m m Kabinet verbiedt drug 3-MMC na zorgwekkende signalen 5 lsM, Eindrapport Fieldlab Evenementen: Test voor toegang 'to Ook als het niveau van de corona-epi demie in Nederland op Zeer Ernstig (zoals nu) of Ernstig staat, zou de be zoekerslimiet van het kabinet omhoog kunnen. Er moeten dan wel per eve nement specifieke maatregelen wor den genomen, zoals toegangstesten, het dragen van mondkapjes, 1,5 meter afstand houden, het regelen van be zoekersstromen of een betere ventila tie. Die maatregelen kunnen per eve nement verschillen. Die eindconclusie presenteerde het samenwerkingsverband Fieldlab Ex perimenten gisteren op een perscon ferentie in Den Haag. In Fieldlab wer ken de evenementenbranche, weten schappelijke onderzoekers en vier mi nisteries samen. Sinds februari is er getest en gemeten bij 24 testevene menten (binnen en buiten), onder meer een interland van Oranje, een festival in Biddinghuizen, een theater show van Guido Weijers en het Euro visie Songfestival. Het 538 Konings dag-festival werd vanwege veel kritiek afgelast. Er kwamen in totaal 60.000 (vooraf geteste) bezoekers op de eve nementen af. De mensen werden op gedeeld in bubbels en hoefden onder ling geen 1,5 meter afstand te houden. Druppels De 24 experimenten leverden conclu sies op als: als je hard zingt in het thea ter halen de (grote) druppels die je daarbij uitspuugt niet de rug van de mensen op de rij voor je. Het werd ge test door een theater vol te leggen met wit papier, de bezoekers spatschorten aan te trekken en ze een drankje met een fluorescerende kleurstof te laten drinken. Een andere conclusie: bezoekers van een skybox bij een voetbalwedstrijd hebben met meer verschillende men sen langer contact dan fans in een 'ge woon' publieksvak. Dat heeft dus con sequenties voor het aantal mensen dat je in een skybox kunt toelaten, stellen de onderzoekers. ,,Wij vinden dat er veel meer mensen aanwezig kunnen zijn bij evenementen dan er tot nu toe in de routekaart van de overheid staan'', zegt Andreas Voss, hoogleraar infectiepreventie aan het Radboud UMC en lid van het Outbreak Ma nagement Team (OMT), die mee werkte aan Fieldlab. ,,In de routekaart gaat het nu soms over maar dertig mensen in een theater. Wij denken dat er, afhankelijk van het risiconiveau waar Nederland in zit, tussen de 50 en 100 procent van het aantal bezoekers aanwezig kan zijn.'' Dat Fieldlab Evenementen conclu deert dat evenementen veilig zijn te organiseren, is niet verrassend. De vraag waarmee de organisatie, opgezet vanuit de evenementenbranche, aan de slag ging was niet óf evenementen veilig kunnen worden gehouden, maar vooral hóe dat kan. Naast Voss werkten ook andere wetenschappers mee, on der meer van de Universiteit Twente en TU Delft. Volgens Bas Kolen, onder zoeker veiligheidskunde aan de TU Delft, waren de eisen streng. ,,Vanuit de evenementorganisatoren is geen druk uitgeoefend." De meetlat ging uit van de kans op besmetting in het da gelijkse leven. Kolen concludeert: ,,Op je werk loop je meer kans besmet te worden dan op een evenement waar je van tevoren word getest.'' Die toegangstesten blijven volgens Voss 'de belangrijkste maatregel' waarmee je het aantal besmettingen op een evenement kan beperken en controleren. Tegelijkertijd is de eind afrekening voor Fieldlab daarop nog niet gemaakt. ,,In de eerste fase, met tienduizend deelnemers, testten er vooraf zestig mensen positief. Zij mochten dus niet naar binnen. Ach teraf testten twintig mensen positief, die zijn mogelijk op het evenement besmet'', zegt Pieter Lubberts, pro grammamanager van Fieldlabs. Maar lang niet alle bezoekers lieten zich achteraf nog een keer testen. De cijfers van alle evenementen samen, inclu sief het songfestival, volgen later. Politiek De hamvraag, die boven het eindrap port zweeft: hoeveel zin hebben maat regelen als massale toegangstesten nog als een steeds groter deel van Ne derland gevaccineerd is? Lubberts: ,,Het is nu aan de politiek om hier een beslissing over te nemen. We hebben nog steeds geen datum waarop er bij voorbeeld weer festivals gehouden kunnen worden. En anders kunnen we straks, als we Covid-24 of -25 heb ben, zeggen: dit hebben we vorige keer geleerd. En dan kunnen we voorko men dat er maatregelen worden geno men die eigenlijk niet nodig zijn.'' ,,De legale status geeft deze drug een vals onschuldig imago, daar moeten we zo snel mogelijk vanaf', meent staatssecretaris Paul Blok huis (Volksgezondheid). Hij neemt met het verbod het advies over van het CAM (Coördinatiepunt Assess ment en Monitoring nieuwe drugs). Dat voerde een risicobeoor deling van 3-MMC uit, naar aanlei ding van signalen van toenemend gebruik en een stijgend aantal inci denten. 3-MMC werkt volgens Jel- linek, specialist in verslavingszorg, stimulerend en licht bewustzijns veranderend. Gebruikers voelen zich alert, euforisch en energiek en ze hebben de behoefte om meer contact te maken en te praten. Ook ervaren ze meer zelfvertrouwen. Volgens het CAM geeft een ver bod ook een signaal af aan gebrui kers dat aan 3-MMC gezondheids risico's kleven, zoals hartritme- stoornissen, verhoogde bloeddruk of lichaamstemperatuur, die vaak uitlopen op medische zorg. Blokhuis: ,,3-MMC wordt steeds populairder, met name onder jon geren. Vanuit het land krijgen we zorgwekkende signalen over dit middel. Ik ben blij dat het CAM op zo'n korte termijn tot een beoorde ling is gekomen, zodat we nu tot ac tie kunnen overgaan. Het is gevaar lijk spul, waar we onze jongeren voor moeten waarschuwen en te gen moeten beschermen.'' Aanpassingen Het verbod heeft slechts beperkt nut, meent het Trimbos-instituut. Met enkele aanpassingen aan de chemische samenstelling van de drug hebben producenten snel een legale variant en bovendien zijn er meer designerdrugs legaal online verkrijgbaar, onder de noemer 're search chemicals'. ,,Op deze manier blijven we achter de feiten aanlo pen'', zegt een woordvoerder van Blokhuis. Nu is 3-MMC nog gewoon legaal online en in smartshops verkrijg baar, in pil-, poeder- of kristalvorm, voor ongeveer 10 euro per gram. Volgens Laura Smit-Rigter van Trimbos neemt het gebruik ervan toe onder jongeren, vooral uit Oost Nederland. Naar verwachting gaat het ver bod op 3-MMC in het najaar van 2021 in. vrijdag 28 mei 2021 GO Een optreden van het Resi dentie Orkest in het Haagse Zuiderstrand- theater half mei was onder deel van de Fieldlab-expe- rimenten. 'Veel meer mensen kunnen tegelijk bij evenement zijn' Er kunnen veel meer bezoekers bij evenementen aanwezig zijn dan het kabinet nu toestaat, stellen de onderzoekers van Fieldlab Evene menten in hun eindrapport. ,,Dat kan nog invloed hebben op de fes tivals deze zomer. En anders weten we het alvast voor Covid-24.'' Cyril Rosman Den Haag DEN HAAG Fieldlab Evenementen is een andere organisatie dan Testen voor Toegang. Die laat ste organisatie heeft een (grote) in frastructuur voor sneltesten opgezet voor sportevene menten en (toekom stige) festivals, maar organiseert zelf geen evene menten. Er was veel te doen over het budget voor Testen voor Toegang: vele honderden miljoe nen euro's. Het bud get van Fieldlab was 3,7 miljoen euro, stelt een woord voerder. Het Fiel- dab-project is nu af gerond, Testen voor Toegang gaat door. Het kabinet gaat de vooral onder jongeren populaire desig nerdrug 3-MMC verbieden. De nu nog legale drug wordt steeds vaker gebruikt, maar is zeker niet ongevaarlijk. Uit het hele land komen zorgwekkende sig nalen binnen over het middel. Bonne Kerstens Den Haag De drug 3-MMC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5