Roos Schippers, zelfstandige escort 6 Als achterkleindochter van de beroemde schilder Willem Vaarzon Morel en gezegend met creatieve talenten lag er een mooie carrière als kunstenaar voor Roos Schippers in het verschiet. Maar de van oorsprong Goese studente besloot anders. Ze werd sekswerker. En dat is ze 37 jaar later nog steeds. en klein balkonnetje heeft ze, geen plaats om te zitten. Alle ruimte is voor de vogels. Mezenbollen hangen er, en pindaslingers. Meesjes, dui- I ven, kauwtjes, ze vliegen af en aan. Nog even en dan staan ook de bomen in bloei. Lijkt haar Haagse flat plots een buitenhuis met openslaande deuren. Een gerenoveerd buitenhuis, welteverstaan. Ongewild had Roos Schippers afgelopen jaar alle tijd voor een opknapbeurt. Aan de muren hangt werk van Haye Smith en van Schippers' overgrootvader, Willem Vaarzon Morel. De dame op de divan is Schippers het meest lief. Die met badende dames aan de Veerse kaai haalt de mooiste herinneringen boven. Aan het huis van haar overgrootvader, waar later haar grootouders woonden, met van die krakende trappen en eiken wanden van boven tot onder. Een paar jaar geleden zag ze het ineens op Funda. Gelijk kijken natuurlijk, wat er allemaal uitgesloopt was. ,,Van vaderskant een van schippers - al koos mijn vader voor waterbouw, hij werkte aan de Deltawerken. Mijn moeder was onderwijzeres en kwam uit een familie van kunstschilders. Al ver vóór mijn overgrootvader. Hij kwam uit de omgeving van Arnhem en verhuisde rond 1910 naar Veere, echt vanwege het Zeeuwse licht. Mijn overgrootvader leefde van de kunst en werkte samen met de kunstenaarsgroep rondom Toorop, in Domburg. Zijn zoon, mijn opa, schilderde ook. Hij gaf les aan wat nu de Rietveldacademie is. Opa corrigeerde mijn kleutertekeningen als van zijn eigen studenten. Ik tekende graag prinsessen en dan ging hij heel plastisch uitleggen dat een oog in een kas zit en hoe je dat kunt verbeelden." ,,Dat was in deze familie vanzelfsprekend, als je talent had. Ik vond dat belastend, al ging ik aanvankelijk wel die kant op. Alleen dan niet naar de Rijksacademie, zoals in onze familie gebruikelijk was, maar naar de Koninklijke Academie in Den Haag. Los van de Morellen, onder mijn eigen - vaders - naam." ,,Ik was een kind van de protestgeneratie, met twee oudere zussen die al wat voorwerk had den verricht. Mijn vader kwam uit een traditio neel hervormd gezin, mijn moeder niet. Al met al waren ze progressief, maar zij waren jong in de duffe jaren vijftig, dus ze moesten snel trou wen toen ze zwanger bleek. En mijn moeder moest stoppen met werken, ook al verzette zij zich daartegen. Dat laatste heb ik altijd heel goed onthouden." ,,Ik wilde niet studeren op kosten van mijn ouders. Daarom had ik allerlei baantjes, maar ze leverden weinig op. Ik woonde in de Schil derswijk en op de hoek werd getippeld. Ik ging eens rekenen: 150 gulden per uur... Dat was een veel handigere tijdsinvestering dan twee da gen bikkelen voor hetzelfde in de horeca. ,,Ik woonde vlakbij een winkelstraat waar een bordeeltje bij zat. Na wat wikken en wegen ben ik er gewoon eens binnengestapt. Een beetje duister clubje was het, met fluwelen gordijnen en de baas achter een nep-antiek bureau. Als kind van mijn tijd was ik seksueel natuurlijk niet helemaal bleu, maar dit was een wereld die ik niet kende. Tijdens het sollicitatiegesprek hoorde ik termen als Grieks, Frans, Russisch - waarvan ik bij God niet wist wat het inhield. Maar goed, ik kon gelijk aan de slag. Ik ben nog even naar de Hema gegaan voor wat behoor lijke onderbroeken en 's avonds had ik mijn eerste klant." „Vreselijk spannend. Ik zat aan de bar, verscho len achter mijn lange haren, en ik dacht alleen maar: kies iedereen, maar niet mij. Toen kwam er een vaste klant binnen die wel eens wat vers bloed wilde proberen. Een aardige man, die me meteen liet zien hoe je een condoom diende te gebruiken." ,,Mijn vrienden wel. Die begrepen het goed, en doen dat nog. Ze konden het alleen niet rijmen met mijn presentatie als principieel make-up- loze feministe. Ik liep altijd rond in afgetrapte spijkerbroeken." ,,Daar denk ik heel anders over. Nog steeds. Be langrijk feministisch principe voor mij is zelf beschikking van de vrouw, ook over haar sek sueel verkeer. Veel mensen denken dat een sekswerker zich onderwerpt aan mannelijke lusten. Maar je kiest je eigen klanten en je eigen grenzen. De een zoent, de ander niet. En de verdiensten maken je uitgesproken financieel onafhankelijk. Ik heb altijd meer verdiend dan mijn partners, die echt geen rotte banen had den." ,,Ja, maar ik koos dit. Eerst uit praktische over weging, later omdat ik het inhoudelijk interes sant vond. Leuk ook om mijn eigen vrouwelijk heid te exploreren. Om me als hardcore femi niste toe te leggen op verleiden. Maar ook hoe je leert je lichaam te ontzien en ergonomisch te werken, zoals een verpleegkundige leert tillen. De kneepjes van specifieke hygiëne. Allemaal met behulp van ervaren collega's, aangezien we nu eenmaal geen beroepsopleiding hebben. En het is onmisbaar; je beoefent een vak, je be drijft niet zomaar een beetje seks." Had u ook plezier in uw werk? ,,Steeds meer zelfs. En toen ik er écht voor koos, wat leidde tot de start van mijn eigen bureau, heb ik het thuis ook maar verteld. Mijn vader heeft er nog het meest mee geworsteld, al heeft hij me nooit de deur gewezen. Later hadden ze waardering voor hoe ik de boel aanpakte, in ei gen beheer." ,,Behalve dat je inkomsten voor jou alleen zijn, beter dat je geen kom je ook echt uit de kast. Het komt op je in- hekel hebt aan seks. komenspapieren. Je bent niet langer formeel Anders word je anoniem." zoiets als een lij dende vegetarische ZATERDAG 29 MEI 2021 GO Sekswerk ligt hardcore feministe na aan het hart WENDY WAGENMAKERS Uit wat voor familie komt u? Wilde u zelf ook kunstenaar worden? Ging u als kind altijd uw eigen gang? Dacht u toen: ik word prostituee? Hoe was de eerste keer? Hebt u het uw omgeving verteld? Prostitutie lijkt ook alles behalve feminis tisch. Je kunt ook op andere manieren geld ver dienen. Roos Schippers: Hoe anders is het als zelfstandig escort? ,,Met dit werk is het Sterker nog: terwijl de meeste prostituees slager." foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54