Prikken wat de pot schaft: efficiënt of oneerlijk? Hoopvolle schilderijen VACCINATIE GEEN KEUZE ri 7 ,,Yes, mijn vaccinatie-uitnodiging!", dacht Karin de Jong (53) uit Leiden toen ze zaterdag haar post uit de brie venbus haalde. ,,Maar toen keek ik nog eens goed en zag ik dat ik Janssen zou krijgen. Dat durf ik niet. In België en de VS zijn daar vrouwen aan over leden. Ik heb een dochter van 11, stel dat mij dat overkomt?'' Ze baalt. ,,Ik wil graag gevaccineerd worden. Als ik één jaar eerder of twee jaar later was geboren, had ik Pfizer gekregen, net als de meeste Nederlanders. Dat vac cin heeft ook nog eens een hogere beschermingsgraad.'' Helaas voor de Leidse: ze kan niet kiezen welk merk vaccin ze krijgt. Vanwege de efficiëntie 'prikken we wat de pot schaft', zoals minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid het zelf verwoordt. Wekelijks krijgt ons land wisselende hoeveelheden vaccins geleverd van vier fabrikan ten, die volgens hem voorlopig alle maal keihard nodig zijn om de coro- napandemie te bestrijden. Nu de meeste voorrangsgroe- pen zijn ingeënt, is geboor tejaar bepalend voor wie welk vaccin krijgt. ,,Alle vaccins die we in Neder land gebruiken zijn goed en beschermen tegen Covid'', zegt Susan van den Hof van het RIVM. ,,Naast het advies van de Ge zondheidsraad kijken we vooral naar de voorraad en wie er aan de beurt is om gevaccineerd te worden. We vac cineren van oud naar jong.'' Karin de Jong valt onder de eerste leeftijdsgroep die toevallig het Jans- sen-vaccin krijgt, omdat er net een flinke voorraad werd geleverd toen die aan de beurt was: de geboorteja ren 1967 en 1968. Net zoals de leef tijdsgroep 60 tot 64 jaar (bouwjaar 1956 tot en met 1960) door een sa menloop van omstandigheden AstraZeneca toebedeeld heeft gekre gen. Voor een deel van de mensen uit die groepen is dat toeval moeilijk te verkroppen. Beide vaccins kwamen Leeftijd is de belangrijkste bepaler van het merk vaccin dat je krijgt. Dat toeval is voor sommigen die AstraZeneca of Janssen krijgen slecht te verkroppen. eerder in opspraak vanwege een zeer zeldzame maar ernstige bijwer king, sinustrombose, die vooral jongere vrouwen lijkt te tref fen. Na een tijdelijke prik- stop besloot minister De Jonge op advies van de Gezondheidsraad dat Astra- Zeneca voortaan naar 60-plus- sers ging. Voor het Janssen-vac- cin, waarbij de bijwerking nóg zeld zamer is, legde hij geen leeftijdsgrens op. ,,Het risico als je corona krijgt op gezondheidsschade, ziekenhuisop name of zelfs de dood is vele malen groter dan de zeer zeldzame ernstige vorm van sinustrombose bij jongere vrouwen'', aldus zijn woordvoerder. Die rationele afweging kan niet ie dereen overtuigen. Zo hebben meer dan 15.000 60-plussers een petitie ondertekend waarin ze het kabinet vragen om een ander vaccin dan AstraZeneca. Volgens ic-arts Diederik Gommers moet er een oplossing komen voor 'de grote groep vrouwen tussen 60 en 65 jaar die moeite heeft met het vac- Als ik één jaar eerder of twee jaar later was geboren, had ik Pfizer gekregen cin van AstraZeneca'. ,,Het is vrese lijk dat die mensen ziek worden en overlijden. Ik wil zo graag dat die groep ook gevaccineerd wordt, dat ik zou zeggen: geef die mensen een al ternatief als ze angstig zijn'', zei hij maandag in deze krant. Danielle Timmermans, hoogleraar risicocommunicatie en volksgezond heid aan de VU in Amsterdam, is het eens met de ic-arts. Zij vindt dat de overheid zelf onrust heeft gezaaid met slechte communicatie over de ri sico's en baten van de vaccins. ,,Het is volkomen ongeloofwaardig dat een vaccin voor iemand van 59 niet veilig is en vanaf 60 wel. Mensen horen bo vendien dat buurlanden andere leef tijdsgrenzen hanteren.'' Ook zij pleit er daarom voor om mensen die een bepaald vaccin écht niet willen een alternatief aan te bie den. ,,Anders laten zij zich misschien helemaal niet inenten. Of zijn ze pas veel later aan de beurt. Al die tijd lo pen zij risico op corona. Deze men sen mogen niet opdraaien voor fou ten die de overheid heeft gemaakt.'' Deze mensen toch Pfizer of Mo- derna aanbieden, hoeft volgens de hoogleraar niet te betekenen dat an deren daardoor langer op hun vacci natie moeten wachten. Ze wijst erop dat genoeg Nederlanders wèl staan te springen om een AstraZeneca- of Janssen-prik. Zeker als ze daarmee eerder aan de beurt zijn. ,,Kijk naar Prullenbakvaccin.nl, waar huisartsen overtollige AstraZeneca-vaccins aan bieden: daar staan mensen voor in de rij. De overheid zou de beeldvorming moeten omdraaien door de voorde len te benadrukken. Als je Janssen neemt, ben je al na één prik be schermd. Dan kun je al in juni naar een festival.'' Minister Hugo de Jonge stelt dat er nog steeds een tekort is aan vac cins. ,,Veegrondes met andere vaccins zijn daarom nu niet aan de orde'', laat hij weten via een woordvoerder. Pas als alle zestigers hun tweede dosis hebben gehad, wordt Astra- Zeneca wellicht aangeboden aan jongeren. Frank Poorthuis IN QUARANTAINE DAG 440 We krijgen elke dag een stukje meer van ons leven terug. Eind volgende week gaan de musea weer open. Had dat niet eerder gekund? Waarschijnlijk wel, maar vragen naar de logica van maatregelen tijdens deze pandemie heeft ze nog nooit dichterbij ge bracht. Dus laten we ons daar niet mee bezig houden. Ik weet niet of ik 5 juni direct naar het museum zal rennen, maar soms telt ook gewoon de mogelijkheid om te kunnen. Ik loop graag door een museum, ook met de kinderen. Maar ik ben niet zo'n kunstbeschouwer die voor elk schilderij of beeld een uur staat te mijmeren. Ik heb wel geleerd dat je keuzes moet maken, anders draait je hoofd door. Die vier, vijf za len met moderne kunst, een paar heel bijzondere uit de middeleeuwen misschien, een lekkere koffie met ap pelgebak als pauzenummer en daarna nog even terug om een of twee dingen (opnieuw) te bekijken. Heb ik het anderhalf jaar lang ge mist? Zeker. Niet zoals de onmoge lijkheid om de grote kinderen te om helzen, maar ik had alle zielloze voet bal op tv er wel voor willen inruilen. Sinds kort heb ik een klein stukje museum in huis, waarmee ik het ook nog wel even langer had gered. Dat komt: ik las een recensie over een Toe aan schoonheid? David Hockney! tentoonstelling van David Hockney in Londen (daar zijn ze al wat verder) en zag dat er een begeleidend boek was. Voor minder dan de prijs van twee toegangskaartjes voor het Van Gogh ligt dat nu op mijn tafel: het heet The Arrival of Spring. Normandy, 2020. Hockney (83, Engelands grootste levende schilder) is ook een meester lijk kunstenaar op de iPad. Hij heeft een klein landgoed in Normandië, waar hij vorig jaar tijdens de lock- down zat. Een en een is twee, hè. Dit zijn de iPad-schilderijen van de ont luikende natuur rond zijn huis, lente 2020. Bijzonder: het boek is op iPad- formaat. Dus je ziet de schilderijen in de grootte waarin hij ze geschilderd heeft. Dat gebeurt je zelden met een kunstboek. Belangrijk: deze schilderijen zijn wonderen van idyllische eenvoud. Zo mooi. Intens. Ze geven je goede zin. Hoop. Knallende kleuren, landschap jes om je tanden in te zetten, verge zichten om naar te reiken. Dus als het weer eens regent of u nog even niet aan het museum toe bent, maar wel aan een beetje schoonheid: David Hockney! vrijdag 28 mei 2021 Veelal is de leeftijd be palend voor welk vaccin iemand krijgt. Niet ieder een is daar blij mee. FOTO DENNIS WISSE/ROEL DIJKSTRA Annemieke van Dongen Leiden - Karin de Jong, Leidse Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7