Dit vertellen de nieuwe energielabels mm m ffiSIP Op zoek naar een wasmachine met energielabel A? Dat wordt niet makkelijk. Sinds kort gelden nieuwe regels - grote kans dat er nu een F op diezelfde wasmachine staat. Vijf vragen over de nieuwe labels. Dit is er veranderd 26 1. Zijn apparaten nog wel duurzaam? Wie let op duurzaamheid en ener gieverbruik bij witgoed, kan opge lucht ademhalen: er zijn genoeg zui nige apparaten te koop. Fabrikanten zijn blijven sleutelen en vernieuwen, huishoudelijke apparaten worden nog altijd zuiniger. Toch kun je als consument een an der gevoel krijgen als je in een wit goedzaak staat en je nergens meer A+++ op de stickers ziet staan, maar bijvoorbeeld label F. De reden: er gel den nieuwe regels in heel Europa. Het Europees Parlement vond de oude labels te onduidelijk en nam de toekenning onder de loep. 2. Hoe moet je die nieuwe labels lezen? ,,Je kunt het oude label helaas niet met het nieuwe vergelijken", zegt Joyce Donat van de Consumenten bond. ,,Er zit een heel nieuwe reken methode achter. Zo geldt nu niet meer het jaarlijks verbruik, maar wordt bij wasmachines gekeken naar het energie- en waterverbruik na honderd wasbeurten. Bij een koel kast is niet meer het energieverbruik bij 5 graden, maar bij 4 graden lei dend. Dat heeft grote invloed op de prestaties." Een omrekentool is dus niet zomaar te maken. 3. Waarom zijn er energielabels? Het is een verplicht informatielogo van de Europese Unie op elektrische apparaten (vooral witgoed) en lam pen. Het logo laat zien hoeveel ener gie een apparaat verbruikt in vergelij king met soortgelijke apparaten. 4. Hoe komt zo'n label tot stand? Pim Nusselder van Milieu Centraal: ,,Een grote televisie wordt vergeleken met andere grote televisies. Dat bete kent dat een grote televisie met label B toch meer kan verbruiken dan een kleine televisie met label D. Gelukkig kun je met de nieuwe labels ook zien hoeveel stroom de tv verbruikt in duizend uur. Dat kan zomaar 40 euro per jaar verschil maken, na tien jaar is dat toch 400 euro." Volgens de Consumentenbond is een apparaat met een zuinig label vaak duurder in aanschaf, maar goed koper in het gebruik en beter voor het klimaat. Bij een wasmachine met label A betaal je gemiddeld 290 euro aan energiekosten over de hele le vensduur van vijftien jaar. Bij label F is dat 560 euro. M 'jfw- 5. De lat ligt dus inmiddels hoger voor fabrikanten? Ja. Zelfs zo hoog dat het energielabel A weinig toegekend kan worden. Daarmee ontstaat ruimte voor verbe tering. Nusselder: ,,Tot mijn verba zing kom ik al wel apparaten tegen met energielabel A. Fabrikanten doen echt hun best op dit vlak. Maar je ziet ook energielabel F. Er valt weer wat te kiezen." Je hebt het stroomverbruik van witgoed ook deels zelf in de hand, stelt hij. ,,Als je bijvoorbeeld warm eten in een koelkast zet, kost dat meer energie." Wie duurzaamheid voor ogen heeft bij de aanschaf van een nieuw apparaat (met uitzondering van een energieslurpende koelkast), moet er volgens Milieu Centraal voor zorgen dat een apparaat in huis niet te snel wordt vervangen. Dat bespaart grondstoffen, zeldzame metalen en energie die nodig zijn bij het maak- proces en de distributie. ZATERDAG 29 MEI 2021 GO De A van écht zuinig STEFAN TEN TEIJE Met ingang van 1 maart is het ener gielabel vernieuwd voor wasmachines, was-droogcombi- naties, vaatwas sers, koelkasten, vriezers en beeld schermen (ook tv's). De labels lopen van A (meest zuinig) tot en met G (minst zuinig). In september volgt een nieuw label voor lampen. Apparaten die nieuw op de markt komen, moeten minimaal label F hebben. Apparaten met label G worden niet meer toegela ten, maar bestaan nog wel. Op het energiela bel staat een QR- code waarmee je extra informatie over het product kunt opzoeken. Apparaten moeten voortaan gemakkelijker te repareren zijn, zo is afgesproken met de fabrikanten. Alle wasmachi nes en vaatwas sers moeten, los van het label, vol doen aan eisen rondom het ener gieverbruik in de stand-by- en uit stand. Daarmee wordt dat verbruik veel minder. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74