'Windmolens op Noord-Beveland mogen niet hoger' OPHEFFINGS UITVERKOOP HOGE KORTINGEN! Iwm de dtd.^ Ons pand moet leeg. Alle tapijten nu met extra 7 Het staat er nu vervallen bij. Maar daar komt verandering in: rijksmonument Grote Muiterij wordt gerestaureerd met behoud van historische elementen. De initiatiefnemers, familie Smeenk, hebben er heel veel zin in. ,,Het is een geweldige plek." GROTE MUITERIJ RESTAURATIE Muren met scheuren, een vervallen dak, scheefhangende goten. Het rijks monument aan de Oude Sint-Annalandseweg, in het buitengebied van Sint-Maar tensdijk, verkeert momenteel in slechte staat. Hans Smeenk, ini tiatiefnemer, benadrukt het ge lijk: ,,Dat is niet de schuld van de huidige eigenaar. Het gebouw is qua onderhoud heel anders dan gemiddeld. Om de oorzaak te vinden van de staat, moet je veel verder kijken." De Grote Muiterij is een boer derij en bestaat uit verschillende gebouwen: een schuur met een huis eraan vast, een 'varkens kotje' en een bak- en karn- huisje. Smeenk is mede-eigenaar van aannemersbedrijf Cauwen- borgh in Bergen op Zoom en ge specialiseerd in restauraties. ,,Zo kwam ik hier terecht. De ge meente was met de huidige eige naar op zoek naar mogelijkhe den. ik werd benaderd vanwege mijn technische kennis." Hij werd benaderd vanuit zijn expertise, maar al snel besloten hij en zijn gezin het te kopen. Momenteel woont Smeenk met zijn partner Rosita de Bok en hun drie dochters Anne-Roos (19), Marie-Jet (17) en Doortje (12) in de getijdenwatermolen in Bergen op Zoom, ook een monu ment. ,,We waren toe aan een nieuwe uitdaging. Het einddoel was daar bereikt." Ook Anne- Roos heeft zin in de uitdaging, vertelt ze. ,,Ik ben opgegroeid met dit soort projecten. We zijn wel toe aan meer rust en ruimte." Maar voor de familie er haar intrek in kan nemen, moet nog best wat gebeuren. ,,In principe We wisten al na drie dagen dat we ermee aan de slag wilden gaan we hier restaureren met be houd van historische elementen. Dat houdt in dat we zoveel mo gelijk proberen te behouden. Maar dat gaat niet met alles. Er is bijvoorbeeld een muur die op in storten staat. Die moet er wel uit en daar moet iets nieuws voor te rugkomen", vertelt Smeenk. Om het plan te maken vroeg de familie ook hulp aan een tuin architect. Zo willen ze het geheel passend maken in het Zeeuwse landschap. ,,Ook zetten we ons in voor de biodiversiteit. We gaan struiken wegzetten, een hofje van voor maken, zodat het in het landschap past. We willen daarvoor ook Stichting Land schapsbeheer Zeeland om hulp vragen", vertelt De Bok. Huisgenoten In het gerestaureerde pand gaat de familie Smeenk- De Bok straks wonen, maar er wordt ook een huis gemaakt voor de hui dige eigenaar Dies Dorst. De fa milie gaat in de boerderij en een klein stuk van de schuur wonen, Dorst gaat in de schuur wonen. Dorst is geboren op de boerderij en nooit meer weggegaan. ,,Het zal wel even wennen zijn", ant woordt hij lachend op de vraag wat hij van zijn nieuwe huisge noten zal vinden. De Bok: ,,We wisten al na drie dagen dat we ermee aan de slag wilden. Maar vonden het lastig dat Dies hier weg zou moeten. Als je hier bent opgegroeid en hier altijd hebt ge woond Tussen de woningen komt een open ruimte. ,,Daar kunnen bij voorbeeld verenigingen gebruik van maken. We willen anderen ook mee laten genieten." De to tale restauratie gaat zo'n drie jaar duren, schat Smeenk. Wanneer het precies gaat beginnen, hangt af van subsidieaanvragen, die nog beoordeeld moeten worden. De hoogte van windmolens staat al een tijd ter discussie in de raad van Noord-Beveland. Telkens als de raad in de afgelopen tijd een voor stel voorgelegd kreeg over het up graden van windmolens was de hoogte een punt van discussie. Dat de windmolens steeds hoger worden heeft te maken met tech nologische ontwikkelingen. De op brengst wordt beter en de wieken worden langer. Dat laatste moet stoppen, vindt Mark Faasse van BEN. „Upgraden mag niet leiden tot nog hogere windmolens dan nu is toegestaan in het bestemmings plan." Hij kreeg hiervoor steun van D66, PvdA en NBB. ,,Dit lijkt op een voorstel om overlast te voorkomen", zei Johan Sandee (CDA). Toch steunde zijn fractie het voorstel niet omdat San- dee wil voorkomen dat dit besluit nieuwe ontwikkelingen in de weg staat. Ook VVD en SGP steunden het voorstel niet. Upgraden mag niet leiden tot nog hogere windmolens dan nu is toegestaan Moderne Perzische tapijten Berbers 8 0031 164 24 22 16 zaterdag 29 mei 2021 BE De toekomstige eigenaren Rosita de Bok en Hans Smeenk en de huidige eigenaar Dies Dorst (vlnr) bij de schuur van de Grote Muiterij. foto marcelle davidse 'Wij zijn toe aan een nieuwe uitdaging' Anne Jansen Sint-Maartensdijk - Rosita de Bok Het is wel welletjes geweest, vindt de gemeenteraad van Noord-Beveland. Het steeds maar hoger worden van de windmolens op het eiland moet een halt worden toegeroepen. Melita Lanting Wissenkerke - Mark Faasse, BEN Showroom: BERGEN OP ZOOM, Bosstraat 24 Laden-Lossen voor de zaak |PJ Grote markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 132