'Shell-zaak voorbeeld voor rest van wereld' 8 NIEUWS 111 wBËm m GEVOLGEN KLIMAATZAAK De rechter heeft Shell, het grootste gas- en olieconcern ter wereld, een enorme CO2-reductie opgelegd om de klimaatverandering een halt toe te roepen. Een wereldprimeur waarvan de betekenis verstrekkend kan zijn. WmM ,,Die stukken kunnen zo gebruikt worden'', zegt Donald Pols, de direc teur van Milieudefensie. ,,We zijn een heel trits aan vergelijkbare zaken aan het voorbereiden, over heel de wereld. In Frankrijk is Les Amis de la Terre al een procedure gestart tegen oliemaat schappij Total. Zij baseren hun zaak voor 100 procent op onze informatie en ervaring.'' Ook andere grote olie concerns krijgen CO2-rechtszaken aan hun broek als ze onvoldoende doen om de opwarming van de aarde tegen te gaan, belooft Milieudefensie. ,,We kijken waar de grootste olie maatschappijen zijn gevestigd en waar er een Friend of the Earth-kan- toor zit en dan is één plus één twee. In elk land dat een vergelijkbaar rechts stelsel heeft als Nederland kan dit worden toegepast.'' Landbouw Milieudefensie gaat daarom ook grote exporteurs op de korrel nemen. „Sec toren waarin Nederland tot de top be hoort'', geeft Pols aan. ,,De landbouw bijvoorbeeld. We zitten in de top drie van grootste exporteurs van land bouwproducten ter wereld. Als je daar een bedrijf weet om te krijgen, dan heb je niet alleen impact in Ne derland maar dan kun je een impact in de wereld hebben.'' Het wordt geen vrijblijvende voor stelling. ,,Met de uitspraak van de rechter hebben we wel een machts middel waardoor een bedrijf iets ge makkelijker naar ons gaat luisteren. Het heeft onze voorkeur niet naar de rechter te gaan. De klimaatcrisis is zo urgent dat we niet de tij d hebben voor langdurige juridische procedures. De zaak tegen Shell heeft twee jaar ge duurd. Een goed gesprek heeft altijd onze voorkeur boven de juridische weg, al helpt de uitspraak in de Shell- zaak ons wel bij de gesprekken die we voeren in de bestuurskamers.'' Pols heeft haast. ,,De kans dat we nog voor het eind van het jaar deze Shell-uitspraak een vervolg geven aan andere sectoren is zeer groot.'' I voor Shell zich de ko mende jaren gesteld weet, wat heeft de rechtbank woensdag feitelijk gezegd? Shell moet de netto uitstoot van CO2 in 2030 met 45 pro cent hebben verlaagd ten opzichte van 2019. Dat woordje 'netto' is belangrijk. Het abso lute getal moet omlaag. Het bedrijf kan niet zeggen 'per kilojoule energie is er minder CO2-emissie'. Een bedrijf moet maat schappelijk zorgvuldig hande len. Dat betekent ook dat het de uitwassen van de klimaat verandering moet voorkomen en dat het respect heeft voor de mensenrechten. Milieuver vuiling en klimaatverandering hebben grote gevolgen voor de wereldbevolking. Een veilig en ongestoord familieleven is een van de mensenrechten. En dat wordt verstoord als mensen voor overstromingen, of juist droogte (vanwege klimaatver andering) moeten vluchten van huis en haard. Klimaatver andering heeft dus invloed op mensenrechten. Dat betekent dat een bedrijf moet zorgen dat zijn beleid gericht is op het voorkomen van klimaatveran dering. De uitspraak kwam voor velen als een complete verrassing. Maar niet voor Bas Steins Bisschop, hoogleraar Onder nemingsrecht. ,,Dit past in de trend dat bedrijven een steeds grotere maatschappelijke verantwoordelijkheid hebben. Ze hebben niet alleen voor de belangen van de aandeelhou ders te zorgen, maar voor alle stakeholders, zoals personeel en klanten. Daar hoort ook verantwoordelijkheid voor de maatschappij bij. We vinden het al normaal dat bedrijven geen winst maken ten koste van de veiligheid van het per soneel bijvoorbeeld. Deze uitspraak gaat verder. Ook de zorg voor het milieu en de Ook de zorg voor het milieu en de gezondheid moet een bedrijf meewegen gezondheid moet een bedrijf meewegen. En Shell is een van de grootste uitstoters van CO2. Het bedrijf heeft dus een eigen verantwoordelijkheid om de uitstoot van CO2te be perken.'' Dat wordt nog een hele klus. De rechter beveelt dat Shell de eigen CO2-uitstoot in 2030 met 45 procent reduceert. Dat is een verplichting en gaat verder dan de doelstelling van Shell zelf. Maar experts verwachten dat Shell dit wel kan halen. De maatschappij is al begonnen met het gebruik van zonnestroom bij de olie productie. En Marjan van Loon, de president-directeur van Shell Nederland laat zich al rondrijden in een waterstof auto. Anderen wijzen er op dat Shell de methaanlekkages - methaan is een sterk broeikas gas - nog kan verminderen. En Shell kan de eigen CO2-uit- stoot opvangen en opslaan in lege gasvelden Ja, Shell heeft ook een 'zwaarwegende inspannings verplichting' om de CO2-uit- stoot bij zijn klanten te ver minderen. Dan gaat het om onder meer de CO2-uitstoot van benzine en gas die klanten van Shell hebben gekocht. Shell kan de automobilisten niet dwingen om allemaal elek trisch te gaan rijden. De sim pelste manier om de reductie te bereiken is stoppen met de pro ductie en verkoop van olie en gas. Maar dat is niet realistisch. Shell zelf benadrukt dat het al tal van initiatieven onder neemt. Zo is het mede-eigenaar van grote windparken en ver koopt het de groene stroom daarvan. Ook breidt het bedrijf uit in laadpalen en is het actief vrijdag 28 mei 2021 GO Vervolg van voorpagina AMSTERDAM Milieudefensie ex porteert de overwinning op Shell ook naar andere landen. Alle voor bereidende documenten zijn ver taald in juridisch Engels en gedeeld met zusterorganisaties. Zijn de dagen van Peet Vogels en Ton Voermans Den Haag J Voordat we de giganti sche taak schetsen waar- 2 Waar baseert de rechter zijn uitspraak op? 3 Gaat een (Nederlandse) rechtbank daar eigenlijk wel over? - Bas Steins Bisschop, hoogleraar _»T4 Cr~ V.* -r'J'-j 'i/iit 4 Kan Shell wel voldoen aan de eisen? 5 Geldt de eis ook voor de benzine aan de pomp? De raffinaderij van Shell in Pernis. FOTO REMKO DE WAAL/ANP ,t v V.' -"-ïfSgP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8