Saskia Noort Sta op tegen geweld, Jaimie Vaes, red jezelf Dierenmens Bever Truus had veel geluk Al onze bevers stammen af van een groep uit de DDR 12 k bevind me op het eiland dat eens terrein was van schrijvers, kunste naars, muzikanten, homoseksuelen en andere vrijheidszoekers. Tegen woordig strijkt hier dagelijks een nieuw BN'er-koppel neer in de hoop dat een magische berg, een vrachtlading drank en drugs en een insta- gramwaardig baaitje hun relatie kan redden. Je komt ze zo in het wild tegen, een half dozijn paparazzi in hun kielzog, dronken of tongend, altijd hand in hand, op de achtergrond een boeddhabeeld of grote witte letters die samen het woord LOVE vormen. Love; Ibiza staat er bekend om. Voor de camera's zien we Leontien zich verzoenen met huilebalk Borsato, Sonja om de hals van Beukende Barry vallen, Dreetje Junior het reetje van zijn nieuwste aanstaande aanprijzen, en afgelopen week konden we ons non stop verbazen over de 'explosieve' relatieperikelen van Lil' Kleine en realitysoapster slash influencer Jamie Vaes. Gezamenlijk verbouwden ze een hotel, joegen ze de receptie de stuipen op het lijf, sloeg Lil' een fles op het hoofd van Vaes kapot, naar verluidt in het bijzijn van de kleine. Niets nieuws voor die twee, want Lil' slaat er wel vaker op los, en Vaes noemt dat dan een dieptepunt. Beukende Barry en Lil' Kleine wringen zich nu vermoedelijk in allerlei bochten om het weer goed te maken. Het zoet na het zuur, de streling na de klap, de Rolex na de wurgpoging. Beloftes worden gedaan, berouw wordt getoond, de wanhopige liefde beleden. En wij mogen er getuige van zijn. Hoe bijzonder vurig hun liefde is. Wanneer vrouwen met zoveel volgers en macht al teruggaan of blijven bij hun geweldda dige partner, wat vertelt dit dan over al die andere, minder gefortuneerden? Dat het bij echte grote liefde hoort. Ware passie. Echte mannelijkheid. En zij, de ontvangers van de agressie, zijn groot in hun vergevingsgezindheid. Pure vrouwen, hun hart gevuld met liefde. Wat vertellen zij de meis jes, de dochters? Dat het oké is? Ieder huisje heeft zijn kruisje, voor liefde moet gevochten worden. Huiselijk geweld wordt afgedaan als incident en al snel is de schuld gelegd bij het slachtoffer. Zij is hysterisch. Zelf ook 'geen katje om zonder hand schoenen op te pakken'. Ze sloeg zelf ook. Ze houdt wel van een beetje brute seks. Ze zat te flirten, wordt nu ook over Vaes gezegd. Maakt dat iets uit? Mag je dan iemand verrot slaan? In de laatste vijfjaar waren er 750.000 mensen slachtoffer van partnerge- weld. De meesten van hen zoeken geen hulp en blijven gemiddeld zeven jaar in een dergelijke relatie zitten. Veelal uit schaamte. Angstig voor het oordeel van de omgeving, ervan overtuigd dat de hele shitsituatie waar ze in zitten ook hun eigen schuld is. Zo'n veertig a vijftig keer loopt dit fataal af. Bijvoorbeeld als de vrouw uiteindelijk wel dapper genoeg is de relatie te beëindigen. Dan is haar leven het meest in gevaar. De helft van alle moor den die in 2020 hebben plaatsgevonden, gebeurde in de relationele sfeer. Zoals bijvoorbeeld de moord op Eva Veerman (28), die door haar vriend omgebracht werd toen ze het wilde uitmaken. We staan erbij en kijken ernaar. Op het strand waar we vertoefden, werd Lil' alweer omringd door een nieuwe lading meisjes, be-influenced door Jamie. Als zij opstaat en een eind maakt aan deze geweldspiraal, redt ze niet alleen zichzelf en haar eigen kind, maar vertelt ze al onze dochters dat geweld niets te maken heeft met liefde. Het wachten is nu op een man die dergelijk gedrag even hartstochtelijk afkeurt. Omdat het pootje niet ge broken maar slechts ge kneusd bleek, kon het wor den behouden. We hebben weer een beetje goedge maakt wat we haar hebben aangedaan. Dat geldt overigens voor al haar soortgenoten. Als er in Nederland één dier is waar we zelfgenoegzaam over kunnen spreken, is het de bever wel. Zonder onze hulp had hij nu niet vrolijk rondgezwommen in plassen en rivieren. Je zou ook kunnen stellen dat de bever zonder onze be moeienis nooit uitgestor ven zou zijn geweest, maar dat is een minder gezellige constatering. Alle bevers in ons land stammen af van een groep die in 1988 vanuit de voor malige DDR naar Neder land werd gebracht. Des kundigen waren van me ning dat ze hoorden bij dit waterland, ook al waren het dan communistische bevers. Tot 1826 leefden be vers hier in het wild, daarna waren ze simpel weg op; uitgemoord van wege hun prachtige pels. Alleen als bontjas of warme muts kwamen ze nog wel eens voorbij. In de jaren 80 kwam het besef dat bevers niet alleen schattig waren om te zien, maar ook een ecologische waarde hadden. 42 Oost- Duitse exemplaren kregen een warm onthaal in de Brabantse Biesbosch. ,,Voor de ontwikkeling van dit natuurgebied was en is hij een sleutelsoort'', zegt boswachter Thomas van der Es. Van der Es was zelf nog TRUUS maar een baby toen de bevers arriveerden, dus daar heeft hij geen actieve herinnering aan. Maar hij heeft wel met eigen ogen gezien hoe de knaagdieren een echt rivierbos maak ten: door kanaaltjes te gra ven en open plekken te creëren in de Biesbosch. De boswachter ziet dage lijks bevers en is niet te beroerd me mee te nemen op een boottochtje. Bevers zijn ruim een meter lang en 30 kilo zwaar, in prin- cipe makkelijk waar te ne men. Maar wel schuw en actief bij de schemering. Net als de onfortuinlijke Truus kregen de eerste bevers in Nederland men selijke namen. Zo leefden in de Biesbosch Makker, Moek en Mieneke. Mieneke werd een bekendheid om dat zij op noodlottige wijze om het leven kwam. Ze kreeg een boom op haar kop die door een soortge noot was omgeknaagd (er zijn foto's van). ,,De eerste bevers waren gezenderd'', vertelt de boswachter, ,,zo- dat natuurbeheerders kon den volgen waar ze heen gingen.'' Inmiddels telt beverbakermat de Bies- bosch meer dan driehon derd exemplaren en zijn de dieren onmogelijk nog van elkaar te onderscheiden. De DDR-import heeft zich verspreid over heel Neder land. ,,Kijk'', zegt de boswach ter opgewonden als hij het stuurwiel plotseling los laat. ,,Een zeearend!'' Ik moet even schakelen. Een zeearend is geen bever. De grootste roofvogel van West-Europa streek pas in 2012 hier neer. Vrijwillig, er kwam geen mens aan te pas. ,,Dat is een teken dat we onze natuur in de Bies- bosch op orde hebben.'' Terug naar de bever. Van der Es wijst burchten van takken en modder aan. Hier zogen ze hun klein tjes. Binnen zijn een natte en een droge kamer. We zullen er zo wel eentje zien zwemmen. De bever prijkt vanwege zijn succes op het logo van de Biesbosch. Massa's toe risten varen hier vooral 's zomers rond om het dier te spotten. Zo brengt de natuurhersteller ook nog geld in het laatje. Zijn enige natuurlijke vijand is nog altijd de mens. Steeds vaker belandt het grote pelsdier onder de wielen van een auto; er zijn ook mensen die hem afschie ten omdat ze niet op zijn geknaag in hun achtertuin zitten te wachten. De klem waarin Truus vast kwam te zitten, was ook afkomstig van een mens. Muskusratten, die best veel lijken op bevers, zijn niet gewenst in ons land omdat ze vanwege hun gegraaf een bedreiging vormen voor de dijken. De muskusrat wordt gevangen met klemmen en je moet als Truus maar net weten dat het niet de bedoeling is dat jij daarin stapt. Lang verhaal kort: deze avond vertoont zich na tuurlijk geen enkele bever. De natuur werkt niet op af roep en dat is eigenlijk ook wel mooi. ZATERDAG 29 MEI 2021 GO Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. FOTO THOMAS VAN DER ES Goed nieuws voor Truus: haar voorpoot hoeft niet te worden geamputeerd. De onfortuinlijke bever stapte vorige week in een muskusrattenklem. Via de dierenambulance be landde het gewonde dier in De Toevlucht, een op vangcentrum in Amster dam. Daar opereerde een dierenarts haar. Soort: Europese bever Woonplaats: Vianen Bijzonderheid: Dubbele nagel aan achterpoot om vacht mee te poetsen Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep. ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60