'Verliefd zijn heeft, mij door mijn schooltijd gesleept' aak kan ik niet uit- leggen waar mijn boekideeën vandaan komen, maar van De w tunnel (12+; Querido, 16,99) weet ik het wél: ik heb het gedroomd. Die droom ging over een groepje jongeren en ik was erbij. We schuilden diep onder de grond voor gevaar en leerden elkaar heel anders kennen dan als het géén oorlog was, als er géén bommen zouden worden gegooid. Toen moest ik er nog een situatie bij bedenken. Ik had al eens gehoord van het schuilen in de metrotunnels tijdens de Duitse bombardementen op Londen in 1940 en '41. Die mensen sliepen acht maanden - zo lang duurde The Blitz - elke avond in die muffe, warme metro tunnels. Dat paste precies bij mijn droom.' Anna Woltz (39), geboren in Lon den, bezocht de stad regelmatig en voelt zich ermee verbonden. Maar alleen een decor, hoe span nend ook, is niet genoeg, zegt ze. 'De échte spanning ontstaat door de personages. En ik wilde ook de Engelse maatschappij laten zien, met die enorme klas senverschillen.' Ella, de 14-jarige vertelster, slaapt elke avond met haar familie in de tunnel. Ze heeft een sleepbeen overgehouden aan polio, waardoor ze enkele weken in een ijzeren long heeft doorgebracht. 'Dat was toen een modern apparaat dat vele levens heeft gered, maar wel benauwend en primitief. Je ligt vacuüm gezogen in een buis, een tunnel, die voor jou ademt. En nu moet ze elke dag die andere tunnel in.' Woltz had polio al bedacht, toen kwam de huidige pandemie. 'Dan Het is donker, je zit diep onder de grond, op straat is het gevaarlijk, en je voert gesprekken die ertoe doen. Dat is het decor van De tunnel, de nieuwe young adult-roman van ANNA WOLTZ. ontdek je dat er niet veel veranderd is. Dat heeft voor een schrijver ook voordelen: in 2019 had ik een woord als quarantaine niet gauw in een boek voor 12-jarigen gezet. 'Ik wilde ook iemand erbij uit die eenvoudige, "lage" klasse, dat is Jay, een aantrekkelijke scharre laar.' De motor voor de ontwikkeling van Ella is Quinn, een door tastend, grappig meisje van adel dat, op zoek naar avontuur en 'ertoe doen', van huis is weg gelopen met een koffer vol zomerjurkjes en een tas met familie - juwelen. Wat ze even eens zoekt, of beter: wie, is haar flamboy ante broer Sebastian, die óók al van huis wegliep omdat de familie hem heeft uitgekotst. (Voor de oudere lezers: een vette knipoog naar Brideshead Revisited. 'Avontuur is één ding, maar als tegenwicht voor het oorlogsgeweld had ik ook romantiek nodig,' zegt Anna Woltz. 'Verliefd zijn is ongelooflijk belangrijk voor pubers. Verliefd heden hebben mij door mijn middelbare schooltijd gesleept.' Anna Woltz, die al sinds haar 17de schrijft en meermaals prijzen won voor haar boeken, heeft van al deze ingrediënten een prachtige roman gebakken: spannend, levensecht, af en toe zielig, maar ook grappig, romantisch en barstensvol mooie kleine zinne tjes. 'Die zinnetjes staan er niet meteen. Daar zit ik eindeloos aan te herschrijven.' MEZZA39 MIJN BOEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119