een groene toekomst ■3 Deuterium Tritium Wat zegt de wetenschap y Dankzij hogere wiskunde kan je je mobieltje altijd opladen Reis hxmrt we axüiwe Ir Je kunt niet eindeloos meer elektriciteit door het netwerk jagen m Bestel 'm nu in uw (online) boekhandel 19 Met het nieuwe Young Scientist Vakantieboek 9 Fusie zal daardoor vooral van pas komen als je een miljoenenstad of een groot industriegebied (of beide) van energie moet voorzien. De we reld is flink aan het verstedelijken, dus aan miljoenensteden zullen we anno 2080 geen gebrek hebben. Bo vendien is Nederland in zijn geheel dichtbevolkt en geïndustrialiseerd genoeg om fusie een zinnige oplos sing te laten zijn. Het is dus best voorstelbaar dat er hier tegen die tijd een fusiereactor verrijst. En het mooie is: daar zijn geen enorme bezwaren tegen. Een fusie reactor kan namelijk geen meltdown krijgen a la Tsjernobyl. Dat is een kernsplitsingsreactor, waarbij je te maken hebt met een kettingreactie die - in uitzonderlijke gevallen - uit de hand kan lopen, met desastreuze gevolgen. Bij fusie werk je met een plasma. Doe je dat niet goed, dan komt de boel gewoon tot stilstand. Dat is vervelend, maar geen ecologi sche ramp. Alsnog blijft er een groot stuk wereld over dat veel dunbevolkter is, en dat óók van energie moet worden voorzien. Dat zal dus op andere, ho pelijk eveneens duurzame, manieren gebeuren. Kernfusie is in de huidige visie niet meer die ene energiebron die alle andere overbodig maakt. In hoeveel van de wereldwijde energie behoefte gaat fusie dan wél voorzien? Dat is koffiedik kijken, maar deskun digen noemen getallen tussen 10 en 30 procent. Zodra je de stekker van jouw telefoon of tv in het stopcontact steekt, komt er stroom uit. Dat lijkt logisch, maar achter dat stopcontact schuilen ellenlange rekensommen. ,,Omdat we nog niet zo goed zijn in het opslaan van elektriciteit, proberen we altijd evenveel ener gie op te wekken als we gebrui ken'', zegt numeriek wiskundige Marieke Kootte (TU Delft). Dus zodra jij je wasmachine aanzet, zal er ergens anders meer stroom op gewekt moeten worden. Op die manier blijft de frequentie van het elektriciteitsnetwerk gelijk. De frequentie kun je vergelijken met de hartslag van het net en gaat in Europa met honderd stroom wisselingen per seconde. ,,Jouw apparaten zijn hierop afgestemd, zo ook het klokje op jouw magne tron: elke honderd stroomwisse lingen tikt het klokje één seconde verder'', legt Kootte uit. Als er meer vraag is dan dat er wordt op gewekt, zal de frequentie van het elektrische netwerk zakken, bij voorbeeld naar 99,9 stroomwisse lingen per seconde. ,,Het klokje gaat dan steeds verder achterlo pen.'' Om de frequentie weer terug te brengen, zijn er een aantal opties. De simpelste is een andere cen trale harder laten draaien. Maar je kunt ook grote stroomgebruikers vragen om minder te gebruiken. ,,We bellen dan bijvoorbeeld tuin ders op met de vraag of het licht in de kas een uur uit mag. Die plan ten kunnen wel een uurtje zonder licht en zo kunnen we besparen.'' Dat laatste lijkt een primitieve oplossing, maar dit wordt steeds slimmer gedaan. ,,We kunnen bij voorbeeld ook op een automati sche manier grote industriële koelkasten uitschakelen op het moment dat de stroomvraag te hoog is'', vertelt Kootte. Het is goed dat die opties er zijn, want je kunt niet eindeloos meer elektriciteit door het netwerk ja gen. Dat leidt tot overbelasting. De kabels kunnen dan zo heet wor den dat ze doorbranden. Om dat te voorkomen, worden er continu berekeningen gemaakt om de spanning in de gaten te houden en bij te sturen. Die berekeningen worden door computers uitge voerd, maar omdat ze zo complex zijn kan het lang duren. Niet han dig, want als het netwerk uit ba- lans is, moet dat zo snel mogelijk bekend zijn. ,,Daar komt de numerieke wis kunde kijken'', zegt Kootte. Aller eerst zijn ingewikkelde formules met numerieke wiskunde zo sim pel te mogelijk maken voor de computer. Het antwoord wordt dan vaak iets minder nauwkeurig, maar het wordt wel duidelijk of en waar er een probleem is. Ook kan numerieke wiskunde verschil lende computers tegelijk aan het werk zetten. Een computer kan maar één som tegelijk doen. Hon derd sommen moet hij één voor één oplossen. Als je honderd com puters gelijktijdig aanzet en ze elk een som laat maken, is de werklast verdeeld. Op die manier hoef jij je nooit zorgen te maken of er wel genoeg stroom uit het stopcontact komt. GO ZATERDAG 29 MEI 2021 Nieuw: kernfusie Bij kernfusie smelten kernen van twee atomen samen onder zeer hoge druk en temperatuur ENERGIE Helium Neutron (beiden vormen van waterstof) Bij enorme hitte ontstaat plasma waarin de fusie plaatsvindt Mens op schaal Plasma Met stroom opgewekte temperatuur van 150 min °C jp- Magneten zorgen dat het plasma niet de wand raakt, die anders zou smelten Voordelen kernfusie: goekope, ruim voorradige energiebron geen afval, geen schadelijke emissies veilig, geen explosiegevaar van fusie naar stroom Stroom Kernfusie Stoomturbine Dynamo Jan-Paul Keu len schreef het boek De fusie- droom. Feiten en fabels over een veelbelovende energiebron. Universiteit van Nederland FOTO GETTY IMAGES/CAVAN IMAGES SOFIE VAN KOPPEN Kijk op de site bij J /wetenschap Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWStiGIltiSt en met U van Nadarland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67