OZCAN AKYOL Een leven lang in de ban van de zon SPECIAAL VOOR JOU De Beste 11 van Oranje DEEL 1 - KEEPERS VAN DE PZC 6 Kees de Jager 1921-2021 Verkrijgbaar bij: Primera, Bruna, The Readshop en AKO Column Eind vorig jaar las ik een in terview met een hoteme toot van boekingssite Boo- king.com die erkende dat zijn be drijf vooral in Nederland een slechte reputatie heeft, in de me dia en bij het publiek, maar waar het stigma vandaan kwam? Hij kon er niet de zere vinger op leg gen. Ik dacht: misschien is dat ne gatieve imago wel een uitvloeisel van de aangekondigde ontslagen, op dat moment ging het om onge veer duizend mensen. Of wellicht waren de bur gers van dit land geschrok ken omdat het onlineplat- form, in 2019 goed voor een omzet van bijna 5 miljard euro, alsnog een beroep deed op de coronaregelingen van onze overheid. Wat heet! Ze vingen om en nabij 100 miljoen euro, voornamelijk afkomstig uit Den Haag, waar er veel aan is gelegen om bedrijven niet failliet te laten gaan, vandaar de ruimhartige steun, waarvan nog maar moet blijken of dat geld ooit terugkomt. Deze week werd bekend dat het Amerikaanse bestuur van Boo- king.com, een gezelschap van drie mensen, zichzelf heeft beloond met 28 miljoen euro aan bonussen, iets wat het kon doen door de sta tuten nét wat anders in te richten, in overleg met de 'belangrijkste aandeelhouders'. Inmiddels weten we dat het bedrijf duizenden mensen heeft ontslagen - een kwart van het perso neel. Een woordvoerder rechtvaardigt de beslissing met het argument dat 'een prestatieprikkel' anders zou wegvallen en dat de bestuurders om die reden het bedrijf zouden verlaten. In een bedrijf dat nog iets van een moreel kompas heeft, zou je kunnen zeggen: laat ze dan lekker wegwezen. Bij Booking.com is het goed zoeken naar iets van ethisch besef. En toch is het iets te makke lijk om alleen hen de schuld te ge ven van wat zich nu voltrekt; dat de Nederlandse belastingbeta ler een stel Amerikanen nog rijker maakt dan ze al zijn. De hulpvaardigheid van Wopke Hoekstra en zijn vrienden is alom geprezen. Maar je kan ook doorschieten. We zagen al eerder bij KLM dat er ook niet werd beknibbeld op bonussen, en ook binnen die organisatie konden ze het allemaal goed uit leggen. Een overheid die een be roep doet op de moraliteit van commerciële bedrijven, zal vroeg of laat altijd het onderspit delven. J e kunt mensen niet veranderen. Maar spelregels wel. Een aan dachtspuntje voor de komende maanden. Bij Booking.com is het goed zoeken naar iets van ethisch besef De Jager was een grootheid in zijn vakgebied. De geboren Texe laar bracht zijn jeugdjaren door op Surabaya waar hij ademloos naar de sterrenhemel kon kijken. Eenmaal terug in Nederland ging hij in Utrecht wis-, natuur- en sterrenkunde studeren. ïn de oorlogsjaren raakte hij in de ban van de zon. De Jager, die de Duitse loyaliteitsverklaring niet wilde ondertekenen, dook samen met een studievriend on der in een kamertje in de Utrechtse sterren wacht Sonnenborgh. ,,We waren doodstil tot 06.00 uur 's avonds'', vertelde hij in april van dit jaar tijdens een interview ter ere van zijn 100ste verjaardag. ,,'s Nachts leerden we in de bi bliotheek sterren- kunde. De volgende ochtend, vanaf 08.00 uur, zaten we weer in ons kamertje.'' Na de oorlog ging hij onder zoek doen naar zonnevlam men. De Jager kreeg de financie ring rond voor de oprichting van het laboratorium voor ruimteon derzoek, tegenwoordig het SRON Netherlands Institute for Space Research. Ze kwamen er door röntgenmetingen achter dat de temperatuur van een zonnevlam oploopt tot een miljoen graden. Verder was De Jager de bedenker van het Nederlandse woord voor de Big Bang, het be gin van het heelal; de oerknal. Van 1964 tot 1977 was De Jager directeur van Sonnenborgh. Zoon Jan de Jager (71) vertelde waarom zijn vader ooit had afge zien van een prestigieuze baan aan de universiteit Princeton in de Verenigde Sta ten. ,,Het was in de tijd van de Koude Oorlog en hij was voor de VS te links, want we lazen thuis De Waarheid, de partijkrant van de CPN. Ook werd gezegd dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst hem in de gaten hield.'' Met barcode Bestel de gehele collectie nu op pzc.nl/oranjecollectie 004956 SPAAR ZE ALLEMAAL EN KOM NU AL IN EK-STEMMING Edwin van de Sar Recordinternational onder de Oranjekeepers In de meer dan 800 officiële interlands die het NederLands elftal heeft gespeeld, zijn er door tientallen bondscoaches 55 verschiLLende doeLmannen ingezet. Maar wie de béste doelman alLer tijden is? Het kan bijna niet anders: aLs je in 13 achtereenvolgende seizoenen maar Liefst 130 interlands speelt en met grote voorsprong recordhouder onder je Oranje coLLega's tussen de palen bent, moet je wel de beste keeper zijn. Edwin van der Sar dus. Hij is vanaf zijn debuut op 7 juni 1995 tegen Belarus, dé doelman van Oranje. De losse delen zijn vanaf 28 mei verkrijgbaar. Dagje uit Weekend weg Avond uit Thuis Cursussen zaterdag 29 mei 2021 PC $0 @OzcanAkyol Moreel komnas Maar dat is een andere zaak. Wetenschapsjournalist Govert Schilling noemde hem 'de be minnelijke nestor van de Ne derlandse sterrenkunde'. Don derdag overleed Kees de Jager, op 100-jarige leeftijd, in Den Burg op Texel. Saskia van Westhreenen WiLje nog meer topdeals? Bekijk het complete aanbod in onze webwinkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6