'Dan kan ik mijn luiken dichtgooien' Vlissingen rouwt om dood Emmanuel (13) 6 Veel ondernemers niet blij met het vooruitzicht van autovrije boulevards Eigenlijk wilde het Vlissingse stadsbestuur de boulevards alleen afsluiten als het kwik boven de 25 graden komt. Maar dat vindt een meerderheid van de gemeenteraad niet ver genoeg gaan. Die heeft be sloten tot een ingrijpendere maat regel: de boulevards gaan van juni tot en met september in het week end van 13.00 tot 24.00 uur dicht voor gemotoriseerd verkeer. In juli en augustus ook doordeweeks van 17.00 tot 24.00 uur. Dat is het resultaat van een sterke lobby van boulevardbewoners, die Ik snap dat die auto's soms kabaal maken, maar we zitten hier ook met 16 bedrijven die de passanten niet kunnen missen al jaren roepen dat het op de boule vard te druk is om veilig te kunnen flaneren. Bovendien, beweren zij, hebben de coronamaatregelen vo rig jaar aangetoond dat afsluiting van de boulevards leidde tot flink minder overlast. Volgens bewoners zou er inmiddels groot draagvlak bestaan voor afsluiting van de bou levards, vanaf het Wooldhuis tot aan het Keizersbolwerk. Maar niet bij iedereen. Pedro Ventevogel, van hotel Truida en restaurant Waterfont, is verbolgen over het besluit. ,,Ze vergeten wat voor impact dit heeft op onderne mers. Ik snap best dat die auto's soms kabaal maken, maar we zitten hier ook met zestien bedrijven die de passanten niet kunnen missen. Dat is onze boterham. En die boter ham was al amper belegd het afge lopen jaar." Rondje boule hoort erbij Ventevogel zit al vijftien jaar aan de boulevard. Hij heeft de discussie al talloze keren voorbij horen komen. ,,Maar ik heb ook geleerd dat de boulevards best wat drukte kunnen hebben. En dat de horeca hoort bij de beleving voor mensen die de boulevards bezoeken. Net als een rondje met de auto, mensen die hun ouders even mee uit nemen. Dat hoort er gewoon bij." Of dat mensen die slecht ter been zijn met de auto toch nog even een frietje kunnen eten met zicht op de schepen. Servo Evegaars heeft ze dagelijks aan zijn kraam op het Kei- zersbolwerk. ,,Deze mensen wor den nog wel eens vergeten. Maar Ik ben op zich niet tegen afsluiten, zolang de boulevard bereikbaar blijft voor hotelgasten en leveranciers voor mij zijn ze heel belangrijk. En mijn zaak is dat voor hen. Als er geen auto's meer op de boulevard mogen, kan ik mijn luiken net zo goed dichtgooien." Zo ver gaat het voor Dennis Jan sens van de Loodsensoos niet. ,,Wij moeten het niet echt hebben van automobilisten, dat scheelt. Ik ben op zich niet tegen afsluiten, zolang de boulevard bereikbaar blijft voor hotelgasten en leveranciers. Anders zeg ik: denk er nog eens goed over na." ,,Emmanuel was een verschijning in Vlissingen. Natuurlijk vanwege zijn handicaps, en zijn grote aange paste fiets, maar vooral ook van wege zijn uitstraling. Hij had iets. Iets wat bijna niemand heeft. Zodra mensen hem zagen, begonnen ze te lachen. En had Emmanuel iemand één keer gezien, dan riep-ie de vol gende keer: 'Hallo! Ik ken jou!' En dan die lach, altijd die lach." De huiskamer van Diny van Kerkvoorde hangt vol kaarten. Tientallen heeft ze er gehad, mis schien wel honderd. Iedereen weet hoeveel Emmanuel voor zijn oma betekende. ,,Hij was nog geen twee toen hij bij me kwam wonen. Hij was mijn pleegkind, mijn klein kind, hij was alles. Ik zorgde voor hem omdat zijn moeder dat niet kon. Vierentwintig uur per dag, elf jaar lang. Zonder PGB, zonder hulp. Alleen maar met liefde." Zijn dood is onnodig Emmanuel was meervoudig ge handicapt. ,,Hij had AMC, wat erop neerkomt dat zijn botten en spieren niet goed ontwikkeld waren. Hij kon zich niet gemakkelijk bewegen. Ook niet toen hij vorige week niet lekker was en flink moest overge ven, toen hij in bed lag. Achteraf bleek dat het braaksel in zijn longen zat. Uiteindelijk, na vier dagen op en af, is hij daar aan overleden. Zijn dood is dus eigenlijk onnodig ge weest." Diny is er kapot van. ,,Ik kan niet geloven dat hij er niet meer is. Hij bracht me zoveel vreugde. Hij keek altijd achter de wolken en hij zag al tijd de zon. Je kon ook zo met hem lachen. Toen hij tweeënhalf was, kon hij nog nauwelijks praten. En toch ging hij in discussie met je. Kreeg hij toch weer een toetje, als hij dat graag wilde. Dat soort anek dotes heb ik allemaal in een boekje opgeschreven. Ik wilde het hem ge ven als hij volwassen was." Zaterdag is de uitvaart van Em manuel, en moet Diny afscheid ne men van haar kleinkind. ,,Ik weet gewoon niet hoe het verder moet. Ik mis hem nu al zo. Zo'n lief kind, zo'n mooie ziel. Ik heb veel voor hem moeten opgeven, maar het is het allemaal waard geweest. Klinkt misschien gek, maar ik heb zoveel van Emmanuel geleerd. Altijd de zon zien schijnen, vooral dat. Ik denk dat ik zelf maar ga lezen in het boekje dat ik voor hem maakte. Misschien ga ik dan zelf ook weer lachen." Emmanuel was gek op Pokémon. Op het bankje voor zijn huis, aan Bloemenlaan 68, worden Kei Tof- stenen met Pokémon verzameld. Er past nog best wat bij. zaterdag 29 mei 2021 De boulevards van Vlissingen gaan dit zomerseizoen in het weekend dicht voor gemotori seerd verkeer. In juli en augus tus gebeurt dat ook doorde weeks in de avonduren. Tot on genoegen van de meeste onder nemers. René Hoonhorst Wendy Wagenmakers Vlissingen -Pedro Ventevogel, hotel Truida en restaurant Waterfront -Dennis Jansens, de Loodsensoos Zo bruisend als de Bloemenlaan altijd is, zo stil is het er nu. Em manuel Duru, het ventje dat zelfs bij de grootste chagrijnen een glimlach op het gezicht wist te toveren, is niet meer. Hij is slechts 13 jaar geworden. Wendy Wagenmakers Vlissingen Emmanuel Duru zoals veel mensen in Vlis- singen hem ken nen, op het Pablo Picassoplein. FOTO DINY VAN KERK- Servo Evegaars vreest dat zijn frietkraam op het Keizersbolwerk klanten misloopt als de boulevard autovrij wordt. fotolex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34