Opvang asielzoekers verdeelt raad ^erPHitf Outfits wachten op kinderen Hersenz geeft weer een toekomst na hersenletsel 6 Schouwen-Duiveland laat grootschalige opvang over aan andere gemeenten Gors^ Marcel Modde Zierikzee Raad en college zijn het eens dat Zierikzee de meest logische plek voor een tijdelijk asielzoekerscen trum is, mocht het er ooit van ko men. Een akkerbouwterrein aan de Zandweg, de boomgaard aan de Oudeweg en het bedrijventerrein Gouwepoort kwamen in 2016 al bo vendrijven als mogelijke locaties. Asielzoekers zouden kunnen wor den gehuisvest in zogeheten con tainerwoningen. Ook de huidige Cornelia zou wellicht geschikt zijn voor dat doel, zodra het verpleeg huis volgend jaar verhuist naar de nieuwbouw een eind verderop, menen de vijf partijen. Lijst van locaties Ze dringen er bij burgemeester en wethouders op aan een groslijst sa men te stellen van alle gebouwen en locaties in Zierikzee die zouden kunnen dienen voor de opvang van tenminste 150 asielzoekers voor korte (één tot twee jaar) en langere (tot vijftien jaar) duur. Het college gaat daar niet in mee en weet zich gesteund door de raadsmeerder- heid van LSD/HvSD, SGP en VVD. ,,We moeten niet vooruitlopen op zaken die niet spelen", meent Margo Lemsom (VVD). ,,Dat brengt onrust onder de mensen." Terneuzen, Middelburg en Goes hebben al aangegeven mogelijkhe- We moeten niet vooruit lopen op zaken, dat brengt onrust den te zien voor de langdurige op vang van zo'n 430 asielzoekers en nog eens 417 tijdelijk. Dat past daar ook beter dan in Zierikzee, in relatie tot de bevolkingsomvang en voor zieningen, redeneren college en de vier andere fracties. Schouwen-Duiveland kan beter in zetten op extra huisvesting van vluchtelingen met een verblijfssta tus, denkt wethouder Ankie Smit (GroenLinks). Dit jaar zijn dat er al 52, een verdubbeling ten opzichte van de door het Rijk verplichte taakstelling in 2020. ,,We lopen dus zeker niet weg voor onze verant woordelijkheid. Je moet je ook af vragen of het reëel is hier een cen trum op te richten voor pakweg 150 mensen, die vervolgens op een an dere plek weer moeten inburge ren." Woningmarkt D'Anjou wees donderdag in de raad evenwel op de grote bezwaren die kleven aan extra woningen voor statushouders, bovenop de be staande taakstelling. ,,Gelet op de huidige woningmarkt, waarbinnen er voor eigen inwoners nauwelijks nog betaalbare woningen te krijgen zijn." Met de containerwoningen zou je wat dat betreft gelijk twee vlie gen in één klap kunnen slaan, den ken PvdA en de vier andere fracties. Is het reëel hier een centrum op te richten voor mensen die dan weer elders moeten inburgeren? Als die niet meer nodig zijn voor opvang van asielzoekers, kun je ze ook gebruiken als 'flexwoningen' om het huizentekort hier tijdelijk op te lossen. (Advertentie) Er zijn dagen dat er wel 20 sets kinderkleding de deur uit gaan. Zo'n 18 Schouwen-Duivelandse dames naaien de blaren op hun vingers om kinderen in armoede van mooie kleding te voorzien. Maar nog lang niet alle Zeeuwse organisaties kennen The Foundation for Kids. Esme Soesman Kerkwerve Hippe jurken, stoere broeken en eigentijdse shirts. Het clubje doe ners dat op Schouwen-Duiveland naait, breit en haakt voor kinde ren uit gezinnen die het niet breed hebben, weet de mooiste outfits te fabriceren. Dat doen ze aan de hand van lijsten met kledingwensen die door de landelijke organisatie The Foundation for Kids, voorheen stichting Jurk, worden verspreid. De missie is om kinderen die zel den of nooit nieuwe kleren krij gen in het nieuw te steken. Dat is superbelangrijk, weet Cathy de Vos uit Kerkwerve - die het werk van de Schouwen-Dui velandse naaisters mede-coördi neert. „Iedereen wil af en toe wel iets nieuws of iets moois. En als je altijd in kapotte of in dezelfde kleren loopt, komt ook pesten om de hoek kijken." Kinderen (en hun kledingwen- sen) worden aangemeld via maat schappelijke organisaties zoals voedsel- en kledingbank. Dat lang niet alle instanties van het bestaan van The Foundation for Kids afweten, merkte De Vos toen ze onlangs contact legde met hulpstichting De Melkkan uit Hulst. ,,Die hadden hier nog nooit van gehoord." Tijd om la waai te maken, vindt De Vos. ,,In ieder geval in Zeeland." De naaisters weten niet voor wie ze kleding maken. Ze krijgen alleen de locatie van de aanvraag en de wensen te zien. Maar dat ze het niet voor niets doen is duide lijk. ,,Je hoort soms de meest schrijnende verhalen." zaterdag 29 mei 2021 Schouwen-Duiveland moet ook zijn verantwoordelijkheid nemen in de opvang van asielzoekers. Dat kun je niet simpelweg aan de andere Zeeuwse gemeenten overlaten, vinden vijf fracties in de gemeenteraad. PvdA, SP, D66, CDA en GroenLinks willen een onderzoek naar een ge schikte locatie voor minimaal 150 mensen. ,,We moeten er klaar voor zijn, op het moment dat het nodig is", aldus initiatief nemer Petri d'Anjou (PvdA). -Margo Lemsom, VVD -Ankie Smit, GroenLinks Een geur komt niet rustig aanzweven, maar stoot compleet onverwacht en met kracht zijn neus binnen. Het schijnsel van een schemerlamp is storend en geluid is niet te verdragen. Watje vijf minuten geleden tegen hem zei, is hij nu alweer vergeten. Harry Wattel (52) hield hersenletsel over aan een motorongeluk, maar leerde om gaan met de ingrijpende veranderingen in zijn leven dankzij het behandelprogramma Hersenz bij Gors. "Ik was getrouwd en vader van vier tieners. Ik had een baan als manager en werkte vijftig tot zeventig uur per week. Altijd energie voor tien. In het weekend ging ik vissen, varen of motorrijden." Tijdens het motorrijden ging het mis. Door de politiereconstructie weet hij dat zijn achterrem blokkeerde en, zoals hij het zelf zegt: "Op een zondagochtend om acht uur, lag deze jongen op het asfalt." Na het ongeluk bleef hij klachten houden. Hij had weinig energie en kon zich slecht concentreren. "Mijn wil om iets te doen was vele malen sterker dan het daadwerkelijk kunnen" zegt hij. "Ik liep er continu tegenaan dat mijn batterij leger was dan ik wilde en mijn kortetermijngeheugen was bagger." De behandeling bij Gors Dankzij het programma Hersenz bij Gors, leerde Harry omgaan met zijn beperkingen. "Deze behandeling bestaat uit een cognitieve en fysieke behandeling en een behandeling in de thuissituatie", vertelt behandelaar Lianne Timmerman. "Tijdens de behandelingen werkje aan zelfvertrou wen, vertrouwen in je eigen lichaam en aan je conditie." Harry geeft aan dat hij enorm veel profijt heeft van de behandelingen. "Ik kan nu beter plannen en bereid me voor op de drukte in een bepaalde situatie. Ik ga lastige situaties uit de weg en kan nu beter mijn energie managen, waardoor alles een stuk makkelijker is geworden." De Hersenz-behande- lingen bij Gors worden gegeven in Goes, Middelburg en Terneuzen. Meer weten? Ga naar www.gors.nl/hersenz of neem contact op via clientenbureau@gors.nl of 0113 -273 333- verder met hersenletsel Info: thefoundationforkids.com Cathy de Vos uit Kerkwerve en Gisela de Looze uit Dreischor. De Looze kwam met het idee voor The Foundation for Kids te gaan naaien. De Vos wist via haar School voor Modevormgeving een hoop enthousiastelingen op de been te krijgen. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129