effeweg.nl ECONOMIE 17 Rechter: staak verzet doorstart D-reizen EU zou korting als ongeoorloofde staatssteun kunnen zien Ook zin in de (na)zomer? Q effeweg.nl oF bel 08810 30 800 /Snvr ANP Haarlem De voormalige eigenaren Marije Haeck en Jan Henne de Dijn verkre gen in december het recht om de merknaam van D-reizen te verko pen als financiële verplichtingen aan hen niet zouden worden nage komen. Dit heet pandrecht. Maar vervolgens ging D-reizen failliet. Curatoren slaagden er in een doorstart mogelijk te maken onder de vleugels van onlinereis- bureau Prijsvrij, waarbij voor de merkrechten en intellectueel ei gendom een half miljoen euro zou worden betaald. Het pandrecht op die rechten zou daarbij vervallen. De oud-eigenaren weigerden mee te werken en wilden de merkrech ten zelf voor 2 miljoen euro kopen. Dit zouden ze niet in contanten afrekenen maar verrekenen met andere verplichtingen aan hen. Schade De curatoren stapten daarop naar de rechter. Ze stellen dat het verzet tegen de deal met Prijsvrij veel schade oplevert, omdat veel geredde banen alsnog dreigen te verdwijnen. Bovendien is het nog twijfelachtig of de pandrechten op de merknaam D-reizen rechtsgel dig zijn. De rechter stelde de curatoren gisteren in het gelijk. Als de voor malige eigenaren van D-reizen niet meewerken aan de doorstart moe ten zij een dwangsom van 50.000 euro betalen. Prijsvrij wil bij de doorstart 140 winkels van D-reizen overne men. Daarmee kunnen ongeveer 650 van de 1150 banen bij het fail liete bedrijf behouden blijven. Nu er een streep gaat door deze maatregel hoeven bedrijven in 2021 minder WW-premie te betalen. Zo blijft de beoogde opbrengst van de afschaffing van de dividend belasting, die uiteindelijk niet doorging, ten gunste van het bedrijfsleven komen. Oppositiepartijen in de Tweede Kamer verzetten zich eind vorig jaar nog tot de laatste snik tegen de BIK, die zij als een 'cadeautje' voor werkgevers zagen en waarmee in 2021 en 2022 jaarlijks 2 miljard euro was gemoeid. Het kabinet, gesteund door de regeringspar tijen VVD, CDA, D66 en Christen Unie, zette echter door. De maatregel was volgens het kabinet nodig als crisisinstrument om werkgelegenheid aan te jagen, ook al schatte het Centraal Planbu reau in dat er amper banen bij zou den komen. Premier Mark Rutte sloeg de bezwaren vorig jaar in de wind. ,,Als we ondernemingen kunnen verleiden investeringen naar voren te halen, en als zij geld steken in bijvoorbeeld een nieuwe productielijn, heeft dat effect'', hield hij de Kamer voor. Staatssteun Nog voordat er een euro korting op de loonheffing is verstrekt, trekt het kabinet nu alsnog de stekker uit de BIK. Reden is dat er volgens staatssecretaris Hans Vijlbrief (Financiën) te veel onzekerheid is of de maatregel wel stand houdt bij de Europese Commissie. Er is namelijk een kans dat de BIK als ongeoorloofde staatssteun wordt aangemerkt, zo is gebleken uit 'informele gesprekken' met Brus sel. Het is niet dat het kabinet niet gewaarschuwd was: de Raad van State uitte vorig jaar al zijn beden kingen over de juridische houd baarheid. Daarop werd echter besloten om de wetgeving welis- Bedrijven hoeven als compensatie voor schrappen van BIK minder WW-premie te betalen waar door te zetten, maar tegelij kertijd de Europese Commissie in formeel om een oordeel te vragen. Hoewel het kabinet blijft vol houden dat de BIK juridisch solide is, bleek de commissie op voor hand te weinig zekerheid te kun- nen verschaffen over de vraag of de investeringskorting wel geoor loofde staatssteun is. Dat risico wilde Vijlbrief niet nemen, omdat een negatief oordeel ertoe zou kunnen leiden dat ondernemers het geld met rente moeten terug betalen. Broddelwerk Daarom wordt de BIK binnenkort alsnog ingetrokken. Dat kan zon der gevolgen, omdat de aanvragen pas vanaf 1 september welkom wa ren. In plaats van de BIK wil het kabinet bedrijven tegemoet ko men door de AWF-premie te ver lagen, waaruit de WW wordt be taald. Het doel is om werkgevers lasten per 1 augustus te verlagen. PvdA-Kamerlid Henk Nijboer reageert vol ongeloof op het kabi netsbesluit. Hij spreekt van 'onge kend broddelwerk' en noemt het een 'afgang voor het kabinet-Rutte en de coalitie'. Hij heeft een debat aangevraagd over de kwestie. Het was altij d al de bedoeling dat de BIK een tijdelijke regeling zou zijn. Vorig jaar werd in het Belas tingplan vastgelegd dat het budget van jaarlijks 2 miljard ook na 2022 ten goede zou blijven komen aan verlichting van werkgeverslasten. Alle politieke partijen die hun ver kiezingsprogramma lieten doorre kenen zijn echter van plan de belasting voor bedrijven de komende jaren juist te verhogen. Het kabinet maakte gisteren ook bekend dat het begrotingstekort dit jaar naar verwachting uitkomt op 62,4 miljard euro. Dat komt overeen met 7,5 procent van het bruto binnenlands product (bbp). De overheidsschuld loopt op naar 60,0 procent, zo blijkt uit de Voor jaarsnota. Geld-terug-garantie Q Repatriëringsgarantie Q Zekerheid via SGR Kroatië, Opatjja en Lovran SauerLand Rome, Florence en Venetië Salzburgerland, Kaprun Meer van Genève, Chatel Boek zonder aanbetaling zaterdag 29 mei 2021 GO De voormalige eigenaren van de failliete reisorganisatie D-reizen moeten meewerken aan een doorstart van het bedrijf. Ze wei gerden mee te werken aan de verkoop van de merkrechten voor 500.000 euro, maar de rechter heeft hen in een kort geding gesommeerd hun verzet te staken. Den Haag Staatssecretaris Hans Vijlbrief van Financiën (links): te veel onzekerheid over BIK. foto anp 'Streep door 'cadeau' voor bedrijfsleven Het kabinet ziet alsnog af van de omstreden Baangerela- teerde Investeringskorting (BIK), waarmee de werkgele genheid aangejaagd moest worden. Laurens Kok ALL INCLUSIVE ALL INCLUSIVE Ontbijt en diner Vertrek: sep, okt Ontbjjten diner Vertrek:jul, aug, sep, okt All inclusive Vertrek:jul, aug, sep, okt All inclusive Vertrek:jul, aug, sep All inclusive Vertrek: jul, aug, sep, okt Alle Fouten voorbehouden. ExclusieF reserveringskosten, CalamiteitenFonds en SGR bijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17