'Als je Scheele heet, heb je geen bijnaam meer nodig' Oorsprong 4 rot gevonden, als ze dat zeiden. Zo beledigend! Ik héb al een naam: San Steketee." Komen bijnamen in Zeeland meer voor dan elders? Is er een verband met de traditie om kinde ren naar grootouders of andere fa milieleden te vernoemen, waar door in een dorp veel mensen rondlopen met dezelfde naam? Worden bijnamen net zo vaak aan mannen als vrouwen gegeven? En sterft dit verschijnsel uit? Typisch vragen voor het Meertens Insti tuut - dat de Nederlandse taal en cultuur bestudeert. Maar nee. On derzoeker Gerrit Bloothooft heeft geen antwoorden: ,,Statistisch is er al helemaal niets bekend over bij namen, ze worden niet bijgehou den, noch verklaard, behalve dan in lokale boekjes", laat hij weten. En lokale boekjes zijn er genoeg in Zeeland. We noemen er een paar: Bijnamen van Toen in Yerseke (Johannes Minnaard), Bijnamen uit het landje van Cadzand (Wim Krui denier), Schouwen-Duiveland in woord en beeld (G. van der Weele) en Van Alejas tot Zuurbier (J. Zwe- mer, over bijnamen in Vrouwen polder, Oostkapelle en Middel burg). Uit de oude doos De Terneuzense wethouder Frank Deij schreef in 2009 samen met Joke Naughton Het Dikke Bijna menboek Zeeuws-Vlaanderen, dat 325 pagina's telt. Het boek bevat zo'n honderd foto's, die vaak direct duidelijk maken waar de bijnaam vandaan komt. Voornamelijk uit 'de oude doos', uit de tijd dat men sen nog met enige trots voor een fotograaf poseerden. ,,Op de foto gaan, dat was toch een bijzonder heid", verklaart Frank Deij. Zo staat er in zijn boek een foto van Guust Krukke uit Zaamslag, die leurde met touw en op krukken liep. Hij heette eigenlijk De Smet, maar verloor een van zijn benen tijdens de Eerste Wereldoorlog. En dan de foto van Johan Witte uit Spui voor een bestelbus. Hij had twee aliassen: Mister Spui, omdat hij zoveel voor de gemeen schap betekende, en Bolletje, van wege de met reclame beschilderde bus waarmee hij rondreed als ver tegenwoordiger van Bolletje Eier- beschuit. Bijnamen - of de verhalen er achter - reflecteren vaak de tijd waarin ze ontstaan. Alleen dat al maakt het waard ze vast te leggen. De Koenckelpotfanfare uit Yerseke deed dat begin jaren negentig in twee 'Verwietliedjes'. Meer dan een lange - en vast niet volledige - opsomming van bijnamen (of ver- wietnamen) is het niet: 'Panne, Puksie, Reusje, Tunne, tot en Krote, Bamboes, Barra, Bieze, Fik- sie, Fiel en Pote...' En dat zijn dan nog maar de eerste twee zinnen. Voorzitter Rinus Scheele is nu 70 jaar oud. Bijnamen waren in zijn jeugd heel gewoon. ,,Toen zeiden we: zouden we daar nou geen liedje over maken?" Het werden er twee, die met groot enthousiasme ontvangen werden. Zelf heeft hij overigens geen bijnaam: ,,Als je Scheele heet, heb je geen bijnaam meer nodig." Vernoemen Jan Kaland van de Stichting Cul tuurbehoud Westkapelle heeft wel een idee waarom er tegenwoordig toch een beetje de klad zit in de bijnamen. ,,Ze worden nog wel ge geven, maar de noodzaak is er niet meer zo." Nagenoeg onmisbaar waren ze in een tijd dat de gezin nen kinderrijk waren en het ge woonte was voornamen te geven die al langer binnen de familie cir culeerden: het vernoemen. Zie ze dan nog maar eens uit elkaar te houden, de Jannen, Marietjes, Pie ten, Jannetjes of Teuntjes. Vaak ook nog met dezelfde achternaam, in dorpen waar bepaalde familie namen dominant waren. Kaland zou ze zo uit zijn mouw kunnen schudden, de bijnamen die in de Walcherse dorpen circu leren, maar hij is voorzichtig. ,,Dat is toch een beetje explosief materi aal. Sommigen vinden hun bij- naam prachtig, maar anderen ho ren hem liever niet. Dat komt om dat ze niet altijd vleiend zijn, of op smerigheid betrekking hebben, of op bepaalde uiterlijke kenmer ken." Vertellen wil men alleen als er niemand gekwetst wordt. Als mensen hun bijnaam met ere droegen, bijvoorbeeld: ,,Hier in Westkapelle is van 1946 tot 1970 Willem Gabriëlse wethouder ge weest. Zijn bijnaam was Willem de Redder. Dat was een bijnaam die hij erfde van zijn vader Willem de Redder. Die heette zo omdat hij zich zeer heldhaftig had gedragen bij een reddingsactie toen er een schip op het strand liep." Over die man met nogal grote handen en vingers wil hij ook wel vertellen, omdat de familie niet meer be staat: ,,Die werd Lulvinger ge noemd." Misschien maar goed ook, dat de bijnamen niet altijd bekend zijn bij de mensen die het aangaat. Neem nu De Gewone Man, die een opvallend onopvallend be staan leidt in het mooie Ritthem. ,,Als je hem ziet, zie je direct: dat is hem", zegt voorzitter van de Ritt- ZATERDAG 29 MEI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Bijnamen zijn vaak uit humor ontstaan, zij het niet altijd even subtiel. 'Geschiedenis met een glimlach', noemt Frank Deij ze in het voor woord van zijn boek. Op zoek naar nieuwe namen en ver klaringen dook hij diep in boeken en archieven en bracht menig uurtje door in het café. Deij onderscheidt twaalf ca tegorieën voor het ontstaan van een bijnaam. Dat zijn: ui terlijk ('Papkake'), gedrag ('De Blauwe', voor iemand die ze graag lustte), typerende manier van voortbeweging ('Marie Wipgat'), gebrek ('De Sikkel', voor iemand die krom loopt), uitspraak of stop woord ('Poe'), een tegenstel ling ('Babbel', iemand die juist weinig zegt), beroep ('De blikken dominee'), hobby ('De Vlinderman'), verdienste ('De Brillenkoster'), afkomst ('De Bazelaar'), verwantschap ('Piet van Nardjen Buikspek'), raadsel ('de Man met de Gouden Hamer'), incident ('de Bombardonschijter' deed één keer zijn behoefte in zijn muziekinstrument en moest dat zijn hele leven aanhoren) en bescherming (schuilnaam voor bijvoorbeeld zendama teur). Johan Witte had twee bijnamen: Mister Spui, omdat hij zoveel voor de gemeenschap betekende, en Bolletje, vanwege de bus waar mee hij rondreed als vertegen woordiger. FOTO ARCHIEF FRANK DEIJ Guust de Smet uit Zaamslag, alias Guust Krukke. FOTO ARCHIEF FRANK DEIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52