Twee kilo kaas met kanonnade 4 CORONA VERSOEPELINGEN A Wat vanaf 5 juni mag: IN QUARANTAINE DAG 441 We fietsen van school naar huis, de kleintjes en ik. Er is opwin ding. Typisch voor de fase van corona waar we nu in zitten: kleine maar significante dingen die veranderen. ,,We mogen weer over het hele schoolplein", roepen ze bijna synchroon. Dat was een dingetje. Sinds het begin van de lock- down hadden klassen gescheiden pau zes, waren speelgebieden afgeperkt en bestond een verbod op mengen van de groepen. Zeer begrijpelijk. Maar daaraan is dus kennelijk een einde gekomen. Ik begrijp dat er zich ontroerende ver zoeningstaferelen hebben afgespeeld. Vriendinnen die tot nog toe op zwaai- afstand waren, mochten elkaar weer aanraken. Een beetje drama is ook de kleintjes niet vreemd. Enfin, in die opwinding zijn we on derweg naar huis. Zij vol van alle verha len, waar ik amechtig probeer niet voortdurend doorheen te hoesten, want de longen zijn nog steeds niet in topcon ditie. Een kleine omweg via de ijscoman heb ik met een dag kunnen uitstellen. ,,Kijk even omhoog jongens, het regent bijna.'' Goed argument vinden ze. Maar de kaaswinkel willen ze echt in. We par keren onze fietsen, wachten even buiten op onze beurt, gaan naar binnen en be stellen onze jonge kaas, twee keer een kilo. Sinds corona leggen wij voorraadjes van alles aan. Eén kilo kaas, dat is onzin. Stel dat er tussendoor een lockdown af gekondigd wordt. Ik zit achter mijn mondkapje, de kleintjes mogen gelukkig nog zonder. Ze hopen natuurlijk op een stukje kaas en de kaasvrouw stelt hen niet teleur. Ook hier weer die kleine veranderingen. Tot vorige week verpakte ze elk stukje in een plasticje, mocht het binnen niet ge geten worden. Nu krijgen ze het zo aan gereikt. Ondertussen red ik het niet meer om mijn hoest in te houden. En misschien wel omdat ik dat al zo lang geprobeerd heb, wordt het meteen een kanonnade. De tranen schieten in mijn ogen. ,,Sorry sorry'', zeg ik vanachter mijn kapje. Nie mand reageert, ze doen alsof het niet ge beurd is. ,,Het is geen corona'', zeg ik toch maar. ,,Echt niet. Ik heb het aan m'n longen.'' Dan kijkt de kaasmevrouw op: ,,Oh, u bent die meneer van de column in de krant!'' Ik knik. ,,Leuk u binnen te hebben'', zegt ze. Gegeneerd glimlach ik vanach ter mijn masker. Het wordt hoog tijd dat ook mijn longen gaan behoren tot de dingen die deze zomer significant ver beteren. 14 maanden nadat hij met zwaar ge moed een 'intelligente lockdown' afkondig de, zegde demissionair premier Mark Rutte de ingrijpende coronamaatregel voorzichtig gedag. ,,We gaan nu de eindfase in.'' Een mijlpaal noemde hij het niet expliciet, maar 'de grote stap' is een 'mooi moment', aldus Rutte. Want: ,,We gaan er nog meer van uit wat wél kan. Het principe van 'Gesloten, tenzij'...wordt 'open, tenzij'." Wat wel blijft zijn 'beper kingen'. Het kabinet wil het land met een tweestapsraket een dosis vrijheid teruggeven en afhelpen van een reeks aan coronamaatregelen. Vanaf volgende week zaterdag gaan restaurants, cafés en terras sen open tot 22.00 uur 's avonds. Musea, bioscopen en theaters kun nen ook weer aan de slag. Er mo gen dan vijftig gasten tegelijkertijd in een ruimte. In grote zalen, met meer dan duizend stoelen, zijn zelfa 250 mensen welkom. Kantte kening nog wel: tijdens het EK Voetbal mogen mensen niet sa menklonteren bij schermen of bij elkaar thuis. ,,Dat kan echt nog niet.'' Op 30 juni volgt niettemin een tweede verlichting van het regime, veel eerder dan gepland. Dan wordt het bijwonen van profsport- REGELS wedstrijden weer mogelijk en zouden met toegangstesten ook weer grotere evenementen, disco theken en nachtclubs kunnen worden bezocht. Bij een groot fes tivals als Lowlands hoeft zelfs geen 1,5 meter afstand te worden gehou den, al wordt een capaciteit van 75 procent worden gehanteerd. De stappen zijn fors, erkent Rutte, en komen zelfs iets eerder dan de deskundigen van het OMT adviseerden. De premier spreekt van een 'gecalculeerd risico'. ,,Als de hemel naar beneden valt en de cijfers de lucht inschieten, dan ontstaat een nieuwe situatie. Maar ook het OMT noemt dat hoogst onwaarschijnlijk.'' Het kabinet wil vooral burgers tegemoet komen die 'snakken' naar een etentjes of voorstelling. ,,We doen het dus iets eerder, want een weekend eerder open telt. Voor de cultuursector, maar ook voor de horeca.'' Waar het kabinet steeds vasthield aan voorzichtige stappen, waarbij het OMT 'heilig' werd verklaard, neemt het sinds dit voorjaar toch meer ruimte voor versoepelingen. Er is 'bezorgdheid' over in het kabinet, erkende Rutte wel. Ook vorig jaar volgde op een zomer met veel vrijheid toch weer een winter met stringente maatre gelen, zelfs strikter dan ervoor. Toch benadrukte Rutte een 'be langrijk verschil', vindt hij zelf. ,,Het grote verschil met vorig jaar is dat we straks negen miljoen prikken hebben gezet. We moeten nog wel opletten, maar de situatie van nu, is niet vergelijkbaar met die van vorig jaar.'' Tegenvaller Gaat alles dan ineens crescendo? Zeker niet. In de stroom van het goede nieuws, zat ook een tegen valler. Minister Hugo de Jonge be vestigde dat Janssen met leve ringsproblemen kampt, waardoor het vaccinatieschema vertraging oploopt. De 'magische datum' van 1 juli, de dag waarop iedereen een (eerste) vaccinatie zou hebben moeten krijgen, raakt uit beeld. ,,We moeten er rekening mee hou den dat dit half juli wordt.'' Toch durfde hij al voorzichtig vooruit te blikken op het na-coro natijdperk, al blijven mondkapjes en de 1,5 meter afstand voorlopig nog usance. In juni hoopt De Jonge plannen te ontvouwen voor de 'endemische fase'. ,,Dat het virus nog wel onder ons is, maar dat we ons leven toch weer zoveel moge lijk kunnen hervatten.'' zaterdag 29 mei 2021 Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Met toegangstesten wordt straks nog meer mogelijk, ook grotere evenementen. foto robin utrecht In nieuwe fase lonkt zomer met vrijheid Tobias den Hartog Niels Klaassen Den Haag Thuisbezoek: 4 per sonen. Cafés, restau rants en sportkanti nes mogen open tot 22.00 uur. Vijftig gas ten is het maximum. Ook concertzalen, poppodia en biosco pen gaan open. Win kels mogen weer koopavond hebben. Sportwedstrijden voor jongeren tot en met 17 jaar hervat, zonder toeschou wers. Volwassen mogen in groepen sporten, bij contact sporten ook zonder 1,5 meter. Sauna's en wellnesscentra kun nen open. Ook over dekte ruimtes in at tractieparken, casi no's en spellocaties zoals lasergamen. Er wordt uitgegaan van wat wel kan, aldus Rutte. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4