'NAAR DE STERREN KIJKEN GEEFT ME RUST' Marjolijn van Heemstra 'Met een dieet heb ik mijn lever gereinigd' 'Paarden verzorgen als aandachtsoefening' 'Slapen gaat bij mij nooit vanzelf' 'Ik kan me verliezen op Instagram' 'De aarde bezie ik als een astronaut' Schrijver en theatermaker Marjolijn van Heemstra (40) heeft veel baat bij paardrijden en denken als een ruimtevaarder. Dinsdag verschijnt haar boek In lichtjaren heeft niemand haast, een zoektocht naar meer ruimte in ons leven. ETEN DRINKEN 'Ik ben steady, qua gewoontes. Niet meer dan twee koffie per dag, niet uit de band springen met eten en drinken. Gematigd. Net als met roken: af en toe een sigaretje. En dat doe ik al twintig jaar zo. Toen ik een paar maanden geleden corona kreeg, begon ik aan het Medical Medium Liver Rescue-dieet: het schoonmaken van je lever. Ik had gehoord dat mensen daar erg van opknapten. Dus het koffiezetapparaat werd verwisseld voor een slowjuicer waarin ik shakes maakte van bleekselderij, citroenwater, spirulina. Ik ben vegetariër en eet altijd al veel vegan, dus dat vond ik niet moeilijk. De alcohol was er tijdens de lockdown ook een beetje in geslopen, dus ik moest even resetten. Volgens mij werd ik daardoor snel beter, maar dat kan ook een placebo-effect zijn.' BEWEGEN 'Paardrijden is geen intensieve sport, maar wel goed voor mijn balans en concentratie. Ik rijd in principe één keer per week. Ik loop ook hard en wandel veel. Met twee zoontjes van 4 en 6 heb ik zelf minder tijd voor sport, maar vroeger deed ik van alles: tennis, zwemmen, hockey. Ik volg ook weleens tien lessen yoga. Ik ben een allrounder wat sport betreft en vind het fysiek en mentaal prettig. Dat is ook leuk aan paardrijden: de dieren verzorgen is ook een aandachtsoefening. Op stal staat mijn telefoon uit. Ik geloof in een holistische benadering van gezondheid.' SLAPEN 'In het verleden sliep ik slecht, dat is nu even voorbij, maar ik verwacht dat die periode ooit weer terugkomt. Slaap is voor mij nooit iets geweest dat vanzelf gaat. Van alles heb ik geprobeerd, maar niets lukte. Ik denk dat ik te fanatiek bezig was. Nu heb ik dat geaccepteerd, de frustratie is weg. Veel vrouwen slapen slecht tijdens de overgang, dus dat staat me ook nog te wachten. Toen mijn kinderen heel klein waren, was ik voort durend moe, maar kon ik nog van alles doen. Dus nu denk ik: als ik een periode slecht slaap, dan is dat oké. Ik functioneer toch wel.' SCHERMTIJD 'Wisselend. Als ik schrijf zit ik wekenlang achter mijn laptop, als ik repeteer wekenlang niet. Soms verlies ik me op Instagram. Of op Clubhouse, een audio-app waarmee je gesprekken volgt; maar daar hoef je niet naar te kijken. Ik ben redelijk actief op social media, maar het is geen tweede natuur van me. Voor mijn 3000 volgers zorg ik wel voor een communitygevoel door story's te posten en op berichtjes te reageren, maar verder probeer ik een beetje buiten de bubbels van social media te blijven.' ONTSPANNEN 'Uitzoomen helpt mij. Naar de sterren kijken met een telescoop en andersom: met een astronautenblik de aarde bezien. Zo zie je de verwevenheid van onze aarde met het zonnestelsel dat weer deel uitmaakt van het sterrenstelsel. Ik voel me dan onderdeel van het grotere geheel en daardoor verbonden met mijn omgeving. Daar voel ik me prettig bij. En is niet iedereen op zoek naar connectie? Altijd bezig zijn met dingen op ooghoogte, met het alledaagse, met kortetermijndenken, dat levert alleen maar stress op.' MEZZA 47

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 127