14 ZEELAND TRIATLON NELLEKE BALDÉ Nelleke Baldé wil zich in augustus kwalificeren voor het WK triatlon op Hawaii. Om optimaal te kunnen trainen voor die selectiewedstrijd in Finland heeft de inwoonster van Grijpskerke een fraai zwembad laten plaatsen in haar garage, met een motor die voor stroming zorgt. zaterdag 29 mei 2021 Nelleke Baldé kan in de spiegels op de bodem bekijken of ze tech nisch goed zwemt. fotos lex de meester Roeland van Vliet Grijpskerke De grap is: Nelleke Baldé houdt ei genlijk niet van zwemmen. ,,Ik ben een anti-zwemmer", zegt de 39-jarige inwoonster van Grijps kerke zelfs. Toch was het haar idee om in de garage van haar huis een hypermodern bad aan te leggen met stroming, zodat ze elke dag optimaal kan trainen. ,,Want als ik ergens voor ga, dan ga ik er ook vól voor." Als triatlete combineert Baldé het zwemmen, het fietsen en het hardlopen. Ze doet het nog niet zo lang - slechts vier jaar - maar is bloedfanatiek en wil in haar leef tijdscategorie bij de top van de we reld gaan horen. Het Grote Doel in haar sportleven is deelnemen aan het wereldkampioenschap op Ha waii. In augustus heeft ze de eerste mogelijkheid om zich te kwalifice ren, bij een wedstrijd in Finland. Zowel het hardlopen als het fiet sen gaat Baldé goed af, zwemmen is het onderdeel waar ze het meeste aan moet schaven. En in haar nieuwe bad kan dat. ,,Ik vind het zwemmen eigenlijk helemaal niks", bekent ze. ,,Ik wil het wel le ren, maar het lijkt wel alsof ik het Ik wil het wel leren, maar het lijkt wel alsof ik het nooit leer - Nelleke Baldé nooit leer. Ik heb de techniek ook niet van jongs af aan meegekregen. Maar nu ik er meer mee bezig ben, vind ik het wel interessanter wor den. Het is een soort meditatieve manier van sporten." En dat is zeker het geval als je op één plek blijft liggen en je toch voortbeweegt. Dat kan in het 4,5 bij 2,5 meter grote bad waar onge veer 11 kuub water in zit. Een mo tor zorgt voor stroming, maar niet voor golven. Dat komt doordat het water aan de andere kant ook in een zelfde tempo wordt weggezo gen. ,,Het is alsof je in een rivier zwemt. Ik kan daarbij zelf instel len hoe hard die stroming is en wat mijn snelheid dus moet zijn", vertelt ze. ,,En onderwater zitten spiegels, zodat ik goed op mijn techniek kan letten. In Zeeland vind je dit nergens! Sharon van Rouwendaal, de olympisch kam pioene in het open water, heeft ook zoiets. En die zwemt dan met een 16 kilometer achter elkaar. Haha, dat red ik niet. Dan houd ik geen schouders meer over." Spiegels onderwater Baldé traint een half uur per dag in het bad, dat er net een maandje staat. ,,Het is heel anders dan zwemmen in een regulier zwem bad", heeft ze inmiddels ervaren. ,,Normaal moet je om anderen in je baan heen zwemmen en kun je soms aan de rand gaan hangen om even op adem te komen. Mer ben je in je eentje en is het zwemmen veel intensiever, omdat je de hele tijd tegen die stroming in power moet leveren. Bovendien ben je constant bezig bent met je tech niek. Je kijkt in de spiegels en ziet wat je doet. En soms hang ik er een onderwatercameraatje in, zodat ik later de opnames kan terugkij ken." Inmiddels ervaart de Grijps- kerkse ook het enorme gemak. Ze kan zwemmen wanneer ze wil. Tijdens de lockdown waren zwembaden gesloten en dus lag Baldé afgelopen winter in buiten water van slechts 6 graden. Dat was verre van prettig. ,,Ik zie het in eerste instantie als investering in mijn sport", zegt ze, wetende dat Alles ov voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42