Waarom een plant in een pot extra voeding nodig heeft M De kou is eindelijk voorbij, de potten op het balkon en terras kunnen worden gevuld. In tuincentra vind je tientallen soorten zakken aarde. Welke potgrond kies je? 24 ELBRICH FENNEMA at heeft een plant in een pot nodig? Een plant die in de tuin staat kan zijn wortels uitstrekken, op zoek gaan naar voeding en water en voeding stoffen uitwisselen met andere orga nismen zoals bodemschimmels. Een plant in een pot vormt een eigen mini-ecosysteem. Gebruik daar geen gewone tuinaarde voor, maar iets dat zowel goed draineert als water vast houdt. Van oudsher is turf of veen de basis voor potgrond. Het is uitstekend materiaal als het gaat om waterhuis houding. Het is misschien wat aan de zure kant, maar met wat kalk erbij is dat probleem opgelost. Het grootste nadeel van turf: het heeft geen enkele voedingswaarde. Dat moet er dus aan worden toegevoegd. En aangezien er in je pot met potgrond geen sprake is van bodemleven, omzettingen of kringlopen, is die voeding na een bepaalde tijd op. Zorg dus zelf voor plantenvoeding. Ander nadeel van turf: het leidt tot ecologische afbraak. Wat is universele potgrond? Dat is een mengsel van grondstoffen waarop een plant in een pot goed zou moeten gedijen. Afgezien van som- Potgrond gaat in kwaliteit achteruit naarmate het langer in de winkel ligt mige planten met een uitzonderlijke voorliefde voor een apart milieu, bij voorbeeld cactussen en zuurmin- nende planten zoals azalea's, is uni versele potgrond voor alle planten geschikt. Je kunt erin zaaien en stek ken en je kunt het gebruiken om planten te verspenen en verpotten. Wat zegt dat: 'voeding voor vijftig dagen'? Turf of veen, de basisgrondstof voor de meeste potgrond, bevat geen voe dingstoffen. Vandaar dat er kunstma tige meststoffen aan worden toege voegd. Doorgaans is dat een mengsel van stikstof, fosfor en kalium, de be langrijkste voedingsstoffen - zogehe ten 'macronutriënten' - voor een plant. Vaak staat op een zak vermeld voor hoeveel dagen er voeding is toege voegd, bijvoorbeeld voor vijftig dagen. Er zit een addertje onder het gras: in de loop van de tijd vervliegen die kunstmatige meststoffen of los sen ze op in water. Potgrond gaat dus achteruit in kwaliteit naarmate het langer in de winkel ligt. Helaas staat er geen productieda tum op een zak potgrond, evenmin een datum tot wanneer het houdbaar is. Het is dus aan te raden je potgrond te kopen bij een adres met een hoge omloopsnelheid, zodat de kans klei ner is dat je oude potgrond koopt. Wat betekenen de keurmerken? Er zijn twee veelgebruikte keurmer ken voor potgrond. Bij het RHP-keur- merk zijn er controles op de toevoe ging van voedingstoffen, is de pot grond vrij van onkruiden en ziekte- kiemen en is de herkomst van de grondstoffen een aandachtspunt. De winning van turf of veen gaat bij dit keurmerk niet ten koste van natuur gebieden. Dat wil zeggen: na het gebruik van een productieveld wordt het veen weer onder water gezet, zodat de natuur zich kan herstellen. Bij het MPS-keurmerk komt daar nog een schepje bovenop: naast de eisen van het RHP-keurmerk moet deze potgrond voor minstens een kwart uit hernieuwbare grondstof fen bestaan. Veen is, omdat het heel traag aangroeit, geen hernieuwbare grondstof. Het kan worden vervan gen door kokos, compost, schors, houtvezels of rijstkaf. waarom natuurliefhebbers en -be schermers tegen het afgraven van veen voor de productie van potgrond zijn. In Engeland is al 95 procent van de oorspronkelijke veengebieden ver dwenen, voor het merendeel voor de productie van potgrond. Veen en turf in potgrond is er sinds vorig jaar ver boden. Zijn er alternatieven voor veen? In tuincentra liggen inmiddels zak ken turfarmere en zelfs turfvrije soorten potgrond. Kokosvezels zijn een populair alternatief, maar die zijn niet ideaal aangezien ze afkomstig Wat is er zo bijzonder aan veengebieden? Veengebieden zijn een bijzondere natuurlijke ha bitat. Het is oeroud, drassig landschap waar het veen met 1 millimeter per jaar aangroeit. Mos en plantenresten worden er heel geleidelijk omgezet in veen, turf en bonkveen. Een veenput kan 8 tot 12 meter diep zijn en heeft dus een ontstaansgeschie denis van 8000 tot 12.000 jaar. Hoewel veen maar 3 procent van het aardoppervlak uitmaakt, zit er naar schatting 30 procent van het CO2 op aarde in opgeslagen. Veen is dus belangrijk als CO2-buffer. Bij het afgraven komt niet alleen de CO2 van het geoogste veen vrij, ook uit het overgebleven veen lekt CO2 weg. Daarnaast hebben veengebieden een specifieke flora en fauna. Waar je veen oogst, verstoor je het ecologi sche evenwicht. Allemaal redenen ZATERDAG 29 MEI 2021 GO Grond om te groeien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72