ontstaan beetje bij beetje tijdens het researchen. 'Maar nu stond ze er in één avond!' Via het boek kom je veel te weten over de natuur en over de heilzaamheid van kruiden. Leeft Smit zelf ook zo? 'Nee zeg, ik ben een stadsmeisje. Al drink ik natuurlijk wel kruidentheetjes en zo.' Het stadsmeisje woont in de Amsterdamse Jordaan met dochter Linde en zoon Goof. 'Als ze niet bij hun vader zijn. Helaas is die relatie geëindigd.' Intussen is ze alweer twee jaar gelukkig getrouwd met schrijver/journalist Onno Aerden. 'Maar we wonen niet samen. Omdat we in twee huizen leven, is dat huwelijk een soort ademhaling, een dans: van elkaar af, naar elkaar toe. 'Toen ik twintig jaar geleden Heks schreef, heb ik me laten inwijden in de beginselen van de oude voorchristelijke Europese natuurreligie, want dat is het. Met deze term haal je het verschijnsel uit het gekke. In sprookjes is een vrouw met macht altijd corrupt. Stiefmoeder, ijskoningin, heks: een vrouw met macht is verdacht. Dit wantrouwen speelt machtige vrouwen nog steeds parten en dat moet afgelopen zijn!' De schrijfster slaat nog net niet met de vuist op tafel. 'Als je ziet hoe vrouwen in christelijke boeken - in alle patriarchale religies eigenlijk - worden beschreven, lopen de rillingen over je rug. Vrouwen zijn onrein, onmachtig, leugenachtig. Je ziet waar vrouwenhaat vandaan komt.' Susan Smit bezocht het kasteel waar Entgen gevangenzat en werd berecht, en wandelde over de heide, precies als Entgen deed. Het eerste exemplaar van De heks van Limbricht zal ten kastele worden overhandigd aan afstammeling Peter Luijten. 'Ik vind dat ik het daar moet presenteren. Je moet het verhaal "teruggeven". Ik zet ook een grote bos bloemen in die kerker.' Een eerbetoon aan het laatste Nederlandse slachtoffer van georganiseerde vrouwenvernietiging. 'Vanuit Rome zijn nooit excuses gemaakt voor de gruwelijke inquisitoire praktijken onder leiding van de paus. We leven in een tijd waarin we een ander licht op de geschiedenis laten schijnen. Maar je kunt niet iets helen als je het negeert. Dat geldt ook voor deze op vrouwenhaat gestoelde periode. We moeten het erover hebben, de tijd is rijp. Entgen zou zeggen: de sterren staan goed.' MEZZA 33 De heks van Limbricht verschijnt bij Lebowski 22,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 113