Cillessen mag (nog) niet mee naar Portugal Daley Blind is terug bij Oranje, veel sneller dan verwacht na enkeloperatie 20 Daley Blind hoopt de komende week zijn rentree te maken in Oranje, tijdens het oefenduel met Georgië. Hij is na zijn enkeloperatie dan net op tijd terug voor het EK. ,,Het kwartje had ook zo de andere kant op kunnen vallen.'' De EK-selectie van Oranje staat deze vrijdagavond voor het eerst bijna voltallig op het veld. Inclusief Daley Blind, die in Zeist met een glimlach tussen zijn collega's loopt. Hoe bijzonder het is dat hij hier staat, nog geen twee maanden na zijn enkeloperatie? ,,Stel dat je als niet-topsporter deze blessure had gekregen, dan zou je zes weken in het gips hebben gezeten, mini maal'', zegt Blind. ,,Ik zit met zes weken nu hier, in een trainings kamp voor een EK. Dat zegt alles.'' Voor aanvang van de training heeft hij verteld over zijn revalida tie. En over de risico's die zijn geno men. ,,Verantwoorde risicootjes hoor'', stelt de 77-voudig-interna- tional. ,,Maar toch: we hebben de grenzen opgezocht. Het kwartje had ook zo de andere kant op kun nen vallen. In totaal heb ik maar tweeënhalf a drie weken in het gips gezeten. Al snel werd duidelijk dat er hoop was om het EK te halen. Voor die kans zijn we vol gegaan. Ik ben nog niet honderd procent fit, maar wel bijna.'' Met revalideren heeft de 31-jarige Blind intussen de nodige ervaring. De afgelopen twee jaar kwam hij zichzelf meerdere keren tegen in het terugknokken na tegenslagen. Zijn hartproblemen staan Neder land nog helder voor de geest. ,,Vooral mentaal is het zwaar'', zegt hij. ,,Voor mij persoonlijk, maar ook voor mijn gezin. We hebben twee jonge kinderen thuis en mijn vrouw had er nu met mij een derde kind bij. Je valt weg middenin de mooiste weken van het clubseizoen met Ajax. De titel en de beker voe len wel als mijn prijzen, maar dit was het kampioenschap dat ik het minst heb gevierd. Heel soms denk je ook: waar doe ik het nog voor? Maar dan zegt een stemmetje in je hoofd direct: 'Maar je wilt toch naar het EK?' En laten we ook wel eerlijk zijn: met de voorgeschiedenis van die hartproblemen valt deze enkel blessure nog mee.'' Onder de zon Vandaag stapt Blind met Oranje in het vliegtuig naar Portugal voor een stage van een week. Het worden ze ven belangrijke dagen in de korte voorbereiding op het EK. Onder de zon in Lagos moet de speelwijze vorm krijgen en is er tijd voor het smeden van een team. Zeven jaar geleden was Blind er ook bij toen Oranje onder Louis van Gaal in La gos trainde. Toen op weg naar het WK, waar Nederland tegen alle verwachtingen in brons haalde. Wat hij er nu van verwacht? In het land is er nog weinig opti misme. ,,Maar dat was in 2014 ook zo. Mij zegt dat niks. Ik denk dat we fantastische talenten in de groep hebben. In een mix met ervaren jongens. Keihard werken in Portu gal, goed systeem neerzetten en dan denk ik dat er niet veel teams graag tegen ons spelen.'' Destijds in 2014 moesten Van Gaal en zijn staf nog praten als Brugman om spelers te overtuigen dat een 5-3-2 speelwijze zou kun nen werken voor Oranje. Inmiddels speelt menig international het sys teem bij zijn club. Maakt dat het nu makkelijker voor Frank de Boer, die ook zo met Oranje wil spelen? ,,Ja en nee'', denkt Blind. ,,Het wordt internationaal meer gespeeld nu, maar veel trainers vullen het toch op hun eigen manier in. De ene wil altijd doordekken, de an dere wil op lijn blijven verdedigen. Dat is zo'n punt waar wij allemaal hetzelfde over moeten denken. An ders werkt het niet.'' Al snel werd duidelijk dat er hoop was om het EK te halen. Voor die kans zijn we vol gegaan - Daley Blind Het smeden van een team moet in Portugal gebeuren zonder de aanvoerder, Virgil van Dijk. ,,Verve- lend natuurlijk, vooral ook voor hemzelf. Hij is een fantastische aanvoerder. Ik snap de vragen over het leiderschap wel. Maar ik denk dat we persoonlijkheden hebben die het op zich kunnen nemen. Zelf zal ik mijn best doen om mijn toer- nooi-ervaring zoveel mogelijk over te brengen op de jongens voor wie alles nog nieuw is.'' Blind begint gevaccineerd aan het EK. Hij is één van de internatio nals die afgelopen woensdag een prik kregen met het Jansen-vaccin. ,,Ik ben heel voorzichtig geweest om geen corona op te lopen. Nu de kans er was, heb ik me laten inen ten. Dat er ook jongens bij ons een prik weigeren? ik vind het niet aan mij om te bepalen wat medespelers moeten doen. De regels in onze Oranje-bubbel blijven streng en Jasper Cillessen bijvoorbeeld, die nu positiefis getest, is op tijd buiten de selectie gehouden.'' CORONABESMETTING zaterdag 29 mei 2021 'Heb de grenzen opgezocht' A Daley Blind in Zeist, met op de achter grond Davy Klaassen en Denzel Dum fries. ,,Ik ben nog niet hon derd procent fit, maar wel bijna.'' FOTO PRO SHOTS Maarten Wijffels Zeist ZEIST Het Ne derlands elf tal gaat van daag zon der Jasper Cillessen (foto) op trai ningskamp naar Portugal. De keeper van Valencia heeft eer der deze week positief getest op het coronavi rus. Hoewel Cillessen geen klachten heeft, volgt hij de RIVM-richtlij nen en zit hij in zelfisola tie. De medische staf van Oranje houdt zijn ge zondheids toestand nauwlettend in de gaten. Zodra het me disch verant woord is, sluit de 32- jarige doelman in Portu gal bij de selectie aan. Cillessen was er niet bij toen Oranje begin deze week al drie dagen trainde met een kleine groep, bestaande uit spelers uit de Neder- landse, Russische en Engelse competitie. Bondscoach Frank de Boer roept geen vervan ger op. Hij zou met Marco Bizot sowieso al een extra (vierde) doelman mee nemen naar de Algarve, waar het Nederlands elftal zich gaat voorbe reiden op het EK. De an dere keepers in de se lectie zijn Maarten Ste kelenburg (Ajax) en Tim Krul (Norwich City). Oranje vliegt vanmiddag met 23 spelers naar Portugal. De middenvel ders Georginio Wijnal- dum, bij afwezigheid van de revaliderende Virgil van Dijk de aanvoerder van Oranje, en Frenkie de Jong sluiten morgen in Lagos aan. Nathan Aké meldt zich ook pas later in het Cascade Re sort, want de verdediger speelt vanavond met Manchester City in Porto de finale van de Champions League tegen Chelsea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20