21 'Neres bij feest gearresteerd' Oranje begint met nederlaag TENNIS ROLAND GARROS Het bestaan als proftennisser was voor Kiki Bertens wel eens gemakkelijker. Fysiek, maar zeker ook mentaal heeft ze zware maanden achter de rug, vertelt ze aan de vooravond van Roland Garros. zaterdag 29 mei 2021 Bezwaar Polling is afgewezen Ze doet haar persconferentie vooraf aan Roland Garros vanuit een soort pasfotohokje in het mediacentrum onder het center court in Parijs. Een meter of tien verderop zit de ver slaggever die via de digitale verbin ding vragen stelt. Ze horen elkaar dubbel: live, én met enige vertra ging via het scherm. Nee, normaal is het nog lang niet in Parijs. Kiki Bertens verlangt op haar favoriete tennistoernooi so wieso terug naar andere tijden. Naar 2016, bijvoorbeeld. Met haar ouders op de tribune en veel Ne derlanders op het park of thuis voor de tv schopte ze het tot de halve fi nale en gaf daarmee het startschot voor een zeer succesvolle periode. Geregeld kwam ze tot honderd par tijen per jaar, ze was tweeënhalf jaar lang een vaste waarde in de top 10 van de wereldranglijst. Nu staat ze eind mei op zes par- tijen en is ze gezakt naar plek 17 op de ranking. Maar Bertens heeft vooral heimwee naar haar topspor tersleven van toen. ,,Het ging van zelf', zegt ze over die periode. ,,Elke dag volle bak trainen, de resultaten. Het was voorheen vanzelfspre kend." Keihard werken doet ze nog steeds, benadrukt ze. Maar omdat de beloning in de vorm van gewon nen wedstrijden vooralsnog gro tendeels uitblijft, en omdat haar lijf hapert, is dit tennisjaar vooralsnog vooral frustrerend. ,,Soms dacht ik: waarvoor doe ik het nog?", bekent Bertens (29). ,,Het was écht zwaar, eerlijk gezegd. Vooral mentaal. Elke dag keihard werken, maar geen pro gressie zien. Die zit 'm voor mij in wedstrijden winnen, niet in beter kunnen trainen." De revalidatie en nasleep na een achillespeesoperatie in oktober du ren Bertens langer dan haar lief is. ,,Maar ik was vol vertrouwen en dacht: ik ben sterk, ik ga dit doen en kom sneller en sterker terug dan ie dereen. Dat was dus niet zo. Frus trerend. Want ik wil heel graag." Ze won pas twee partijen dit sei zoen en moest zich tegen haar na tuur in voor vier toernooien terug trekken. Juist het gravelseizoen, normaliter haar piekmoment, viel grotendeels in het water. In Den Bosch speelde ze een indoorpartij in Fed Cup-verband. Daar was bij vlagen de oude Bertens te zien. Snel op haar benen, handig met haar sla gen. Maar de dag erop kon ze amper Het was écht zwaar, eerlijk gezegd. Vooral mentaal. Elke dag keihard werken, maar geen progressie zien lopen. Er ging een streep door Stuttgart. In Madrid won ze vervol gens één wedstrijd, maar Rome en Belgrado moest ze daarna afzeggen. Bertens begint aan Roland Gar ros zonder verwachtingen en mét vraagtekens. ,,Nog steeds kan ik niet vooruit denken, ik leef van week tot week of zelfs dag tot dag. Het gaat elke week beter, ik voel me nu goed en heb lekker kunnen trai nen de afgelopen anderhalve week. Maar het moet nog stabieler wor den. Na een intensieve training heb ik af en toe nog een mindere dag. Mijn hele lijf moet nog wennen aan de nieuwe situatie. Je gaat bijvoor beeld net iets anders lopen. Dus ik weet dat het zwaar gaat worden hier. Niemand zal iets van me ver wachten, dat kan helpen. Het enige dat ik kan doen is honderd procent geven." Bertens speelt in de eerste ronde tegen Polona Hercog. De Sloveense nummer 73 van de wereld kent vooralsnog ook geen imposant sei zoen. De loting had slechter ge kund, maar misschien ook wel be ter. Zelf is Bertens alweer voor het elfde jaar op rij op Roland Garros. ,,Het gravel is hier het fijnst", zegt ze. ,,Ik heb hier veel mooie herinne ringen liggen. Hopelijk neem ik dat mee de baan op en ben ik snel weer zo goed als ik kan zijn." Het vertrouwen groeit voorzich tig. Maar Bertens heeft vooral be hoefte aan overwinningen. Ge woon, zoals vroeger. VOETBAL Ajacied David Neres is donderdagnacht opgepakt door de Brazili aanse politie. Volgens media in het land was de aanvaller van de Amster dammers in Sao Paulo op een illegaal feest. Neres werd volgens onder meer nieuwszender Globo gear resteerd op een feest dat in strijd is met de huidige coronamaatregelen in Sao Paulo. Op het feest waren meer dan honderd mensen aanwezig. Veel droegen geen mondkapje. Ook Ro bert Arboleda van Sao Paulo werd gearresteerd. JUDO Kim Polling gaat de finitief niet naar de Olympi sche Spelen van Tokio. De bezwaarcommissie heeft haar protest afgewezen. Polling (30) had bezwaar aangetekend tegen het be sluit om Europees kampi oene Sanne van Dijke (25) voor de klasse tot 70 kilo gram aan te wijzen voor de Olympische Spelen. Vol gens Polling had zij op basis van haar prestaties meer recht op een olym pisch ticket. Volgens de bezwaarcommissie is de werkwijze van de selectie commissie verlopen con form het beleid. VOLLEYBAL De Neder landse mannen hebben hun eerste duel in de Nati ons League verloren. In het Italiaanse Rimini bleek Rus land, winnaar van het toer nooi in 2018 en 2019, in vier sets te sterk: 25-19 25-22 18-25 25-20. Aan de Nations League doen de beste zestien landen ter wereld mee. Oranje mocht in de jaarlijkse interconti nentale landencompetitie van wereldvolleybalbond FIVB, die tot 2018 nog de World League heette, de plaats innemen van China. De Chinezen trokken zich terug vanwege de corona- pandemie. De laatste keer dat Nederland deelnam aan de hoogste groep was in 2013. VANAF MORGEN TOT EN MET 13 JUNI IN PARIJS TV EUROSPORT Kiki Bertens in een van haar weinige wedstrijden van dit jaar, in Madrid tegen Veronika Koedermetova. foto epa Bertens: heimwee naar betere tijden Rik Spekenbrink Rotterdam/Parijs 2016: na de halve finale tegen Serena Williams. foto afp - Kiki Bertens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21