Nederlands coronabeleid wemelt van de gemiste kansen 13 Terwijl Nederland nog moet bijkomen van de barre coronawinter, is in Denemarken het normale leven al hervat. De pandemie maakte er ook veel minder slachtoffers. Deskundigen leggen uit waarom. 'Ik ben er trots op wat we voor elkaar hebben gekregen' Op de vrijdagmid dag dat we bellen met Anders Koch, epidemioloog in Kopenhagen, be ginnen elders in de Deense hoofdstad de vrijdag middagborrels. Wie in de kroeg het groene vinkje van zijn corona- app toont, kan daarna een koud glas Carlsberg of Tuborg aan de lippen zetten. Skol. Wie mee wil proosten (en niet gevaccineerd is), kan in de buurt een sneltest doen, waarvan de uit slag binnen een kwartier op zijn telefoon staat. ,,Of ik denk dat we het hier in Denemarken beter voor elkaar hebben dan in andere landen?'', herhaalt Koch, werk zaam aan het Statums Serum In- stitut, de vraag vanuit Nederland. ,,Ja, dat denk ik wel. We zijn in Denemarken niet zo van de Trumptaal, ik zal niet zeggen dat we the greatest country in the world zijn. Maar ik ben wel trots op wat we voor elkaar hebben gekregen.'' Als je de vraag wilt beantwoor den hoe Nederland het gedaan heeft in deze coronacrisis, en dat wilt vergelijken met andere lan den, ontkom je bijna niet aan het Deense succesverhaal. Ook OMT- lid Marion Koopmans, die het ei genlijk nog veel te vroeg vindt voor een betrouwbare analyse ('Je kunt niet zomaar een paar staatjes bekijken en op basis daarvan con clusies trekken'), komt uit eigen beweging met het Scandinavische land op de proppen, als voorbeeld van een land waar we met enige jaloezie naar mogen kijken. Haar collega Jan Kluytmans: idem. Ga maar na: scholen, bedrijven en culturele instellingen zijn in Denemarken allemaal weer volle dig open. Thuiswerken wordt sinds deze week planmatig afge bouwd, en een plan voor het uit- faseren van mondkapjes is ook al gepresenteerd. Dat gebeurt in een land dat het qua levering van vaccins met de zelfde EU-afspraken moest doen als wij. Een land bovendien dat sinds het begin van de coronacri sis naar verhouding ruim de helft minder coronadoden en -besmet tingen had dan Nederland. Het dagelijks aantal geregistreerde tests was in Denemarken begin mei ongeveer vijftien keer zo hoog als bij ons. Dat alles gaat in een sfeer die volgens Koch vrij kalm is. ,,We zijn het niet overal over eens, maar er is relatief wei nig verdeeldheid.'' Voor de beschouwing van de Nederlandse coronaprestaties, waarbij we geholpen worden door Nederlandse experts, maken we in de komende hoofdstukken daarom uitstapjes naar Andreas Koch in Kopenhagen. m De maand waarin het fout ging: september Vorig voorjaar werd heel Europa overvallen door het coronavirus, maar dit najaar wisten we met welke tegenstander we te maken hadden. Toch liet Nederland zich opnieuw verrassen, al vrij snel. De maand waarin het weer fout ging, was september. In vier weken tijd verzesvoudigde het aantal be smettelijke mensen, van 20.000 naar 120.000, blijkt uit berekenin gen van het RIVM. ,,Die voor avond van de tweede golf vond ik een van de moeilijkste fases'', zegt Jan Kluytmans, OMT-lid en arts- microbioloog in het Amphia zie kenhuis in Breda, terugkijkend. ,,In september had echt ingegre pen moeten worden.'' Na september zijn in Nederland tussen de 15.000 en 20.000 men sen aan corona overleden. Naar schatting enkele tienduizenden kampen met langdurige klachten als gevolg van hun besmetting. 9000 mensen kwamen op de ic terecht, ruim 46.000 op de ver- pleegafdeling van het ziekenhuis. In theorie, beaamt Kluytmans, hadden we al die getallen grofweg GO ZATERDAG 29 MEI 2021 «City Een bezoekster van een bioscoop in Kopenhagen laat bij de ingang haar coronapas zien. Daarop staan recente testuitslagen en vaccinaties vermeld. Sinds 6 mei kunnen Denen na vertoning van hun pas weer naar de bios. foto afp Denemarken deed alles beter dan wij, hoe dan? V 'W SANDER VAN MERSBERGEN - Anders Koch LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61