Waterbuffels zijn gemaakt voor Saeftinghe 5 VRIENDINNEN AL TACHTIG JAAR^ Lief en leed hebben ze met elkaar gedeeld, en dat doen ze nog steeds. Al tachtig jaar zijn Riet van de Berge-Burgers (86) en Ina de Ruiter- Verburg (86) vriendinnen. „Ongelofelijk hé, ik weet het van niemand anders." zaterdag 29 mei 2021 Anne Jansen Tholen De vriendschap begon toen de dames 6 jaar waren. „Juffrouw Nieuwenhuize zag dat wij allebei een beetje verlegen buitenkinders waren. We moesten naast elkaar gaan zitten in de klas. En zo is dat altijd geble ven", steekt De Ruiter van wal. Op 1 mei was hun 80-jarig vriend schapsjubileum. Op die dag was het tachtig jaar geleden dat de juf hen naast elkaar in de klas zette. De dames zijn allebei geboren in Poortvliet en schelen twaalf dagen qua leeftijd. Deze vrijdagochtend zien ze elkaar eindelijk weer, in het restaurant van zorgcentrum Ten Anker in Tholen, waar mevrouw Van de Berge woont. Mevrouw De Ruiter woont met haar man in Goes. Door de coronaperiode is het bijna anderhalf jaar geleden dat ze elkaar hebben gezien. ,,Maar we hebben elke week gebeld, soms wel twee keer!", zegt Van de Berge. Winny de Ruiter, dochter van, is er ook bij. ,,Ik vind het echt een voor beeld. Wie kan nu zeggen dat ze tachtig jaar vriendinnen zijn? Dat is echte trouw!" Na de lagere school gingen ze al lebei naar een andere school, maar ze zagen elkaar nog steeds. ,,Iets minder dan eerst wel. Ik weet nog goed dat mijn man en ik ons ver loofden. Het was koud toen we de receptie hielden en er waren niet veel mensen. Maar Riet en Kees waren erbij!", herinnert mevrouw De Ruiter zich. De Ruiter trouwde met Wim, Van de Berge trouwde met Kees. En de mannen konden het ook goed met elkaar vinden. ,,Wij had den een boomkwekerij. Daardoor hadden de mannen ook veel con tact", zegt Van de Berge. Ook kre- Ik heb wel meer vriendinnen gehad, maar dat was toch anders dan met Riet gen ze allebei kinderen. Van de Berge vijf, De Ruiter drie. Maar uit stapjes met de twee gezinnen, dat deden ze niet. ,,We hielden de vriendschap echt onder ons." Na haar bruiloft verhuisde De Ruiter naar Rotterdam en daarna naar Goes. ,,Ik ben ook in Rotter- dam langs geweest hoor. Eventjes snel, want ja, met de boomkweke rij hadden wij nooit veel tijd!", zegt Van de Berge. Toen De Ruiter naar Goes verhuisde, was Van de Berge blij, vertelt ze. ,,Goes is maar een klein eindje, daar ben je zo!" Verdrietige tijd In de tachtig jaar dat ze vriendin nen zijn, is er onwijs veel gebeurd. Ze deelden de mooie, maar ook de minder mooie momenten met el kaar. Zo denkt De Ruiter aan een verdrietige tijd. ,,Onze oudste dochter is overleden in 1986. Riet leefde toen heel erg mee." Om het jubileum te 'vieren', maakte De Ruiter een kaart voor Van de Berge. Er staat onder an dere een oude schoolfoto op, waarop ze - uiteraard - naast elkaar stonden. Ze kijken er samen naar. ,,Ik kan ze allemaal nog opnoe men." De dames vinden het zelf ook bijzonder dat ze al zolang be vriend zijn. ,,Tachtig jaar. Dat kun je je toch niet indenkenIk heb wel meer vriendinnen gehad, maar dat was toch anders dan met Riet." Zoals op de kaart staat: 'Een kostbare, levenslange vriendschap, waarvan ik er maar 1 heb'. Of ze het jubileum nog gaan vie ren? Misschien als er straks weer meer mogelijk is, denken de da mes. ,,Dat houden we nog tegoed!" Het negental scharrelt wat rond op de drinkplaats. Het is even kennis maken, volgens Fred Schenk, dis trictsbeheerder Zeeuws-Vlaande- ren bij Het Zeeuwse Landschap. ,,Ze moeten even weten waar ze zoet water kunnen vinden, maar straks mogen ze hun gebied in." Twintig hectare, meer dan genoeg ruimte. De buffels moeten er voor zorgen dat meer soorten een kans krijgen op het schor. ,,Er staat heel veel riet in. Het idee is dat de buffels dat wegvreten, zodat zoutmin- nende planten als zeekraal meer kans krijgen. Buffels kunnen dat spul beter eten dan gewone koeien en ze zijn van nature geschikt voor Het zijn echte waterratten, Ze zouden zomaar de Westerschelde opzwemmen zo'n nat gebied. Het is een pilot van drie jaar. Aan het einde kijken we hoe het bevallen is, maar ik heb goede hoop dat het een succes wordt." De twintig hectare die de buffels in het meest westelijke deel van Saeftinghe tot hun beschikking krijgen, is afgezet met schrikdraad. Niet alleen om bezoekers op af stand te houden, volgens Schenk ook om de waterbuffels binnen te houden. ,,Het zijn echte waterrat ten, ze zouden zomaar de Wester- schelde opzwemmen." Niet alleen het wegvreten van de grassen is nuttig, ook is het natuur gebied gebaat met de grote hoeven van de buffels. ,,De buffels vinden die zilte plantjes juist heel lekker", verzekert Pepijn Calle, ecoloog bij Het Zeeuwse Landschap. ,,Alleen juist die plantjes kunnen er goed tegen als ze aangevreten worden. De grassen veel minder, die kun nen er ook veel minder goed tegen als ze vertrapt worden." 'De juf zette ons naast elkaar' Riet van de Berge-Burgers (links) en Ina de Ruiter-Verburg zijn al tachtig jaar vriendinnen. foto marcelle davidse - Ina de Ruiter-Verburg De transporteurs leggen de aankomst van de buffels in Saef tinghe vast OP fOtO. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Negen waterbuffels stappen wat onwennig uit de vrachtwa gen. Van de Biesbosch verhui zen ze vrijdag naar hun nieuwe leefgebied, het schor bij Kruis polderhaven. Hun missie: vreten en vertrappen. Guido van der Heijden Kruispolderhaven - Fred Schenk, Het Zeeuwse Landschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33