II 7 CORONA OPNIEUW CODE ORANJE 300 euro voor eten, mag dat? Verbijstering. Frustratie. Maar vooral: onbegrip. Kos moest gisteren nog bijkomen van het nieuws een dag eerder dat Nederland het eiland weer op code oranje zet. Tweet Bryan Roy bekeken Zweden laat buren toe van de Grieken. ,,Onze vakantie valt misschien een weekje korter uit'', zegt Walter. ,,Maar die restaurants en hotels die net open zijn, kunnen de tent wel weer sluiten.'' De hoofdstad van het eiland lijkt wel een Nederlandse kolonie. Veel gasten komen elk jaar terug. „Gister avond had ik 25 tafels bezet, 22 daar van door Nederlanders. Ik denk dat zo'n 80 procent van mijn klanten Nederlands is'', zegt eigenaar Jozef Talkious (48) van restaurant Old Ri ver. Hij is net een dag weer open, heeft personeel aangesteld en voor raden ingekocht. ,,Ik heb 46 kilo aan zwaardvis ingeslagen en voor 3000 euro aan drank. Die moet ik betalen van de omzet. Maar welke omzet? Misschien ga ik maandag wel dicht'', zegt hij terneergeslagen. ,,Dit is echt een drama. Wie gaat dit nog overleven?'' vraagt Johanna van Itterzon (56) zich af. Ze woont al 30 jaar op Kos en is eigenares van res taurant Filarakia aan het strand. Ze stortte naar eigen zeggen in toen ze het nieuws hoorde. ,,Vorig jaar was heel moeilijk. Dit jaar hebben we in ieder geval juni erbij, dacht ik, dus ik heb weer geïnvesteerd. En het erge is: ik weet niet hoelang dit gaat duren.'' Onbereikbaar Toeristen klagen over slechte infor matievoorziening. Kim (35) en Pieter (36) uit Utrecht vliegen zondag te rug, de dag dat code oranje van kracht wordt, maar hun reisorganisa tie TUI was tot gisterochtend onbe reikbaar, de speciale app lag volgens hen plat. ,,We hebben maar op eigen houtje via de receptie van het hotel een test geboekt bij het ziekenhuis, want anders waren we bang dat we niet terug konden", zegt Kim. „Het was daar een grote drukte, met tientallen Ne derlanders, en iedereen stond op elkaar gepropt." Thijs van der Wildt (25) en Sjoerd Knipping (28) uit Delft kunnen zich laten testen in Kefalos, aan de an dere kant van het eiland. En dan thuis in quarantaine? „Ik ga dat overleggen met mijn werk", zegt Van der Wildt. „Ik werk in de zorg en ben al twee keer ge vaccineerd. Dat is toch veilig?" Code oranje betekent dat vakantiegangers zich voor de terugreis weer moeten laten testen en na terug komst vijf dagen in quarantaine moeten. Reisaanbieders hebben alle vakanties tot ver in juni geannuleerd, en dat terwijl het eiland krap twee weken geleden juist van oranje naar geel was gegaan, waarmee reizen weer toegestaan was. Niet alleen Kos, maar ook andere populaire Zuid- Egeïsche eilanden als Rhodos, Paros en Santorini treft hetzelfde lot: ze zijn nu alweer taboe voor de Neder landse vakantieganger. Danielle de Groot (47) en haar partner Jos Fritschy (56) uit Amstel veen kwamen donderdag aan en kre gen na een paar uur al bericht dat code oranje weer van kracht zou worden. ,,We zouden eigenlijk naar Torremolinos in Spanje en hadden expres omgeboekt naar Kos, omdat het geel was. En dan krijg je dit", zegt De Groot met verbijstering in haar stem vanaf haar strandstoel. ,,En als het hier nou bomvol was en de men sen met bosjes omvielen.maar moet je zien!'' De Groot maakt een weids armge baar. Slechts een fractie van de lig bedjes is bezet, er zwemmen wat mensen in zee op grote afstand van elkaar en ook de tafeltjes van de res taurants staan ver uit elkaar. Ieder een heeft zeeën van ruimte. Het stel heeft losse tickets en accommodatie geboekt en piekert er niet over naar huis te gaan. ,,Het aantal besmettingen op de Zuid-Egeïsche eilanden is ver hoogd'', verklaart het ministerie van Buitenlandse Zaken de beslissing om de regio weer op oranje te zetten. Maar de Griekse overheid meldt de afgelopen dagen juist een gestage da- ling. „Gisteren waren er nul be smettingen op Kos, de dag er voor vier. Er is hier helemaal geen uitbraak, het aantal besmettingen gaat om laag", aldus de autoritei ten. Walter (62) en Femmy (55) van Megen uit Odoorn zijn zondag aan gekomen en zouden twee weken blijven. Ze hebben nog niets gehoord van reisor ganisatie Sunweb over een even tueel voortijdig einde van hun va kantie en hopen dat dat zo blijft. Al een jaar of tien komen ze op Kos, de afgelopen tijd zelfs twee keer per jaar, en ze hebben er inmiddels veel vrienden. ,,We voelen ons veilig hier'', zegt Walter. „Iedereen houdt zich aan de maatregelen, personeel wordt getest en een groot deel is al gevaccineerd.'' Kalymnos Hij heeft wel een idee waarom Ne derland de regio weer op oranje zet: een aantal weken terug ging het na burige Kalymnos volledig op slot na een grote coronauitbraak. Maar daar zitten vrijwel geen toeristen. Femmy heeft afgelopen nacht slecht gesla pen. ,,Omdat je niet weet waar je aan toe bent. Ik wil nog olie kopen, moe ten we dat dan maar snel gaan doen? Ik heb nog kilo's kaas bij me die ik bij vrienden langs wil brengen." Net als alle Nederlanders hier vinden ze dat hun ongemak in het niet valt bij de problemen Nieuwe voorraad betalen van omzet. Welke omzet? Dit is echt een drama. Wie gaat dit overleven? - Johanna van Itterzon, horeca ondernemer zaterdag 29 mei 2021 GO Verbijstering op Kos: 'Er is hier geen uitbraak' HELSINKI De Finse premier Sanna Marin wordt vlak voor de lokale verkiezingen geconfronteerd met een rel over haar ontbijtvergoe- ding. De politie onderzoekt of die kosten terecht zijn gedeclareerd. Het onder zoek volgt op berichtge ving dat Marin maandelijks zo'n 300 euro ontvangt voor de ontbijtjes met haar gezin in ambtswoning Ke- saranta. Experts verklaar den vervolgens in Finse media dat het wettelijk mo gelijk niet is toegestaan om de belastingbetaler te laten opdraaien voor die kosten. Thijs Kettenis Kos -Jozef Talkious, ondernemer DEN HAAG Oud-profvoet baller Bryan Roy (foto) is begin vorige maand ge hoord door de politie, omdat hij via sociale media premier Rutte zou hebben bedreigd. Een betrouwbare bron bevestigt een bericht met die strekking van AT5. Het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag wil des gevraagd niet zeggen dat het om Roy gaat. Wel stelt het OM dat er een 51-jarige man is gehoord en dat nu een onderzoek tegen hem loopt. Later wordt besloten of tot vervolging wordt overgegaan. Roy zelf wil niet reageren. STOCKHOLM Zweden laat vanaf volgende week reizi gers uit andere Noordse landen toe zonder dat zij verplicht een negatieve test moeten laten zien. Mensen afkomstig uit an dere EU-landen moeten tot 30 juni nog wel kunnen aantonen niet besmet te zijn met corona als ze Zwe den in willen. ,,We hebben besloten de grenzen eerst te openen voor de Noordse landen. Dat is een prioriteit voor ons'', zei minister van Binnenlandse Zaken, Mi- kael Damberg. Behalve Zweden vallen ook Dene marken, Noorwegen, Fin land en IJsland onder de Noordse landen. Reizigers van buiten de EU mogen Zweden nog niet in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7