Sluis pakt toeristische verhuur aan Oostburg wacht, als het even wil, een tweede wederopbouw Hersenz geeft weer een toekomst na hersenletsel Dorpsraden voorlopig tevreden; einde aan vrijheid, blijheid tweede woning Gors* 6 fherBJ.k* Vrijheid, blijheid was het, al decen nia. In bestemmingsplannen is wel geregeld dat woningen niet aan toe risten mogen worden verhuurd, maar Sluis zag dat altijd door de vingers. Er werd hooguit opgetre den, als omwonenden klaagden over overlast. De laatste jaren na men de klachten toe, omdat in dor pen aan de kust steeds meer tweede woningen zijn gekomen die beleg- gers kochten voor toeristische ver huur. Leefbaarheid Dorpsraden in onder meer Nieuw- vliet, Groede, Cadzand en Zuid- zande trokken aan de bel. De leef baarheid staat volgens hen op het spel. Dat heeft geholpen. Zelfs de li berale partijen in de Sluise ge meenteraad, Nieuw Gemeentebe lang, VVD en Onafhankelijk West, steunden deze week een voorstel om toeristische verhuur te regule ren. Ook als het aan hen ligt, komt er een meld- en registratieplicht voor woningeigenaren die hun huis aan toeristen verhuren. Dat is een doorbraak, al ging dit oppositiepartijen PvdA, Dorpsbe langen Toerisme, GroenLinks en SP niet ver genoeg. Zij willen in de dorpen een grens stellen aan het aantal (tweede) woningen waarin vakantiegangers verblijven. Dat zal volgens hen de leefbaarheid van de kernen ten goede komen en lucht geven op de woningmarkt, waar door echte woningzoekenden eer der een kans maken. Onwerkbaar Zo ver als de oppositie willen de drie liberale partijen in Sluis en ook het CDA (nog) niet gaan. VVD- fractievoorzitter Conny Almekin- ders zei het al heel wat te vinden dat zijn partij voor een ingreep in de woningmarkt is. ,,Maar de huidige situatie is onwerkbaar", stelde hij. Het Sluise college van B en W zal volgende maand met een definitief voorstel komen, waarover de Sluise gemeenteraad dan een besluit zal nemen. Het beleid kan dan i januari 2022 ingaan. Hét discussiepunt is hoeveel dagen per jaar een woning mag worden verhuurd aan toeris ten. PvdA-fractievoorzitter Robert Evers hamerde erop het aantal te beperken tot dertig dagen, omdat het voor beleggers anders interes sant blijft huizen op te kopen. VVD, Nieuw Gemeentebelang en Onaf hankelijk West pleitten voor 120 da gen, het CDA voor zestig dagen. Wat er ook uit die discussie komt, Peter Zuurbier van de dorpsraad Nieuwvliet laat weten alvast tevre den te zijn met de ommezwaai in politiek Sluis. ,,Maar we blijven het scherp volgen", waarschuwt hij. (Advertentie) Een eerste stap in die richting is deze week gezet door de gemeen teraad van Sluis. Zelfs zonder stem ming ging alle partijen akkoord met het beschikbaar stellen van een half miljoen euro om een nieuwe toekomst voor Oostburg te verken nen. Dat geld komt bovenop een half miljoen euro van de rijksover heid in het kader van de Regiodeal Zeeuws-Vlaanderen. Met verschil lende regio's buiten de Randstad heeft het Rijk dergelijke overeen komsten gesloten om de ontwik keling daar te stimuleren. 'Oostburg gezondheidsdorp' is het project gedoopt. 'Een uniek ge zondheidsdorp', wordt het zelfs ge noemd in een officiële beschrij ving. 'Uniek in de regio, maar ook voorbeeld stellend in Nederland'. Het moet het antwoord zijn op de krimp en de toenemende vergrij zing warmee West-Zeeuws- Vlaanderen te maken heeft. De ontwikkeling van Oostburg als ge zondheidsdorp moet vooral ook jongeren aantrekken. Zorg bete kent immers werkgelegenheid. Duizelingwekkend Nieuwbouw voor verpleeghuis Stelle staat bovenaan het prioritei tenlijstje, maar daar blijft het niet bij. De opsomming van wat er in Oostburg allemaal zou moeten ge beuren, is haast duizelingwekkend. De realisatie van een zorgwijk staat erin. Dat houdt in: de sloop van het huidige gemeentehuis, de bouw van een nieuw verpleeghuis op de locatie van het gemeentehuis, nieuwbouw voor gehandicapten zorg in het Burghtkwartier en be schermd wonen voor psychiatri- sche zorginstellingen Emergis en Zeeuwse Gronden. Ook wordt aan een campus ge dacht. Het Zwin College krijgt daarin een plek op de locatie van het bestaande verpleeghuis Stelle. Een nieuw gemeentehuis maakt ook deel uit van de campus, plus een gezondheidscentrum op de lo catie van het huidige Zwin College én een nieuw sportcomplex. Het klinkt allemaal behoorlijk ingrijpend. ,,Je moet af en toe am bities hebben om zaken te veran deren", reageert wethouder Peter Ploegaert. ,,Wie niet waagt, die niet wint." Hij trapt tegelijkertijd ietwat op de rem. ,,Eerst de verkenning maar afwachten." Tot eind 2022 staat die in de planning. Een bouw fase wordt ook alvast genoemd: derde kwartaal 2022 tot eind 2030. Als dit realiteit wordt, heeft Oostburg een tweede wederop bouw achter de rug, in navolging van de nog altijd beeldbepalende wederopbouw na de verwoestin gen bij de bevrijding september- oktober 1944. zaterdag 29 mei 2021 M Brouwerij straat in Groede,een straat met veel tweede wonin gen die ook aan toeristen worden ver huurd. FOTO ANNE HANA Wie zijn woning in de gemeente Sluis aan toeristen wilde verhu ren, kon jarenlang zijn gang zijn. Dat is straks voorbij. Sluis gaat de touwtjes aantrekken, tot te vredenheid van dorpsraden in dorpen aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust. Harmen van der Werf Sluis Een geur komt niet rustig aanzweven, maar stoot compleet onverwacht en met kracht zijn neus binnen. Het schijnsel van een schemerlamp is storend en geluid is niet te verdragen. Watje vijf minuten geleden tegen hem zei, is hij nu alweer vergeten. Harry Wattel (52) hield hersenletsel over aan een motorongeluk, maar leerde om gaan met de ingrijpende veranderingen in zijn leven dankzij het behandelprogramma Hersenz bij Gors. "Ik was getrouwd en vader van vier tieners. Ik had een baan als manager en werkte vijftig tot zeventig uur per week. Altijd energie voor tien. In het weekend ging ik vissen, varen of motorrijden." Tijdens het motorrijden ging het mis. Door de politiereconstructie weet hij dat zijn achterrem blokkeerde en, zoals hij het zelf zegt: "Op een zondagochtend om acht uur, lag deze jongen op het asfalt." Na het ongeluk bleef hij klachten houden. Hij had weinig energie en kon zich slecht concentreren. "Mijn wil om iets te doen was vele malen sterker dan het daadwerkelijk kunnen", zegt hij. "Ik liep er continu tegenaan dat mijn batterij leger was dan ik wilde en mijn kortetermijngeheugen was bagger." De behandeling bij Gors Dankzij het programma Hersenz bij Gors, leerde Harry omgaan met zijn beperkingen. "Deze behandeling bestaat uit een cognitieve en fysieke behandeling en een behandeling in de thuissituatie", vertelt behandelaar Lianne Timmerman. "Tijdens de behandelingen werkje aan zelfvertrou wen, vertrouwen in je eigen lichaam en aan je conditie." Harry geeft aan dat hij enorm veel profijt heeft van de behandelingen. "Ik kan nu beter plannen en bereid me voor op de drukte in een bepaalde situatie. Ik ga lastige situaties uit de weg en kan nu beter mijn energie managen, waardoor alles een stuk makkelijker is geworden." De Hersenz-behande- lingen bij Gors worden gegeven in Goes, Middelburg en Terneuzen. Meer weten? Ga naar www.gors.nl/hersenz of neem contact op via clientenbureau@gors.nl of 0113-273 333- verder met hersenletsel M Robert Jansen (links) en Rob Hille zijn aan het wie den bij het gemeente huis in Oost burg, één van de loca ties die op de schop gaat. FOTO ANNE HANA Oostburg wacht een tweede wederopbouw. Bijna alle voor zieningen, van het gemeente huis, verpleeghuis Stelle, het sportcomplex tot het Zwin Col lege, gaan op de schop. Veel wordt gesloopt, veel nieuw bouw komt ervoor terug. Harmen van der Werf Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 133