Fusiereactor Iter biedt zicht op 18 IêêLè Over een kleine vijf jaar hoort hij af te zijn: de internationale kernfusiereactor Iter, waar hard aan wordt gebouwd in Zuid Frankrijk. Komt daarmee een nieuwe, schone en groene vorm van energie opwekken eindelijk in zicht? Fusie zal vooral van pas komen bij een enorme stad of een groot industrie gebied IÊIM Ongetwijfeld kun nen we in 2025, of misschien wat la ter, een flink feestje verwachten. Dan is de interna tionale kernfusiereactor Iter einde lijk af. Er wordt reikhalzend naar uitge keken, want de belofte van kernfu sie is er al tientallen jaren. De tech niek moet een onbeperkte bron van energie worden met nauwelijks af val en zonder uitstoot van cO2. Veel wetenschappers blijven geloven in deze vorm van groene energie. De theorie: je laat waterstofkernen zo hard botsen dat ze samensmelten en daarbij veel energie loslaten, met alleen het onschadelijke helium als restproduct. Een heel andere tech niek dus dan nu toegepast in be staande kerncentrales (zie kader). Maar wat wil die mijlpaal bij Iter nu zeggen? Vooral dat alles wat er tot dan gebouwd is daadwerkelijk doet wat het moet doen. Er zit een plasma in: een heet gas waarin de atoomkernen en de elektronen die eromheen zwermen van elkaar zijn losgerukt. Het is niet de bedoeling dat er meteen kernfusiereacties in dat plasma plaatsvinden. Oftewel, dat waterstofkernen in dat plasma sa mensmelten tot heliumkernen, waarbij de energie vrijkomt. Dit eerste plasma moet gewoon een beetje in de Iter-reactor rondhangen en laten zien dat het zich op zijn ge mak voelt in zijn nieuwe hightech huis. Pas zo'n tien jaar later vinden er voor het eerst kernfusiereacties plaats. Die kernreacties moeten dan tien keer zoveel energie gaan opwekken dan de enorme hoeveelheid energie die ze eerst verbruiken, zo is de belofte. Een record, want tot nu toe is het zelfs niet gelukt om in een kernfusiereactor evenvéél energie op te wekken als hij verbruikt. Addertje onder het gras Daarbij zit er wel een addertje onder het gras. Het genoemde verbruik gaat namelijk puur en alleen over het ver mogen dat het plasma op de vereiste temperatuur van zo'n 150 miljoen gra den houdt. Daarbovenop verbruikt een reactor als Iter - kosten: ruim 20 mil jard euro - nog een heleboel energie voor allerhande andere zaken. Tel je echt alles bij elkaar op, dan speelt Iter tegen 2035 ongeveer quitte. Bovendien: alle energie die Iter opwekt, gaat hoe dan ook verloren. Deze experimentele reactor kan geen stroom aan het elek triciteitsnet leveren. Die taak is pas machines die nóg wat groter zijn dan ITER, dat al de grootste kernreactor ter wereld is. Hun doel is nog ambiti euzer: ze moeten niet 10, maar 25 of meer keer zoveel energie kunnen opwekken als nodig is om het plasma loeiheet te houden. De meest ambiti euze Demo-varianten zouden daarbij een vermogen tot 1500 megawatt moeten kunnen leveren - vergelijk baar met de grootste kolen- en gas gestookte centrales van Nederland. Bouwfase De verschillende Demo-reactoren zouden rond 2055 af moeten zijn. Maar ook die zijn nog niet the real thing. Ze moeten vooral laten zien: kijk, het kan, elektriciteit opwekken met fusie. Daarna moet de industrie het stokje overnemen en daadwerke lijk reactoren bouwen. Die fase neemt zo'n 25 jaar in beslag - als er tenminste partijen zijn die willen investeren in een nieuw type centrale dat pas decennia later met zijn werk kan beginnen. Gebeurt dat, dan heb ben we dus rond 2080 fusiereactoren. Raakt de aardbol dan bezaaid met fusiecentrales die in onze volledige energiebehoefte voorzien? Nee, dat is niet (meer) wat de wetenschappers voor zich zien. Het type reactor waar we het hier over hebben, is groot. Dat maakt dat je fusie vooral wilt inzet ten op plekken waar je ook veel ener gie nódig hebt, want zulke enorme hoeveelheden energie opslaan of vervoeren is allesbehalve ideaal. weggelegd voor latere kernreactoren. Nu is het niet zo dat de internatio nale fusiegemeenschap denkt: eerst maar eens Iter bouwen, dan tien jaar klussen, dan fusie laten plaatsvinden, en als dat allemaal is gelukt, gaan we eens langzaam nadenken over de vol gende stap. Die stap is allang in gang gezet. Alle deelnemers aan het Iter- project (de EU, India, Zuid-Korea, Ja pan, Rusland en China, uitgezonderd de VS) werken elk aan hun eigen va riant op Demo, een fusiereactor die wél stroom moet gaan opwekken. Hoe al die Demo's er precies uit gaan zien, is nog niet duidelijk; de ontwerpen hoeven pas voor 2030 he lemaal rond te zijn. Maar reken op ZATERDAG 29 MEI 2021 WETENSCHAP Uraniumkern arseille dhi Atoom Kern (neutronen, protonen) Elektronenwolk Kernfusie, komt er nog wat van? JEAN-PAUL KEULEN Een 200 ton we gende magneet die moet helpen het plasma op z'n plek te houden, wordt in Rusland gefabriceerd. FOTO ITER Oud: Kernsplitsing In een kerncentrale, zoals Borssele, vindt kernsplijting plaats. De kern van uraniumatomen wordt gesplitst waarbij veel energie vrijkomt. Gevaren: reactor slaat op hol en ontploft (Tsjernobyl) - radioactief afval in het milieu Neutror Vrije neutroner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66