aantal zieken en doden wellicht zesmaal zo laag geweest 'Long covid staat niet voldoende op de radar van beleidsmakers. Of ze willen het niet horen' 'Een beetje wheelen en dealen werkt niet als je een crisis moet beteu gelen' 15 het virus onder twintigers en der tigers in het OMT-verslag van 17 augustus vooral een probleem ge acht omdat zij het dan door kun nen geven aan ouderen - niet om dat het hun eigen levens ernstig kan beschadigen. Volgens Koopmans heeft long covid bij het OMT echter altijd wel een rol gespeeld in de discus sies. ,,We weten van andere infec ties dat postinfectieuze klachten kunnen optreden. Daarom is vanaf het begin ook ingezet op het vaccineren van de gehele bevol king, en ons niet te beperken tot ouderen. We hebben nooit een zwart-wit grens getrokken tussen kwetsbaren en niet-kwetsbaren.'' De Rotterdamse virologe is groot voorstander van meer on derzoek naar het fenomeen. ,,Heel veel is nog onduidelijk, maar het lijkt om indrukwekkende aantal len te gaan. Dat wordt nu pas bre der maatschappelijk onderkend.'' Ook Kluytmans maakt zich zor gen. ,,Ik denk dat we long covid onderschatten. Ik heb in mijn om geving een paar indrukwekkende voorbeelden gezien, en daar ben ik erg van geschrokken. Het kan veel schade aanrichten.'' De spiegel: we zijn nogal eigenwijs Naast kritiek op beleidsmakers, kan een blik in de spiegel wellicht ook geen kwaad. Een overschot aan eensgezindheid kon Neder land de afgelopen maanden moei lijk worden verweten. Koopmans kan zich nog steeds verbazen over de moeite die het kost om wetenschappelijke in zichten te vertalen in effectief beleid. ,,Alles wat bediscussieerd kan worden, zal bediscussieerd worden. Alles wat wordt voorge steld, wordt aangevochten. In de rechtbank, via wob-verzoeken. Het hoort bij een democratie, maar ik vraag me echt af of het in andere landen ook zo heftig is.'' Rudi Westendorp, een hoogle raar die zowel in Leiden als Ko penhagen werkt, legde eerder te genover deze krant uit dat in De nemarken de cultuur van oudsher echt anders is. Denen, stelde hij, vormen één gemeenschap, op het tribale af. Collectief denken zit diep in de genen. Nederlanders gaan veel meer uit van zelfbe schikking. De mondkapjes, de corona-app, het vaccinatiepaspoort, de avond klok, een quarantaineplicht: de samenleving laat zich het niet zo maar opdringen. ,,Daardoor is het echt heel moeilijk om te zeggen: zo gaan we het doen, en daar blij ven we bij'', zegt Koopmans. Bij elke maatregel vindt in de Tweede Kamer een hele serie debatten plaats, waarna weer wat wordt aangepast. En over die aanpassing volgt dan weer een hele serie de batten. Jongens jongens, denk ik dan soms. Wat vermoeiend.'' De lange discussies komen de doelmatigheid niet altijd ten goede, denkt de virologe. ,,De le gitimiteit van het beleid wordt erdoor uitgehold. Een beetje wheelen en dealen werkt niet als je een crisis moet beteugelen.'' Daarnaast lijkt de Nederlander soms echt geen boodschap meer te hebben aan de pandemie. ,,Na reizen vanuit het buitenland gaat slechts een kwart van de Neder landers in quarantaine. Een kwart! Dat nieuwe varianten ons land binnenkomen, komt omdat sommige mensen nog steeds vin den dat het heel erg nodig is om naar het buitenland te gaan. Uit eindelijk is dat de kern van het probleem: ben je bereid om echt je best te doen om het virus bui ten te houden.'' Ook in Denemarken wonen natuurlijk niet alleen maar men sen die trouw ja en amen knikken. Koch: ,,Er zijn ook wel demon straties. Je hebt de Men in Black, een beweging die vindt dat de maatregelen te strikt waren. Maar over het algemeen vertrouwen we autoriteiten. We zijn het niet al tijd eens met wat besloten wordt, maar we volgen het wel op.'' Toekomst: dijken bouwen Zo kan het gebeuren dat in Dene marken de heropening van de sa menleving hand in hand gaat met een strak test- en toegangsbeleid, terwijl het in Nederland nog vol strekt onduidelijk is hoe we het nou precies gaan doen. Nu, met een epidemie die sterk aan kracht afneemt, is dat nog niet zo'n probleem. Maar volgens de experts die deze krant spreekt, is het van essentieel belang dat Ne derland zich eindelijk echt uit het debatteermoeras trekt, en een duidelijk plan voor de toekomst neerlegt. ,,Dat is er nu niet'', zegt Baidjoe. ,,Het enige plan van het kabinet is dat corona in augustus weg is. Maar dat gaat niet gebeu ren. We moeten nu beslissen hoe we het dit najaar doen. De dijken moeten nu gebouwd worden.'' Kluijtmans is dat met hem eens. Sneltesten spelen daarin een cruciale rol, denkt de Brabander. ,,Als we willen voorkomen dat we dit najaar bij een uitbraak van een onbekende variant weer meteen in lockdown moeten, zul je toch een manier moeten verzinnen om er mee om te gaan. We moeten toch in staat zijn om dat op een slimme manier te doen?'' Want doen alsof we al van co rona af zijn, dat is jezelf afsluiten voor de realiteit, zegt Koopmans. ,,Wereldwijd is het nog lang niet onder controle. We're the lucky ones, met onze vaccins. Dat beseft bijna niemand, maar zo is het.'' Dat werkt in Nederland niet. Ook nu heb je gezien hoe mensen zich verzetten tegen maatregelen, hoe boos ze soms waren.'' »Long covid: een blinde vlek? Sinds het najaar heeft de Neder landse zorg constant onder zware druk gestaan. Meestal lagen er meer dan 2000 coronapatiënten in het ziekenhuis. Gemiddeld werd dagelijks bij 6500 mensen het coronavirus vastgesteld. Acht maanden lang, dag na dag na dag. Volgens Baidjoe, werkzaam bij London School of Hygiene and Tropical Medicine, heeft Neder land in zijn omgang met het virus last gehad van een grote blinde vlek. Door vooral te kijken naar de ziekenhuizen, waar vooral oudere mensen met overgewicht of kwetsbare longen werden opge nomen, vergaten we dat ook jon geren hard getroffen werden. Hij doelt op long covid: langdu rige klachten na een besmetting. Dit treft naar verhouding vaak jongere mensen. Zij hebben di verse en soms erg zware klachten, zowel fysiek als cognitief. Sommi gen zijn daar ook na een jaar nog niet van verlost. Volgens een re cente schatting lopen in Neder land nu 60.000 tot 75.000 mensen met langetermijn klachten bij de fysiotherapeut. Baidjoe: ,,Het kost tien jaar om een virus goed te leren kennen, zei viroloog Jaap Goudsmit ooit. Als je geconfronteerd wordt met een nieuw virus, zou je toch moeten zeggen: we weten niet zeker wat de impact is, laten we het aantal besmettingen zo laag mogelijk houden? Of als je pas la ter ontdekt dat veel mensen lan- getermijnklachten houden, moet je alsnog bijsturen. Want dan klopt je verhaal, over een virus dat vooral ouderen treft, niet meer. Dan moet je de stip aan de hori zon veranderen en zorgen dat de epidemie minder slachtoffers maakt. Uit het feit dat dat niet ge beurd is, blijkt dat het long covid- dossier niet voldoende op de radar staat bij de beleidsmakers. Of ze willen het gewoon niet horen, omdat ze dan moeten erkennen dat ze gefaald hebben.'' In de communicatie van het kabinet speelden langetermijn- klachten bij jongere Nederlanders eigenlijk nooit een rol. In de OMT-stukken wordt voor zover deze krant kan nagaan eind maart 2021 voor het eerst expliciet mel ding gemaakt van het bestaan van long covid. Pas de laatste weken wordt het ook genoemd als be leidsoverweging, bijvoorbeeld als argument om voorzichtig te zijn met versoepelingen waarbij vooral jongeren ruimte krijgen. Voor die tijd leek het risico niet echt meegenomen in de afwegin gen. Zo wordt verspreiding van GO ZATERDAG 29 MEI 2021 Restaurants en terrassen zijn in Denemarken sinds april alweer (deels) geopend. foto reuters - Marion Koopmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63