Oppositieleider uit Belarus pleit voor economische sancties 5 Oranjefans zijn helemaal klaar met bedrijven die met kaarten strooien voor het EK voetbal. Met winacties proberen zij klanten te winnen, terwijl duizenden voetbalfans hun kaarten moesten inleveren. Door corona zijn er minder stoelen beschikbaar. Bestel en win Uefa Euro 2020 tickets. Sven de Jong (28) uit Friese Ee kon wel door de grond zakken toen hij de mail van Thuisbezorgd in zijn post vak kreeg. Het bedrijf gaf zestien tickets weg voor de wedstrijd Neder land tegen Oostenrijk op 17 juni in Amsterdam. Precies vier kaarten voor die wedstrijd had De Jong al twee jaar in zijn bezit, maar werden maandag ongeldig verklaard. Hij moest met duizenden andere fans loten om de beschikbare stoelen. De Jong hoorde niet bij de gelukkigen. ,,De kaarten zijn dus gewoon naar de sponsors gegaan. Zo voelt het. Dit is enorm balen.'' De Jong is niet de enige die nu met een kater thuiszit en zich opwindt over de de winacties. Ook Tieman Urban (37) uit Zwolle kreeg er buik pijn van toen hij zijn toegekende kaarten voor vijf wedstrijden in rook zag opgaan. Hij voelt zich nu bijna gedwongen te luisteren naar Radio 538 om toch nog een plekje in het stadion te kunnen veroveren. Zij ge ven de hele week kaarten weg. Twee jaar geleden kon Urban nog zijn geluk niet op. Al jaren liep hij met het plan rond om tijdens een EK door Europa te reizen en de mooiste wedstrijden te bezoeken. De dag dat de kaarten verkocht werden, kreeg hij niet alleen kaarten voor de wed strijden van Oranje in Amsterdam, maar ook voor de kwartfinale in München en de halve finale in Lon den. ,,We zouden in Engeland een week blijven om dit mee te maken.'' Maar toen kwam corona. Dat Ur ban de buitenlandse tripjes nog zou kunnen maken, had hij al uit zijn hoofd gezet. Hij was er dan ook niet zo rouwig om dat die wedstrijden werden geannuleerd. Maar zondag- Geef die kaarten aan de echte fans, denk ik dan avond kreeg hij te horen dat hij ook was uitgeloot voor de wedstrijd van Nederland tegen Oostenrijk. ,,Ik wilde net naar bed gaan, maar troostte mij met de gedachte dat ik gelukkig nog twee wedstrijden had. Maandag zag ik dat ook die waren geannuleerd.'' Van vijf wedstrijden bezoeken naar helemaal niets; het is zuur voor Urban. Al heeft er zeker alle begrip voor dat er moet worden geloot nu er beperkte capaciteit is stadions. In de Arena is normaal gesproken plek voor 55.000 toeschouwers, voorals nog worden er niet meer dan 12.000 bezoekers toegelaten. ,,Maar wat het frustrerend maakt, is dat ik het ge voel krijg dat vooral de fans tickets inleveren. Het is heel schimmig welk offer sponsoren hebben moeten brengen. En zij geven de kaarten nu wellicht aan mensen die een avondje voetbal wel leuk vinden maar er ver der niets mee hebben. Geef die kaar ten aan de echte fans, denk ik dan.'' Geluksvogels Toch zijn er ook geluksvogels, zoals Wouter Rexwinkel (57) uit Venlo. Hij heeft kaarten voor alle drie de wedstrijden van het Nederlands elf tal weten te bemachtigen. Maar hij is dan ook een van de tweehonderd trouwste fans. Alle uit- en thuiswed strijden van het Nederlands elftal probeert hij te bezoeken, waardoor hij van de KNVB meer recht heeft op kaarten. ,,Eindelijk betalen al die sta- dionbezoeken zich eens uit'', zegt een opgeluchte Rexwinkel. Maar ook hij stoort zich aan sponsoracties. ,,Er zijn heel veel mensen die niet zo van voetbal houden die nu een kaart krij gen. Dat is nu er minder kaarten te vergeven zijn nog schrijnender. Dit gaat ten koste van de supporters.'' De KNVB begrijpt de frustraties, laat woordvoerder Daan Schippers weten. ,,We hebben er alles aan ge daan en doen er nog steeds alles aan. We hopen dat het aantal wordt uit gebreid." Volgens de bond is 82 pro cent van de beschikbare kaarten ge reserveerd voor supporters, sponso ren krijgen 9 procent. De rest gaat naar relaties van de Uefa, de speelste den en voor vips. Ook de sponsoren krijgen dus minder kaarten. Voor Sven de Jonge en Tieman Ur ban zit er voorlopig niets anders op dan de tv aan te zetten. Tichanovskaja verblijft nu in bal lingschap in de Litouwse hoofdstad Vilnius, maar Rutte zei 'zeker te weten' dat hij op een dag in de hoofdstad van Belarus bij haar op bezoek kan. ,,Ik ben een groot be wonderaar van wat u doet, met groot persoonlijk risico'', zei hij. De oppositieleider, die een jaar geleden het stokje overnam van haar man die een jaar geleden werd opgepakt door het regime in Belarus, zei de 'steun erg te waarderen'. Tichanovskaja sprak gisteren met Rutte en minister Sigrid Kaag van Buitenlandse Zaken (D66). Haar bezoek is extra actueel, nadat afge lopen zondag een Ryanair-toestel dat op weg was van Athene naar Vilnius door Belarus gedwongen werd een noodlanding te maken in Minsk. In die stad werden een kri tische journalist en zijn vriendin van boord gehaald en gearresteerd. De EU reageerde woest op het 'staatsterrorisme' van Belarus en W Iedereen is nu een doelwit in het Belarus van Loekasjenko stelde sancties in. Tichanovskaja: ,,Iedereen is nu een doelwit.'' Kaag zei dat het de bedoeling is het re gime geld en middelen te ontne men. Na het gesprek met Rutte en Kaag ging Tichanovskaja in gesprek met Kamerleden. Daar zei ze dat niemand zich had kunnen voor stellen dat een vlucht van de ene EU-hoofdstad naar de andere op deze manier zou worden 'gekaapt'. Ze pleitte in het gesprek met de Kamer vooral voor economische sancties. ,,Men zegt: maar daar lij den de mensen onder. De mensen lijden nü al.'' Volgens haar moeten toekomstige sancties vooral gericht zijn op de petrochemie, de staal- en houtindustrie. Daar zijn staatsbe drijven actief en van de winsten zou Loekasjenko profiteren. zaterdag 29 mei 2021 GO Winacties zetten kwaad bloed bij gedupeerde Oranjefans Raymond Boere Zeist Tieman Urban, Oranjesupporter M Van vijf wedstrijden naar hele maal niets. Tieman Urban baalt en moet nu noodgedwongen voor de tv zitten. foto vincent jannink Premier Mark Rutte 'belooft' snel een tegenbezoek te bren gen aan Svetlana Tichanovskaja. ,,Ik hoop dat dat ooit in Minsk zal zijn'', zei Rutte na een gesprek met de Belarussische oppositie leider. Hanneke Keultjes Den Haag Premier Mark Rutte en minister Sigrid Kaag (links) met de Bela- russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5