Yates wint bergrit, Bernal breekt niet 23 al is dit nog altijd een behoorlijk taboe in de voetbalwereld ,,Nee, want ik ben ervan overtuigd dat ik alleen kan presteren als ik mezelf kan zijn." ,,Die kunnen heel pijnlijk zijn, ja. Nu kan ik er hard om lachen als ik hoor dat ik die vlag in mijn reet moet steken. Maar dat was eerder echt niet zo. Ook had ik best wel moeite als ik mensen heel makke lijk homo of flikker hoorde zeg gen. Ik weet wel: dat is ingebur gerd in de taal van het publiek. Maar daarmee kwets je een hoop mensen. In een stadion is dat niet anders." ,,Als het persoonlijk wordt en ze mijn naam roepen. Dan treedt er ook een bepaald protocol in. Na een waarschuwing wordt dan de wedstrijd gestaakt." ,,Bij een kleine club uit de eerste divisie, met een paar honderd mensen op de tribune, kun je dat nog wel een keer doen. Maar doe dat maar eens in een volle Kuip of Arena. Dat is gewoon heel lastig. Er komt nogal wat bij kijken als je een wedstrijd staakt, tot overleg met de burgemeester aan toe." ,,Zeker niet. En toch gebeurt het. Dus het blijft een moeilijk verhaal. Op alle vlakken. Want als je wel staakt, zeggen ze weer dat de scheidsrechter een watje is." Bodde kan dan ook niet anders dan concluderen dat homo-zijn nog altijd een taboe is in de voet balwereld. En dat in een land waar het homohuwelijk inmiddels is geaccepteerd en homo's met een kinderwens sinds een paar jaar te rechtkunnen bij een draag moeder. Volgens Bodde komt dat onder meer door de publieke opi nie. ,,En vergeet de spelersmake laars niet. Die houden het ook te gen. Omdat ze bang zijn of ze hun speler nog wel aan een mooie club kunnen verkopen. Dat speelt alle maal mee." Verder helpen de uitspraken van Johan Derksen ook niet, meent Bodde. Die zei bij Veronica Inside dat homo's karakter moeten tonen, niet zo moeilijk moeten doen en gewoon uit de kast moe ten komen. ,,Kijk, mij raakt-ie niet. Maar deze opmerkingen zijn, net als de grappen die ze daar maken, wel heel schadelijk. Hoe onschul dig misschien ook, het zorgt er wel voor dat deze jongens weer even een stapje achteruit doen." ,,Dat snap ik heel goed. De angst, hè." ,,Dat sowieso. Maar niet in zijn eentje. Dat voelt heel eng. Daarom denk ik dat het beter is als ver schillende spelers tegelijkertijd zo'n statement maken. Dan sta je zoveel sterker." ,,Dat is heel moeilijk te zeggen. Ooit las ik een boek over homo seksualiteit in de sport in het alge meen. Daarin schetste de auteur een beeld hoe het over tien jaar eruit zou zien. Volgens hem zou een voetballer dan wel uit de kast zijn gekomen. Niet dus. Die tien jaar zijn allang verstreken en we zijn vrijwel niks opgeschoten." ,,Maar dat vind ik niet zo gek. Dat is op straat net zo. Als vrouwen hand in hand lopen, wordt daar niet moeilijk over gedaan. Dat keurt zelfs mijn vader, met wie het wel weer goed is gekomen, niet af. Maar o wee als hij twee mannen zo ziet lopen. Dat is dus het beeld. In het voetbal is dat niet anders. Daarom heb ik nog altijd het idee dat men denkt dat homo's daar niet passen." „Zonder meer. Daarom was ik des tijds ook zo boos toen Frank de Boer riep dat homo's geen moto riek hebben. Daarmee schopte hij er in één keer honderd terug de kast in. En hoezo homo's hebben geen motoriek? Alsof er in de ere divisie geen homo's voetballen." Ken je ze? ,,Geen idee of hij echt homoseksu eel is. Maar ik ken sowieso één speler, wiens naam ik uiteraard niet ga noemen, die op mannen valt." ,,Voor hem zou ik het hopen. Daardoor wordt hij namelijk een betere voetballer. Als jij je goed voelt, doe je alles beter. Dat is op school zo, op je werk. En op het veld. Of hij ook diegene is die voor een kentering kan zorgen, dat vraag ik me af. Het zou beter zijn als een echt grote speler uit de kast zou komen. Iemand van het Ne derlands elftal. Of van Ajax, PSV of Feyenoord. Dat geeft zoveel meer stevigheid." ,,Nee, dat moet je juist niet doen. Daarmee druk je 'm alleen maar naar achteren. Het is veel beter je eigen verhaal te vertellen. Daarom ben ik ook actief voor de John Blankenstein Foundation. Bij voetbalclubs houd ik dan een praatje bij de jeugdelftallen. Zo mooi. Dan zie je de jongeren echt nadenken. Laatst nog: een trainer vertelde dat zijn zoon homo is. Je zag direct een andere wending. Zo van: 'Oei, als we homo roepen, kwetsen we onze trainer. Of onze speler'. Dat is goed. Hopelijk kun nen we daarmee wel de eerste stap zetten." In de voorlaatste bergrit van de wielerronde, naar Alpe di Mera, toonde de 24-jarige Colombiaan zich even koelbloedig als sterk toen nummer 3 Simon Yates op de slot klim de aanval opende op de roze trui. De Brit won zijn eerste etappe deze Giro en pakte een half mi nuutje tijdwinst, maar Bernal brak niet. Koen Bouwman verraste met de achtste plek. In het klassement heeft Bernal nog altijd 2,5 minuut voorsprong op nummer 2, de Italiaan Damiano Caruso. Yates liep in etappe 19 wel wat in, maar staat nog altijd derde op iets minder dan drie minuten achterstand. De laatste bergrit van deze Giro gaat over 164 kilometer naar Alpe Motta met drie beklimmingen van de eerste categorie en is beduidend zwaarder dan de door Yates gewon nen etappe. De top van de eerste twee cols ligt boven de 2000 meter. Maar als Bernal een totale inzin king weet te voorkomen, kan hij zich morgen in Milaan laten huldi gen als tweede Colombiaanse win naar. Zeven jaar geleden ging Nairo Quintana hem voor. In de slotweek van de Italiaanse ronde oogt Bernal, in 2019 winnaar van de Tour de France, minder su perieur dan voor de tweede rust dag. Ook op weg naar Alpe di Mera leek hij even te wankelen toen de Portugees Joao Almeida, nummer 8 in het klassement, als eerste weg sprong uit de groep met favorieten. Gat gedicht Afgezien van de rozetruidrager zelf volgde de complete top 5 van het klassement het spoor van Almeida. Gesteund door zijn ploeggenoten Jonathan Castroviejo en Daniel Martinez kon de kopman van Ineos het gat dichten. Alleen Yates was bij machte vooruit te blijven en Al meida sprong vlak voor de streep nog opnieuw weg bij Bernal. De rozetruidrager was op de slotklim nooit in paniek, zei hij achteraf. ,,Yates was wel sterker, maar ik ben tevreden. Ik hoop dat ik morgen over dezelfde benen beschik als vandaag. Hopelijk rijd ik daarna ook in het roze. Als er dan ook nog wat in de tank zit voor de afsluitende tijdrit, moet het volgens mij goed komen.'' zaterdag 29 mei 2021 GO Je bent er juist heel open over. Niet bang dat het jouw carrière schaadt? Maar je weet hoe de reacties kunnen zijn. Waar ligt dan de grens? Hoop je dat dat een keer ge beurt? Dat mag toch geen reden zijn om het niet te doen? Vind je het zwak dat tot nu toe geen enkele speler uit de kast is gekomen? Zal er ooit een speler opstaan? Aan welke termijn denk je dan? Wel in het vrouwenvoetbal. Een pijnlijke constatering. Hoop je dat hij de eerste wordt die er voor uitkomt? Maar wil je die jongen geen duw tje geven? Nog één bergetappe plus de vlakke slottijdrit in Milaan moet Egan Bernal doorstaan om de eindzege in de Giro d'Italia veilig te stellen. Daan Hakkenberg Rotterdam/Alpe di Mera vW> Simon Yates op weg naar de zege in etappe 19. foto afp Giro d'Italia, etappe 19: 1. S. Yates (GB/Bke) 166 km in 4.02.55, 2. Almeida (Por/Dec) +0.11, 3. Bernal (Col/Ins) +0.28, 4. Caruso (Ita/Bhr) +0.32, 5. Vlasov (Rus/Ast) z.t., 8. Bouwman (Ned/Jum) +1.25. Klassement: 1. Bernal 81.13.37, 2. Caruso +2.29, 3. S. Yates +2.49, 4. Vlasov +6.11, 5. Carthy (GB/Edu) +7.10, 6. Bardet (Fra/DSM) +7.32, 7. Martinez (Col/ Ins) +7.42, 8. Almeida +8.26, 9. Foss (Noo/ Jum) +10.19, 10. D. Martin (Ier/ISN) +13.55, 12. Bouwman +28.44.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23