staan kasten met duizenden cd's - keurig op alfabetische volgorde - honderden muziekboeken ('ik hou van biogra fieën') en een bureau ('zonder troep'). Er hangt een televisie scherm, net als op de eerste ver dieping waar hij zijn radiostudio heeft en zijn drumstel staat. Aan de wanden affiches (Ricky Nelson), elpees (The Angry Young Men van Them), nummerplaten (Austin Texas), tekeningen, muziekposters, ingelijste shirts (George Best) en veel foto's. Van zijn vriend Harry Muskee, en van hemzelf, genie tend van een sigaar, met dochter Marieke, in duel met de legendarische spits Ruud Geels. 'De cd's heb ik nooit geteld, maar dit is mijn leven in muziek.' ZIJN LEVEN IN ÉN BUITEN DE MUZIEK is nu opge tekend door Michel van Egmond en Antoin- nette Scheulderman in Derksen, zijn biografie. Van Egmond vergaarde roem met bestsellers over de oud-voetballers René van der Gijp en Wim Kieft. Scheulderman, voormalig 'tafel- dame'bij DWDD, is interviewer voor Linda en de Volkskrant en auteur van onder andere de boeken De mama's en de papa's en Dan neem je toch gewoon een nieuwe. Samen schreven ze vorig jaar de biografie van Patty Brard. Derksen: 'Met Michel wilde ik best een boek over mijn leven maken. Hij is een van de wei nige schrijvers die je als lezer laat glimlachen. Ik heb van Michel het manuscript gekregen, maar alleen het eerste en laatste hoofdstukje gelezen, meer niet. Ik vond het zo gênant om over mezelf te lezen. Ik zie het allemaal wel. En wat de mensen vinden, zal me worst wezen.' Derksen en Van Egmond kennen elkaar meer dan twintig jaar. Toen De Snor in 1999 op tele visie debuteerde met Sport aan tafel, was Van Egmond samen met onder anderen Hugo Borst eindredacteur. 'Veel later, vanaf 2008, werd ik zijn adjunct bij Voetbal International en maakte ik hem als eindredacteur van Voetbal Inside intensief mee,' vertelt Van Egmond, vier uur eerder in de auto op weg naar Grolloo. 'Tijdens de uitzendingen van VI Oranje zat ik wekenlang met hem in het Kurhaus en zagen we elkaar dagelijks. Dat gaf me bij het maken van dit boek natuurlijk een grote voorsprong.' Waarom een boek? 'Kijk, over vrijwel alle hoofdpersonen aan de stamtafel van VI zijn een of meerdere boeken geschreven. Ik geloof dat Jan Boskamp inmiddels meer biografieën heeft dan Winston Churchill. Het zou gek zijn als de spil van het pro gramma er dan geen heeft. Maar daarnaast is Johan in veel opzich ten perfect materiaal voor een boek. Hij is uitgesproken, heeft ontzettend veel meegemaakt en is ook bereid daarover openhartig te praten. En hij heeft iets mysterieus. Ik denk niet dat er veel mensen zijn die hem volledig doorgronden. Misschien is zijn dochter Marieke wel de enige die hem echt kent. Toch denk ik dat wij best aardig in de buurt zijn gekomen.' Een nadeel was dat Johan niet gemakkelijk over zijn gevoelsleven praat. 'Zeker niet tegen een man. Hij heeft altijd iets stoers over zich en bedient zich meestal van een paar vaste oneliners als hij over gevoelige zaken moet praten. Daar wilde ik voor dit boek geen genoegen mee nemen. Vandaar dat ik zo blij was dat Antoinnette ook dit keer met me wilde samen werken, na ons boek over Patty Brard. Het is sowieso leuk om met je eigen partner te werken, maar ik vond haar ook perfect geschikt voor dit project. Ik weet dat ik niet helemaal objectief ben, maar ik vind Antoinnette de beste inter viewer van Nederland. Ik dacht: als zij Johan niet aan het praten krijgt, dan lukt het niemand. En ik denk dat het uiteindelijk gelukt is. Johan toont gaandeweg het boek toch ook onverwachte en gevoelige kanten.' is zijn voorliefde voor romantische films. In zijn mancave wijst Derk sen op het scherm aan de wand. 'Voetbal kijken is voor mij echt werk geworden. Het interesseert me niet bijster veel, zeker niet als EEN VAN DIE ONVERWACHTE KANTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94