II II Braakman-Zuid is over honderd jaar echt bos Nog geen vergunning voor zomer carnaval 7 NIEUW THUIS HULSTER GEVELVOSJES Honderden men sen wilden een Reynaertje voor aan de gevel. Dertig van hen zijn de geluksvogels die gisteravond hun Hulster gevelvosje op mochten halen. Het zomercarnaval dat 16, 17 en 18 juli is gepland in Sas van Gent, hangt aan een zijden draadje. Vooralsnog weigert de gemeente Terneuzen een vergunning te verlenen. Carlo de Groff, één van de organisatoren, hoopt nog iets van het programma te kun nen redden. De Groff is teleurgesteld. De organisatie heeft deze week uit gebreid overlegd met de ge meente Terneuzen. „Iedereen zou toch 1 juli gevaccineerd moeten zijn'', geeft De Groff aan, ,,en toch krijgen wij geen toe stemming. Zeker met de optocht op zondag 18 juli zouden er te veel bezoekers naar Sas van Gent komen." De gemeente Terneuzen, licht De Groff toe, verwijst bij haar weigering naar het stappenplan van de rijksoverheid op basis waarvan versoepelingen van de coronamaatregelen mogelijk zijn. De Groff is van plan zelf met het ministerie van Volksge zondheid contact op te nemen. Hij wil weten wat er volgens het stappenplan daadwerkelijk zou kunnen half juli. „Binnenkort hopen we al meer te weten." De Groff ziet het er niet meer van komen dat de optocht kan doorgaan, maar hij hoopt dat een aantal andere activiteiten zeker wel mogen. Hij noemt met name de kinderoptocht en het carnaval rio-stijl vrijdag 16 juli. ,,Dat is al lemaal buiten, dus zou geen pro bleem moeten zijn", denkt De Groff. ,,Als we meer uit Den Haag weten, gaan we een plan-B opstellen." Het idee voor een zomercarna val in Sas van Gent ontstond be gin dit jaar, nadat duidelijk was dat het echte carnaval vanwege de coronacrisis niet door kon gaan. De organisatie had in prin cipe alles in kannen en kruiken, met bijvoorbeeld ook een dweil bandfestival en -parade zaterdag 17 juli. Herman Bombeeck neemt het eerste Rey naertje mee naar Os- senisse. ,,Die komt te gen de gevel van mijn huis." Hij had vorig jaar ook geluk tijdens het verloten van de groene paaltjes (de 'Hulstenaartjes'). ,,Ik had toen als eerste een paaltje op gehaald en nu heb ik de eerste vos." Hij vervoert zijn gevelvos op een originele manier: Reynaert krijgt een ritje met de cabriolet van Bombeeck en 'zit' prinsheer lijk op de achterbank. ,,Ik wist niet Ik heb vorig jaar als eerste een Hulstenaartje opgehaald en nu heb ik de eerste vos precies hoe groot hij ging zijn." Een tijdje terug werden de alumi nium Reynaertjes weggehaald uit de binnenstad van Hulst. Ruim twintig jaar sierden ze de gevels. Bezoekersmanagement Hulst bood de dertig vosjes te koop aan voor dertig euro. De opbrengst van de verkoop werd gebruikt om de kosten te dekken van het verwijderen van de gevelversiering. Veel geluksvo gels zijn blij verrast als ze hun Reynaert in ontvangst nemen: ,,Deze ziet er nog geweldig uit!" 650 aanmeldingen De vosjes bleken nog gewilder dan de Hulstenaartjes die vorig jaar uit het straatbeeld van de binnenstad werden gehaald en verkocht. Voor de zestig paaltjes waren toen zo'n vierhonderd gegadigden. Er kwa men voor de dertig vosjes maar liefst 650 aanmeldingen binnen. Bezoekersmanager Monique de Bruijn had veel inschrijvingen verwacht, maar niet zóveel. Er kwamen niet alleen aanmeldingen uit de gemeente Hulst, maar ook andere delen van Nederland en Er zijn ook mensen vanuit Breda om een vos geweest België. Een notaris trok dertig na men uit de inzendingen. De Bruijn: ,,Er zijn ook mensen vanuit Breda om een vos geweest." Vosje voor vaderdag Arno van Leuven uit Sint Jansteen had vorig jaar een Hulstenaartje kunnen bemachtigen en nu ook een Reynaertje. Zijn vos komt aan de schutting te hangen. ,,Bij het Hulstenaartje. Ik woon al heel mijn leven in de gemeente Hulst en ik dacht, ik probeer het ge woon." Dennis Freijzer uit Hulst geeft zijn vos cadeau aan zijn vader. Ze schreven zich vorig jaar allebei in voor het groene paaltje dat Dennis graag wilde. Hij had er geen, maar zijn vader wel. Dennis kreeg het Hulstenaartje van hem en dit jaar schreven ze allebei in voor de ge velvos. ,,Die wilde mijn vader graag en nu heb ik dit voor hem. Ik geef het voor vaderdag." De vosjes worden veelal in doe ken ingepakt en voorzichtig in au to's geschoven. Jan Rijk uit Hulst, die zijn vos in de achtertuin gaat plaatsen, laat Reynaert op weg naar huis nog wat van de vesting stad zien: hij neemt hem mee op de fiets. Guido van der Heijden Philippine ,,OhOver zo'n honderd jaar", schat Sandra den Adel provincie hoofd van Staatsbosbeheer, wan neer haar gevraagd wordt wanneer nou echt gesproken kan worden van een bos. ,,Zo gaat het hè? Boompje groot, plantertje dood. En van die rijtjes is niks meer te zien als er uitgedund is." Den Adel, schepte samen met ge deputeerden Jo-Annes de Bat en Anita Pijpelink, wethouder Ben van Assche van de gemeente Terneu- zen en Jan Peter van der Peijl, direc teur van bouwmaterialenhandel De Hoop, zand op een winterlinde. Aanvankelijk zou de linde als eerste In totaal wordt honderd hectare nieuw bos geplant boom de grond in gaan maar van wege de coronabeperkingen werd de ceremoniële handeling donder dag het sluitstuk. De elf hectare nieuw bos bestaat uit een groot aantal soorten bomen en struiken. Hazelaars, moeras- en wintereiken, beuken, elzen. ,,Maar ook rozen, kruisbessen en andere bessendragende struiken. Daar hebben de piepertjes, sluipertjes en kruipertjes onder de dieren ook wat aan", verklaarde Jos Kind van Staatsbosbeheer. ,,We hebben hier nu ook proefsoorten gezet. De moe raseik wordt doorgaans niet als bos boom geplant. De hopbeuk probe ren we nu hier uit omdat deze beter bestand zou zijn tegen de hitte. Wel nodig nu het steeds warmer wordt. Voor de bezoekers van dit gebied hebben we aan de randen van het bos appelbomen en notenbomen geplant." ,,Het blijft niet bij deze elf hec tare", belooft Den Adel. ,,De ko mende vijf jaar gaan we hiermee verder. In totaal zullen we honderd hectare nieuw bos planten." vrijdag 28 mei 2021 Harmen van der Werf Sas van Gent Met Reynaert in de cabriolet Sophie Stockman Hulst - Herman Bombeeck Herman Bombeeck neemt het >sje in zijn cabrio mee naar Osseni - Monique de Bruijn, bezoekersmanager >e. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Nu staan de iele boompjes aan de Isabellaweg in Philippine nog keurig in het gelid, maar later, veel later, dan is de Braakman Zuid weer een stukje bos rijker. Het symbolisch planten van een winterlinde bij het nieuwe bos aan de Isabellaweg in Philippine. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54