You are offline ECONOMIE 15 SHMSUNG Trage telefoon is al bijna uitgestorven 2025 lijkt nog ver weg, maar we moeten technici langs de deuren sturen om meters te vervangen. En qua duurzaamheid is het belangrijk dat we zo lang mogelijk met deze meters te doen.'' Een elektrici teitsmeter moet ten min ste achttien jaar meegaan. Meetbedrijf Joulz, dat de gegevens verwerkt van slimme gas- en elektrici teitsmeters die bij bedrij ven hangen, ziet de 3G- deadline van 2025 nog niet gehaald worden. ,,De hele overheid draait op 2G- GPRS'', zegt Pim Kemper van Joulz. ,,Die heeft veel meer tijd nodig om over te stappen. Wij gaan ervan uit dat het nog wel tot 2027, 2028 duurt voordat het kan worden uitgeschakeld.'' Sleutel zoek Joulz, een van de drie meet bedrijven in ons land die de circa 125.000 zakelijke ener giemeters uitlezen, kon niet zo lang wachten. Die meters maakten nog gebruik van een oudere datatechniek voor 2G (het analoge CSD). Daar trok KPN begin mei al de stekker uit. Zonder ver binding geen gegevens en zonder gegevens geen factu ren. En die kunnen met grootverbruikers uit de tuin bouw, industrie of datacen terwereld aardig in de papie ren lopen. Op veertien on vindbare of onbereikbare energiemeters na ('soms is de sleutel zoek') is het hele Joulznetwerk nu over op 4G, de huidige mobiele standaard. Ook netbeheerder Enexis, die in Oost- en Zuid Nederland slimme meters voor thuis be heert, stapt over naar 4G. Maar Stedin (dat actief is in Zuid-Hol land en Utrecht) en Liander niet. Die willen alle meters op een ei gen 2G-netwerk, CDMA. ,,Het voordeel van een eigen netwerk is dat we het zelf kunnen onderhou den", zegt de woordvoerder, ,,en niet afhankelijk zijn van telecomprovi- ders en besluiten zoals die nu wor den genomen.'' Dat is volgens Liander cruciaal vanwege de komende energietran sitie: de overstap naar slimme energienetwerken die vraag en aanbod regelen aan de hand van ons verbruik, maar ook rekening houden met zonnepanelen op ons dak, laadpalen voor de deur of warmtepompen in huis. ,,We gebruiken ons netwerk ook voor communicatie die essentieel is om de komende jaren de veranderende vraag naar energie op te kunnen vangen.'' Veiling Ook hier hebben de netbeheerders geen vrije hand. De frequenties die bij dat CDMA-netwerk horen, wor den in 2024 door het ministerie van Economische Zaken geveild. De bandbreedtes zijn interessant voor telecomaanbieders, die aanmerkelijk diepere zakken hebben dan de net beheerders. Dat maakt de kans aan zienlijk dat Liander in 2025 niet al leen zonder 2G zit, maar ook zonder eigen netwerk. De netbeheerder stapte al naar de rechter om de veiling te voorkomen, maar kreeg niet zijn zin. ,,We praten nu met het ministerie van Economi sche Zaken over een oplossing. Mo gelijk kunnen we de helft van het frequentiespectrum behouden, maar daarover is nog geen besluit genomen.'' Dat het 2G-netwerk ook voor zulke toepassingen echt over de datum is, blijkt uit een onderzoek in opdracht van het ministerie van Economische Zaken. 'De beschikbaarheid van CDMA-technologie neemt de ko mende jaren verder af', oordeelt innovatieonderzoeker Dialogic. 'Noch de technologie, noch het net werk is in staat om de communica tiebehoefte te dragen die wordt voor zien in de energietransitie.' Als het aan Marijs van T-Mobile ligt, stapt iedereen over naar de hui dige 4G-netwerken of naar 5G. ,,Nu nog slimme meters uitrollen naar 2G en CDMA kan echt niet meer. Voor de energietransitie zal dat niet werken.'' zaterdag 29 mei 2021 a~ X it-it. 2G en 3G gaan eruit: Wat moet ik met mijn prehistorische mobieltje? Wie nog belt met een toestel dat niet verder komt dan de letters 3G in het schermpje, moet nu echt aan een nieuw mobieltje. Vol gens toezichthouder ACM gebruikt nog 1 procent van de aan sluitingen met een bel- abonnement datasnel- heden die bij 2G en 3G horen: circa 220.000 bellers. ,,Het probleem van mensen die nog geen 4G-telefoon hebben zal niet zo groot zijn'', schat Tim Poulus van Telecompaper. „Veel mensen hebben hun telefoons uit die tijd al meermalen vervangen. Van veel oudere model len wordt het bestu ringssysteem ook niet meer ondersteund.'' Ook voor wie geen behoefte heeft aan de mogelijkheden van de smartphone, is er nog keuze te over. Onder meer Nokia levert spot goedkope drukknop- mobieltjes die eruitzien alsof ze uit de oertijd stammen, maar hele maal up-to-date zijn. Poulus laat geen traan om de teloorgang van de achterhaalde mobiele netwerken. ,,Je kunt er verder niks mee. De nieuwe net werken zijn landelijk dekkend. Terugval op 2G heeft al helemaal geen toegevoegde waarde. De uitrol van 5G is nu vele malen belangrijker.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15