Onder politici We dalen op internationale lijstjes van school, milieu en ongelijkheid wereldmacht in Azië Ter Haar zegt dat de overheid deze eeuw 'nog niets substantieels tot stand heeft gebracht kwam ook omdat ze al eerder met Sarsvirus te stellen hadden gehad. China heeft de bestrijding van het virus efficiënter aangepakt. Wij houden liever een debat over indi viduele vrijheden en keuzes. Dat is leuk, totdat een virus het hele land stillegt. Als je naar efficiëntie kijkt van China dan moet je conclude- dat het voor de grote problemen van deze wereld misschien niet zo slecht is als je een beetje strakker leert denken." „Iedereen heeft het recht een oor deel te hebben over mensenrech tenschendingen. Die moet men niet vergoelijken. Er zijn dingen die absoluut onaanvaardbaar zijn. Zelfs als men probeert ze te begrij pen, moet men ze nog niet vergoe lijken. Maar je moet ook durven kijken waar wij zelf tekortschie ten, daarin zijn we niet zo goed in het westen." ,,Neem klimaatverandering. China doet nu actief mee aan het debat. Mondiale problemen wor den alleen opgelost door China daar volledig in te betrekken. En als je over efficiëntie van China nadenkt, ben ik daar vrij optimis tisch over. Als ze vol inzetten op elektrisch openbaar vervoer of een hele provincie vol zonnepanelen leggen, dan gebeurt het ook. China is gewoon zeer efficiënt, op haar manier.'' Er zit spanning tussen de voor- en de achterkant in Den Haag. Aan de voorkant zien we poli tici die veel willen, daar achter staan uitvoeringsorganisa ties die dat allemaal moeten uit voeren. En zo botsen onrealisti sche politieke wensen op de wer kelijkheid. Het ene na het andere rapport verscheen over dit probleem, de Tweede Kamer deed er onderzoek naar. Maar topambtenaar Bernard ter Haar deed wat topambtenaren nooit doen: in een blog dat hij maakt op persoonlijke titel stelde hij onlangs dat de overheid deze eeuw 'nog niets substantieels tot stand heeft gebracht'. Ter Haar (65) is niet zomaar ie mand. Hij werkt al zijn halve leven voor de rijksoverheid in hoge functies. Zo was hij als directeur op het ministerie van Financiën medeverantwoordelijk voor de redding van ABN Amro in de kre dietcrisis. Zijn hartenkreet maakte dan ook veel reacties los. ,,We den ken altijd dat we het beste jongetje van de klas zijn, maar dat is niet zo'', vertelt hij tijdens een zeld zaam vrij half uurtje. Hij bena drukt dat hij geen schuldigen wil aanwijzen. ,,Maar er gaan wel heel veel dingen niet goed.'' duizenden burgers jaren kunnen worden gemangeld zonder dat dat doordringt tot de top van ministe ries. Ons onderwijs is gedaald op de internationale ranglijstjes. De sociale ongelijkheid neemt toe. We doen het slechter dan andere landen bij de aanpak van milieu problemen. ,,En zo zijn we zijn de afgelopen twintig jaar op heel veel lijstjes gedaald.'' Hoe dat komt? Het is een com plex aan oorzaken, ziet Ter Haar: jarenlange focus op 'budgetten'. Regeerakkoorden die zijn geschre- ven door politieke partijen waar de uitvoering niet bij betrokken is. En er is vooral aandacht voor snelle resultaten en onvoldoende zicht op de gevolgen voor de lange termijn. Van dat laatste noemt Ter Haar een herkenbaar voorbeeld: de digi talisering. ,,Al jaren zijn we ermee bezig, maar pas sinds kort beseffen we wat het voor gewone mensen betekent. Zo'n 30 procent van de bevolking is niet digitaal vaardig. Daar hadden we als overheid veel eerder op moeten ingrijpen.'' politiek wil bezuinigen op de uit voering. En dan is de standaard reactie: dat gaan we meer via de computer doen. ,,Ik zag van dicht bij hoe dat mis ging bij het UWV. We dachten dat slechts 10 procent van de mensen persoonlijke bege leiding nodig had, de rest kon via de computer worden geholpen. En die 10 procent zou vanzelf afne men. Dat bleek een pijnlijke ver gissing. Daardoor werden heel veel mensen niet goed geholpen.'' Bij de Belastingdienst en in de zorg gebeurde hetzelfde. ,,Pas nu dringt door dat mensen iemand willen spreken, omdat ze verdwa len in computersystemen." De uitvoering loopt vast, zegt Ter Haar. „De Belasting- dienst bestaat uit negenhonderd systemen die houtje-touwtje aan elkaar zitten. Het UWV is een fu sie van vijf instellingen en dat zie je nog aan de ict. Tegelijkertijd is het hele sociale zekerheidsstelsel complexer en complexer gewor den. Dan kwam er wéér een regel tje bij. Het moet simpeler. Voor de mensen die het moeten uitvoeren, maar ook voor de burger.'' Ter Haar kreeg veel commen taar op zijn blog. Hij was er toch zelf ook al die tijd bij geweest? ,,Terechte kritiek'', vindt hij. ,,Het is ook te makkelijk om nu te roe pen dat alles fout zit. Als ik terug kijk, denk ik dat ook ik me als ambtenaar soms te makkelijk liet vangen in ons eigen wereldje: zor gen dat goed verloopt wat er aan je gevraagd wordt.'' De schuld dus ligt niet alleen bij de politiek, zegt hij. Maar er moet hem wel iets van het hart. Bij de verkiezingen van 2017 las Ter Haar alle partijprogramma's. Ze leken als twee druppels water op de pro gramma's van twintig jaar daar voor. ,,Pas bij deze verkiezingen is er meer aandacht voor de thema's van deze eeuw zoals sociale onge lijkheid, woningnood en klimaat. En partijen lijken nu ook seri eus van plan om vooral doelen af te spreken in de formatie en niet de maat- v< regelen die daarbij horen. Want uiteindelijk zit die ZDê' deskundigheid niet aan de formatietafel." ^0- k In zijn blog deed Ter Haar een op roep om voor beelden aan te dragen van din gen die de over heid de afgelopen decennia wél goed had gedaan. „Daar heb ik nog geen reac ties op ontvangen." GO ZATERDAG 29 MEI 2021 Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: de problemen waar ambtenaren tegenaan lopen. Confucius zoals gezien door de Chi nese kunstenaar Zhang Huan. De sili conen sculptuur was te zien in Rock- bund Art museum in Shanghai. FOTO GETTY IMAGES pyer geschiedenis, filosofie en samenleving Het boek Chinees denken. Over geschie denis, filosofie en sa menleving is versche nen bij Nieuwezijds B.V. 'Een beetje strakker denken' kan ook de opmaat zijn naar schen dingen van mensenrechten? Uw boodschap is: leer China be grijpen en werk beter samen. Bij de toeslagenaffaire bleek dat Want hoe gaan die dingen? De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65