'Sommigen vinden hun bijnaam prachtig, maar anderen horen hem liever niet' 5 Robbert-Jan Hanemaaijer heeft er al lang vrede mee dat hij sinds Leo de Visser, voorzitter van de dorpsraad Ritthem: ,,Mijn grootva- zijn kleutertijd Puf wordt genoemd. foto lex de meester der had twee bijnamen: Pent en Borstbloot." foto dirkjan gjeltema Ronny 'Dinsdag' Verberkmoes op de plek waar zijn voorganger Guust Maandag stond, in het Terneuzense café De Vriendschap. hemse dorpsraad Leo de Visser. ,,Ik geloof dat iemand die bij hem een trekker kwam repareren die naam verzonnen heeft. Zelf weet hij het niet eens, dat iedereen hem zo noemt." Van de circa 500 inwoners van Ritthem weet hij er na enig na denken al zo'n 150 die een bij- naam hebben. Zijn eigen grootva der kon zich beroemen op twéé aliassen. ,,Mijn moeder komt uit Arnemuiden. Officieel heette ze Klazina van Belzen, maar ieder een kende haar als Sina Pent. Dat komt door mijn grootvader Lie ven van Belzen, die Lieven Pent werd genoemd. Zo hielden ze de Van Belzens uit elkaar. Dan zei den ze: een van Belzen van de tak van de Penten. Maar mijn groot vader had nóg een naam: Borst bloot van Erremue. Hij was visser en heeft een tijd met garnalen en schar geleurd. Hornaet en scharre- joes, zeggen ze in dialect. Dat pro beerde mijn grootvader dan net jes te zeggen, dus die liep achter de kar iets te roepen dat een beetje geklonken moet hebben als: borst bloot! borst bloot! De kinderen begonnen hem dat na te roepen. Zo is het gekomen. Er is zelfs een liedje over: 'Borstbloot van Erremue, die laet de klokken lue.' Dat was op een gegeven mo ment zelfs bekender dan dat an dere liedje over de klokken." Lastiger onthouden Ronnie Verberkmoes, beter be kend als Ronnie Dinsdag, tapt de glazen vol in het Terneuzense café De Vriendschap. Zijn bijnaam heeft hij aan zijn café te danken. In Terneuzen hebben de cafés na melijk ook vaak bijnamen. ,,Dit was niet café De Vriendschap, maar Maandag, naar de toenma lige eigenaar Guust Maandag, die op deze plek negentig jaar lang café gehouden heeft. Drieëndertig jaar geleden kwam ik. Aangezien mijn eigen naam wat lastiger te onthouden is, werd het al snel: Ronnie Dinsdag. Want na maan dag komt dinsdag!", verklaart Ronnie. Een naam krijgen is één ding, ervanaf komen iets anders. Rob- bert-Jan Hanemaaijer uit Vlissin- gen heeft het al lang opgegeven. Nagenoeg zijn hele leven al kent iedereen hem als Puf. De direc teur van Media58, nu 62 jaar oud, ging als kind regelmatig uit loge ren bij zijn oma en opa in Den Jan Kaland Haag. ,,Toen ik net leerde lopen was ik een dik, klein mannetje. Mijn opa riep dan: 'Van Puffelen, loop eens door!' Die Van Puffelen was een Haagse fotograaf die hij kende, inderdaad een klein, dik mannetje. Mijn broer heet Eric- Frank, maar die gaat door het le ven als Vac. Dat is mijn schuld. Ik kon zijn naam niet uitspreken. Eerst was het E-Vac, toen kortweg Vac. Hij woont nu al 25 jaar in Du bai. Daar kent iedereen hem als Vac." Pikkel Verkerk Hij herinnert zich dat zijn bij naam op de middelbare school op een veto stuitte van de conrector. ,,Dat was op Scheldemond in Vlissingen. Meneer Verkerk, de directeur, zei: 'U wilt uw zoon in schrijven als Puf? Dat kan niet, mevrouw.' De man heette zelf Pikkel Verkerk, dat was zj bij naam. Er zijn er in Vlissingen zo veel die een bijnaam hebben. Hier in de straat, Rooie Nol, omdat hij vroeger van dat woeste rode haar had. Chris Frank, die Vrenco heet. Waarom? Ik weet het ook niet, dat gebeurde gewoon, in de kroeg." Of bij de studentenvereniging, weet geboren Middelburger Robin van Pelt ('Toep'). Zijn broer kreeg die bijnaam tijdens een potje toe pen bij het corps in Utrecht. En dus werd Robin ook Toep ge doopt, volgens de onnavolgbare logica van het bijnamen-geven. ,,Ik zei nog: dat is de naam van mijn broer, maar dat hielp niet. Ik was toen 17 en hing veel rond bij Rockdesert en in het skatepark. Veel mensen in de scene hadden een bijnaam toen. Op een gegeven moment zijn er dan meer mensen in Middelburg die je kennen als Toep dan als Robin. Die naam Toep is voor het leven, denk ik!" Ü^uzIn GO ZATERDAG 29 MEI 2021 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53