Kleinere klassen op de Zeeuwse basisscholen Officier kan niet eisen door falende techniek Laat woningcorporaties zelf hun geld uitgeven Spin 2 Vol ongeloof luisteren de bewoners van Parc Zonnehove in Oostkapelle naar de livestream van de rechtbank. Wat? Dus de man die ze al twee jaar zien als de moordenaar van hun buurvrouw Annie, komt vrij? Meteen slaat bij hen de schrik om het hart. „Iedereen dacht: er zijn zoveel bewijzen, en we hebben zoveel met hem meegemaakt, die komt niet meer terug." PARC ZONNEHOVE OOSTKAPELLE Commentaar Weet u het nog, het kwartje van Kok? Dat was een be lasting van 25 cent op brandstof, waarmee de rege ring in 1991 een tekort op de begroting wilde dekken. Een tijdelijke maatregel, beloofde premier Wim Kok. Nu is het een gezegde geworden voor belastingverhogingen die nooit meer worden teruggedraaid. Zoals de verhuurderheffing. In 2013 was de bodem van de staatskas in zicht en daarom deed het kabinet een greep in de kas van de woningcorporaties. Van elke euro huur die ze ont vingen, moesten ze 11 cent afdragen aan de fiscus. Dat komt neer op 700 euro per sociale huurwoning per jaar. In elf jaar tijd hebben opeenvolgende ministers van Financiën zo 11 mil jard euro binnen gehengeld. Dat zal best goed zijn besteed, al is onduidelijk waaraan. Toch is het terecht dat de corporaties erop aandringen dat de verhuurderheffing wordt afgeschaft. Als ze die 11 miljard euro zelf hadden uitgegeven, was een aantal problemen waarvoor het nieuwe kabinet komt te staan namelijk een stuk kleiner ge weest. In Zeeland hadden bijvoorbeeld jaarlijks twee keer zo veel sociale huurwoningen kunnen worden gebouwd. In plaats daarvan hebben corporaties zelfs huizen moeten verkopen. Ze hadden met het geld ook liever hun huizenvoorraad verduur zaamd, in plaats van het in de schatkist te storten. Het schrappen van de verhuurderheffing draagt bij aan twee van de belangrijkste opgaven waarvoor Nederland staat: meer sociale woningbouw en een beter klimaat. En huurders zien waarvoor hun geld wordt gebruikt. Corporaties dringen er terecht op aan dat de verhuurderheffing wordt afgeschaft De afname was het grootst in de ge meente Hulst. Daar nam het aantal kinderen per leraar met 22,5 procent af, becijferde opleidingsinstituut Laudius op basis van onderwijsdata van de Dienst Uitvoering Onder wijs. Op Schouwen-Duiveland nam het aantal leerlingen per do cent het sterkst toe, met 4,6 pro cent. In die gemeente hebben lera ren het ook het drukst: ze geven ge middeld les aan 20,2 leerlingen. ALMANAK Grote paniek op de slaapkamer van die Hulster tiener. Want: Een! Dikke! Zwarte! Spin! Zo eentje met van die grote harige poten. Op haar kus sen zat ie. Moeders werd geroe pen om het monster te vangen, maar de tiener was bang dat het beest zich in de tussentijd zou In Kapelle (19,3 leerlingen) en Middelburg (18,7) hebben leraren gemiddeld veel kinderen onder hun hoede. Meesters en juffen in de gemeente Sluis geven aan de min ste aantal kinderen les: gemiddeld 14,6. In de gemeente Hulst nam het aantal kinderen per leraar met 22,5 procent af In de grote steden hebben leraren het drukker gekregen. Het aantal leerlingen per leraar nam in Am sterdam 7,1 procent toe. In Rotter dam en Den Haag respectievelijk 9 en 9,1 procent. verstoppen. Om de spin te be dwelmen, bespoot ze hem met deodorant. Het beest ging er schielijk vandoor. Moeder kon zodoende op zoek naar een dikke, zwarte, naar jasmijn ruikende spin, die, als het goed is, geen witte stre pen achterlaat. Albert Heijn Hulst wordt AH XL Stel een vraag aan Karin Slaughter RENESSE Visrestaurant Helder wordt hotel Het is vrijdagmiddag, half een. Zelf is E.F. (58) - dan nog verdachte - niet in de rechtszaal aanwezig. Hij wacht in Torentijd het oordeel van de rechtbank Middelburg af. Zijn familie zit wel in de zaal, net als na bestaanden van het slachtoffer. De bewoners van Parc Zonnehove kij ken thuis mee via een live-verbin ding. Rustig en in heel duidelijke taal legt de rechter uit hoe hij tot zijn oordeel is gekomen. En dan komt het hoge woord eruit: er is on voldoende wettig en overtuigend bewijs. F. komt direct vrij. Op Parc Zonnehove slaan men sen de handen voor hun mond. Wat? Ze geloven hun oren en ogen niet. ,,Een tegenvaller", reageert Ri- nus Stoffels in een impuls. Als het oordeel langzaam doordringt, ko men de vragen. ,,Dat de getuige twijfelde, wisten we", zegt Rinus namens de bewoners. ,,Maar er zat toch dna van hem op die deur? En hij heeft gedreigd met doodslag, dat bleek tijdens de rechtszaak. Dat wordt nu van tafel geveegd." De bewoners zoeken steun bij el kaar. ,,En al die incidenten dan, die in het verleden zijn gebeurd?", werpt Rinus nog een vraag op. ,,Daaraan is geen aandacht ge schonken." Dat klopt, maar het is ook niet waar F. voor terecht stond en dus ook niet waar de rechter over moest oordelen. F. is vrij man. Zijn advocaat Rivka Davidse is blij. ,,Al is het heel triest dat het voorarrest zo lang heeft moeten duren. Dat is uitzonder lijk." Een andere advocaat gaat een schadevergoeding vorderen, kon digt Davidse alvast aan. „Normaal is dat 80 euro per dag, maar omdat er hier natuurlijk heel veel meespeelt - hij is erg negatief neergezet - kan meer worden gevraagd. Maar dat kan pas allemaal als de zaak onher roepelijk is." Het Openbaar Minis terie is vrijdag niet bereikbaar, dus blijft onbekend of er een hoger be roep komt. Hoe nu verder? De grote vraag is nu: hoe gaat dit verder? Slaapt F. weer in zijn huis op Parc Zonnehove? Nee dus. Bur gemeester Rob van der Zwaag van Veere heeft de afgelopen tijd con tact gehad met een vertegenwoor diger van F. Met haar heeft hij gere geld dat F. de komende twee weken op kosten van de gemeente elders woont. De komende dagen wordt driftig overlegd met F., zijn verte genwoordiger en de bewoners om De officier van justitie kwam er gis teren in Middelburg niet toe om te gen de 34-jarige Middelburger A. G. een eis te formuleren. De bedoeling was een eis van een verlenging met twee jaar dwangverpleging. De techniek gooide roet in het eten. G. was niet aanwezig en dus zou het via een beeldverbinding gebeuren. Niet gelukt. Of geen beeld, óf een onverstaanbare G. Met een tele foonverbinding dan? Ook geen suc ces. De rechtbank wilde G. nog eens in de ogen kunnen kijken en dus zal G. moeten wachten tot een nieuwe poging op 6 augustus. G. werd vier jaar geleden conform de eis voor een poging doodslag ontslagen van rechtsvervolging en kreeg tbs met dwangverpleging op gelegd. In oktober 2016 hoorde de verstandelijk beperkte G., die toen bij Emergis in Kloetinge verbleef, stemmen die hem opdracht gaven iemand te vermoorden. Hij liep naar de keuken, pakte een vleesmes en liep naar het latere slachtoffer. Hij trok diens hoofd naar achteren en sneed hem in de keel. Door snel handelen van medewerkers van Emergis werd het leven van het slachtoffer gered. Naast zijn ver standelijke beperking lijdt G. aan schizofrenie, psychoses en storin gen in het autistisch spectrum. zaterdag 29 mei 2021 II In Zeeuwse basisschoolklassen zitten minder kinderen. In 2019 gaven meesters en juffen ge middeld les aan 17,6 leerlingen. Dat is een daling van 4,5 procent ten opzichte van 5 jaar ervoor. Landelijk nam het aantal leerlin gen per klas met 3,2 procent af. Cornelleke Blok Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl HULST Supermarkt Albert Heijn in Hulst sluit zondag avond 20 juni de deuren om 9 dagen later te her openen als een XL; de tweede in Zeeland. ,,We maken van de versafde lingen één grote vershal met een enorme keuze in verse producten", zegt supermarktondernemer Ivo Mattheeuws). ,,Ook de rest van het assorti ment wordt uitgebreid en er komen speciale XL- aanbiedingen." Het ont werp van de nieuwe AH Hulst is van XS Architec ten uit Amersfoort. De foodhallen in Nederland waren een inspiratiebron. De heropening is dinsdag 29 juni om 09.00 uur. - £3 MIDDELBURG De bekende Amerikaan se thrillerschrijfster Karin Slaughter (foto) is 10 juni digitaal te gast bij boek handel De Koperen Tuin en bij de Zeeuwse Biblio theken. Deelname is gra tis. Opgeven moet via dezb.nl/karinslaughter. In de bibliotheken van Goes, Terneuzen en Vlis singen kan een klein aan tal mensen het interview op een groot scherm vol gen. Tot 3 juni kan ieder een vragen insturen die wellicht gesteld worden tijdens het gesprek. Aan leiding voor het interview is het verschijnen van het nieuwe boek van Slaughter: Valse Getuige. Het vraaggesprek duurt van 20.00 tot 21.00 uur. Wie wil smullen van een lekker visje bij Visres taurant Helder in Re- nesse heeft daar nog een paar maanden de tijd voor. Het restaurant gaat dicht en wordt van het najaar omgebouwd tot hotel met 16 suites. ,,Het idee lag al langer bij ons op de plank", zegt Irene Oudesluijs- Bijkerk (41) die samen met haar man René (45) sinds 14 jaar het restau rant runt. Het restaurant is tot en met 27 augus tus open, waarna de ver bouwing tot Boutique Hotel Helder. De ope ning staat in het voor jaar van 2022 gepland. Bewoners Jeffrey Kutterink Oostkapelle Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30