O O) CD O 12 ZEELAND OCEAANRACEN TOPTALENT UIT TERNEUZEN The Ocean Race - voorheen Whitbread Round the World Race en Volvo Ocean Race - is de bekendste zeilrace van de wereld. In 2022 begint een nieuwe editie. Het moet raar lopen wil Terneuzenaar Michiel Goegebeur niet meedoen. Maribelle Fyen Rundt Deelname aan de The Ocean Race, de roemruchte zeilrace rond de wereld, lonkt voor Terneuzenaar Michiel Goegebeur. De kans is groot dat hij bij de editie van 2022 2023 meegaat op een Oostenrijkse boot. ,,Niets is zeker, maar het ziet er goed uit", vertelt hij. ,,Ik hoor nu al bij de kern van de ploeg. Het zou vreemd zijn als dat volgend jaar niet meer het geval is." Vandaag begint de pas 21-jarige Goegebeur met The Austrian Ocean Race Project aan The Ocean Race Europe. Dat is het kleine broertje van die vier- of vijfjaar lijkse reis rond de globe. In twintig dagen zijn er drie etappes, op de Atlantische Oceaan en de Middel landse Zee. Er doen zeven boten mee. ,,Je moet dit zien als voor proefje van wat volgend jaar ko men gaat", zegt de Zeeuws-Vla ming. ,,Het is voor al onze teamle den een belangrijke test. En dan bedoel ik niet alleen de zeilers, maar ook alle mensen die op de achtergrond aan het project mee helpen. Aan wal moet er ook altijd veel geregeld worden." Enorm veel ervaring Oostenrijk is een nieuwe speler in het zeezeilen. Voor The Austrian Ocean Race Project is alles 'de eer ste keer'. Goegebeur heeft een be langrijke functie aan boord. Hij mag dan nog erg jong zijn, hij brengt wel een enorme hoe veelheid ervaring mee. Als toptalent op de Ocean Races Academy in Breskens maakte hij al veel meters in een VO65 en daarna deed hij dat ook aan boord bij Team Childhood. „Veel zei lers in ons team hadden tot voor kort nooit op zo'n grote boot gevaren, maar ik juist bijna alleen maar..." Vroeg in 2020 kwam de Ter neuzenaar in contact met Ger- win Jansen, de Nederlandse schipper op de Oostenrijkse boot. Goegebeur wist dat hij bezig was met dit project en zei: 'Als je nog ie mand nodig hebt, doe dan maar een belletje'. Al snel kwam dat telefoontje en kon hij op proef komen: hij maakte een over steek naar de Caraïben mee en zeilde daar met de Oostenrijkers een wedstrijd. ,,Ze waren tevreden over me en toen is het balletje gaan rollen", vertelt hij. ,,Het is mooi dat ik sindsdien met al mijn kennis een bijdrage kan leveren." De jonge zeezeiler zat op dat moment ook nog bij Team Child hood, een Nederlands/Zweedse boot. ,,Dat ik bij twee teams in beeld was, was alleen maar goed. Het vergrootte mijn kans om een keer The Ocean Race te varen." Maar hij is blij dat hij nu in Oos tenrijkse dienst is. ,,Hier is er een andere sfeer en een andere menta liteit. Dit past beter bij mij. Bij Team Childhood was er een gro tere groep en veel meer onderlinge concurrentie. Voor het teamresul taat was dat niet al te best. In plaats van dat zeilers probeerden om el kaar beter te maken en ervaringen met elkaar deelden, hielden ze die voor zichzelf en wilden ze alleen zichzelf zo goed mogelijk in beeld brengen. Bij het Oostenrijkse team is het allemaal veel relaxter." Proloog Met onder meer Team Childhood, waarbij de uit Zierikzee afkom stige Simeon Tienpont de schip per is, deed The Austrian Ocean Race Project al mee aan een proloog op de wate ren tussen Li touwen, Po len en Zwe den. Van de vier teams ein digden de Oostenrij kers twee weken gele den als laatste. „Het was ook niet ons doel om een re sultaat neer te zetten", laat Goegebeur weten. ,,Met een gemiddelde leef tijd van 24 jaar hadden wij het jongste team. Wij hadden boven dien geen gevestigde namen aan boord. Dan is het lastig om dicht bij te blijven. Het ging ons om onze ontwikkeling. Met zeilwis- sels en onze manoeuvres pakten we wel tijd terug op de rest, maar op de lange rechte stukken haal den we nog onvoldoende snelheid Hier is er een andere sfeer en een andere mentaliteit. Dit past beter bij mij uit onze boot. We hadden niet ge noeg ervaring aan boord om de boot echt hard te laten gaan." Goegebeur is bij de Oostenrij kers de 'pit'; hij staat centraal op de boot en deelt de orders uit bij de manoeuvres. Schipper Gerwin Jansen, de Oostenrijkse voordek ker Oliver Kobale en hij vormen de kern van het team. Na de korte races in Scandinavië is de rest van de crew vervangen. De Zeeuws Vlaming realiseert zich dat de boot ook de komende twintig da gen niet voorin zal eindigen, maar hoopt dat 'Oostenrijk' zich in elk geval met een paar andere landen kan meten. ,,Het zou mooi zijn als we iets competitiever zijn dan de afgelopen weken." Drie crewleden onder 26 Bij The Ocean Race van 2022-2023 wil Oostenrijk, zo weet Goege- zaterdag 29 mei 2021 GO 27 Wielrenner Jarno Mobach uit Philippine is 27ste gewor den in de eer ste etappe van de Tour de la Maribelle. De renner van de Leopard-ploeg finishte in het eerste peloton in dezelfde tijd als de Ierse rit winnaar Rory Townsend. In het klassement klom hij naar plaats 22, op 11 tellen van de Noorse leider Idar Andersen. Wielrenner Nick van der Lijke (foto) uit Middelburg rijdt morgen in De nemarken, in de eendaagse wedstrijd Fyen Rundt. Voor zijn ploeg Riwal Cy cling Team is het in eigen land een thuis wedstrijd. De 29-jarige Van der Lijke reed deze wedstrijd over ruim 200 kilometer nog niet eerder. Michiel Goegebeur droom binnen Roeland van Vliet Lorient Michiel Goe gebeur voelt zich thuis bij de Oosten rijkers. FOTO SAILING ENERGY/THE OCEAN RAGE - Michiel Goegebeur vergelijkt The Austrian Ocean Race Project met Team Childhood a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40