'Ik vind het fantastisch om te zien dat ik vrouwen aan het lezen heb gekregen die nog nooit een boek hadden opengeslagen' verbaal uit haar slof. 'Fuck that! Ik vind de MeToobewe- ging net als gelijkheid en emancipatie ontzettend belang rijk. Iedereen moet evenveel kans krijgen om zich te ont plooien en te uiten. Maar waarom mag ik mij dan niet uiten? De opmars van preutsheid en politieke correctheid groeit met de dag. Verschrikkelijk, die gedachtepolitie. Net als vrouwen die elkaar de maat nemen een afschuwe lijk verschijnsel van deze tijd. Het gaat in tegen de femi nistische zaak die ook staat voor solidariteit en vrijheid van meningsuiting. De Vijftig tinten-boeken zijn fantasieën geschreven door een vrouw voor vrouwen. Het is fictie, mensen! Met niet bestaande personen in een niet bestaande verhouding in niet bestaande huizen in de hoofdrol. Er zijn toch veel meer belangrijke dingen in de wereld om je druk over te maken? Maar nee, sommigen gaan er met gestrekt been in. Ze hebben hun eigen agenda: meer clickbait, zelf in de aandacht komen. Ik ga mijn ver halen over Christian en Ana echt niet voor hen aanpassen. Hun relatie en alles wat daarbij komt kijken, is juist wat miljoenen vrouwen over heel de wereld aansprak tien jaar geleden. Daar blijf ik trouw aan. Ik heb wel een paar passages in mijn eerdere boek De Mister (over een Britse aristocraat die een verhouding krijgt met zijn Albanese werkster, red.) veranderd. Bepaalde beschrijvingen van machtsverhoudingen vond ik niet meer van deze tijd.' Na deze uitbarsting wil ze dan toch nog even wat kwijt over haar laatste creatie Vrij. Ze begon ermee eind 2019 toen een 'gezondheidscrisis' roet in het eten gooide. 'Ik wil er verder niet over praten, het bleek achteraf mee te vallen. Maar door de paniek die me overviel, kon ik een paar maanden geen letter op papier krijgen. Daarna kwam corona, wat gek genoeg voor mij een sein was om niet langer met mezelf bezig te zijn, maar figuurlijk juist naar buiten te kijken. Ik kon het verhaal Vrij opschrijven. Best ingewikkeld. Want de zes boeken vallen in elkaar als een legpuzzel, omdat dezelfde gebeurtenissen vanuit ver schillende perspectieven worden verteld. De tijdlijn van ontmoetingen, reizen, gedachten en ontwikkelingen bin nen de relatie moeten kloppen. Want er zijn vrouwen die me mailen: in Vijftig tinten grijs stond dit en dat klopt niet met wat je in er in Donkerder over vertelt. Geloof me: er zijn ontzettend veel van die close readers. Dat zorgde bij mij wel voor druk, want ik wil hen niet teleurstellen. Maar het is me gelukt. Ik ken Christian en Ana na al die tijd natuurlijk door en door. Ze zitten tien jaar onafgebro ken in mijn hoofd en zullen dat nog wel even blijven doen.' Hoe voelt zo'n afscheid dan? 'Ik ben blij en opgelucht: I did it! Ik heb Christian en Ana op een mooie manier achtergelaten. De coronaregels zijn in Engeland versoe peld en ik ga lunchen met een glas wijn op het terras met mijn uitgever en vriendinnen om het te vieren. Ik kan mezelf weer opladen. Ik heb zin om vakantie te vieren. Met een cocktail ergens aan de rand van het zwembad te zitten. En ik heb alweer een idee voor een nieuw project. Helaas mag ik daar nog niets over vertellen. Grappig is dat ik nu al weet dat het nooit zo succesvol zal worden als de Vijftig tinten-reeks, en dat vind ik helemaal niet erg. Tegelijkertijd is het afscheid ook verdrietig en het doet pijn. Christian en Ana hebben mij zoveel gegeven. Mijn leven is veranderd. Ik heb meer dan één huis bijvoorbeeld (behalve in Londen heeft ze in de Hollywood Hills een onderkomen van zeven miljoen euro, met infinity pool en inloopwijnkast, red.). Ik hoef me financieel geen zorgen te maken. Een bitterzoete bonus: mijn moeder heeft de ziekte van Alzheimer en ik kan me veroorloven dat ze dag en nacht de beste zorg krijgt. Verder vind ik het fantastisch om te zien dat ik vrouwen aan het lezen heb gekregen die nog nooit een boek hadden open geslagen. Er zijn ook vrouwen die door Vijftig tinten zelf zijn gaan schrijven. Daar ben ik trots op. Er zijn vrouwen die tot op de dag van van daag naar me toekomen en zeggen: je hebt mijn huwelijk gered. Of: door jou ben ik anders en vrijer naar seks gaan kijken. Maar ik krijg ook te horen: door jou heb ik mijn man verla ten. Dan moet ik echt wel even slikken en denk ik: o jee, ben ik daar verantwoordelijk voor? Het is ongelooflijk wat Vijftig tinten teweeg heeft gebracht.' Vrij, Vijftig tinten vrij verteld door Christian Grey verschijnt op 1 juni bij Prometheus. 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 102