Met nepbloemen en kunstgras strijden tegen afval op straat Marieke en Karim wonen in Middelburgse kerk 6 Rommel opgeruimd Hij stelt dat vanaf nu dagelijks een rondgang langs het bedrijfspand wordt gemaakt om eventuele rommel op te ruimen, een actie die volgens hem sowieso al in de We zijn een fatsoenlijk bedrijf en willen dit op een goede manier oplossen planning zat. ,,Ook zal de perscon tainer niet meer open blijven staan, dit om herhaling te voorko men.'' Onderneemster Janny van Gen tevoort, die ook naast het uitvaart centrum woont, heeft een Face- bookpagina opgezet waarop ze klaagt over onder meer rondwaai- ende lege zakken van de wasserij, waarin de te wassen kleding en textiel is aangevoerd. Ze zegt dat deze regelmatig het terrein van het uitvaartcentrum opwaaien en ook in haar tuin en schapenwei tje belanden. ,,Dit is zeker niet wat wij willen'', laat Harte nu weten. ,,We zijn een fatsoenlijk bedrijf en willen dit op een goede manier oplossen. De weersituatie van de afgelopen week was dermate dat inderdaad een aantal lege plastic zakken is overgewaaid. Dat be treuren wij zeer.'' Harte zegt dat het bedrijf zich inmiddels heeft verontschuldigd bij het uitvaartcentrum, waarbij is aangegeven dat nu dagelijks een rondje wordt gemaakt en dat me dewerkers zijn aangesproken op hun gedrag. Van Gentevoort klaagde namelijk ook over rom mel, zoals peuken en koffiebeker- tjes, in haar heg. De unitmanager zegt belang te hechten aan een goede relatie met de buren en klachten serieus te nemen. ,,Ze mogen mij zelfs rechtstreeks bel len op mijn mobiele nummer, zo dat direct actie kan worden onder nomen.'' CleanLease is een wasserij die onder meer wast voor zorgcentra en ziekenhuizen. Wat doe je als je met je zakje plastic bij de container staat, maar hij zit vol? Er zijn Goesenaren die hun afval naast de container zetten. De gemeente wil dat nu met nepbloemen en kunstgras proberen te voorkomen. Want al die zakken die naast de containers staan, zorgen bepaald niet voor een fraai beeld. Op vier plekken in de stad zijn deze week 'fleurige matten' met kunstgras en bloemen rondom de containers gelegd. De gemeente hoopt dat mensen hun zakje met plastic af val hier niet opzetten als de con tainer onverhoopt vol zit of ge blokkeerd is vanwege een te grote zak. „Proeven in Rotterdam met soortgelijke bloemetjesmatten to nen aan dat er gemiddeld tachtig procent minder afval naast de con tainers wordt geplaatst'', zegt een woordvoerster. Andere plekken De matten liggen bij de containers op de Vlasmarkt en de Beesten markt en die bij de winkelcentra De Spinne (Goese Polder) en Beu kenhof (Goes-Zuid). In principe blijft het daar voorlopig bij. ,,Maar ze kunnen eenvoudig worden ver wijderd, dus wellicht kunnen we ze in de toekomst ook op andere plekken uitproberen.'' De ondergrondse containers staan er sinds de gemeente enkele jaren geleden een nieuw afvalsysteem invoerde, bedoeld om inwoners beter te laten scheiden. Goesena- ren kunnen hun plastic nu kwijt in de ondergrondse containers. Met name in het begin stonden daar vaak tientallen zakjes naast. Sinds de gemeente de containers vaker leegt, lijkt dat wat minder vaak voor te komen. De gemeente vraagt inwoners hun zakjes mee terug naar huis te nemen als een container vol zit, of een andere container te zoeken. De matten met kunstbloemen zijn gemaakt van honderd procent ge recycled kunststof. ,,Moet j e kijken wat een ruimte. Die hoge muren, dat licht. Het is prach tig. En zo stil." Karim laat de stilte op zich inwerken. ,,Als ik even wil nadenken, ga ik hier zitten. Het is heel inspirerend." Jammer alleen van het vernielde orgel en de blauwe verf die rück- sichtlos op de vloer is gesmeten. In de kerk zijn begin vorig jaar vanda len actief geweest. Precies de reden dat het bestuur heeft gezocht naar mensen die het gebouw wilden be heren. En die boodschap ontging Marieke Stolp en haar vriend Ka- rim, beiden 28, dan weer niet. Zij doen niet anders. Beheren als het nieuwe wonen is hun way of life. Dus niet 'goedkoop' huren van een anti-kraakorganisatie, die daar op haar beurt rijk van wordt, terwijl huurders volledig rechteloos zijn. ,,Maar écht beheren", zegt Karim. „Zorgen dat er geen krakers komen. Serieus op een gebouw passen, het onderhouden, ongenode gasten buiten houden." Toen de Rotter- dammers in oktober vorig jaar hun spullen verhuisden naar de voor malige ruimte van het kerkelijk jeugdwerk, stond het kerkgebouw er belabberd bij. Karim somt op: ,,Er zat geen slot op het hek, de deuren waren gewoon open, binnen lag overal glas, stenen, het terrein was compleet overwoekerd, alle verlich ting was kapot. En zo kan ik nog wel even doorgaan. Het was één grote woestenij." Tot het tweetal introk. ,,Karim is heel handig", glundert Marieke. We zouden best een huis kunnen kopen of huren, maar ik zou niet eens meer willen ,,Hij heeft de hele tuin gedaan, alles gesnoeid en weggehaald. Hij heeft de gevels schoongemaakt, op het dak geklommen en al, en hij heeft overal verlichting opgehangen. En camera's. En een huisnummer. We hebben er een echt huis van ge maakt." In het begin stonden de hangjongeren wel even te kijken, vertelt Karim. ,,Ze komen soms nog om te chillen. En dan zullen ze mis schien best een jointje roken, van daar misschien de wietzakjes. Maar wij zijn blij met ze. Zij letten ook een beetje op hier, samen met ons." Karim en Marieke hebben een liefde voor leegstaande gebouwen. ,,We hebben vijfjaar gewoond voor een bekende antikraakorganisatie, maar we hebben nu ons eigen be- heersbedrijf opgericht. De Morgen ster is ons eerste project. We zou den best een huis kunnen kopen of huren, maar ik zou niet eens meer willen. Ik wil ruimte. En je gooit je geld weg. De woningmarkt is com pleet verziekt." Nu betalen ze niets. ,,Maar we doen er wel wat voor", vertelt Marieke. ,,We lopen elke avond rond, doen direct een mel ding als de stroom uitvalt of als er een boom is omgewaaid. We zijn echt beheerders." Maar de Morgensterkerk gaat dit jaar plat. Dan moet het stel weer verkassen. Daar zijn ze aan gewend, zegt Marieke. ,,We werken allebei vanuit huis, Karim als muziekpro ducent en ik als schrijfster. Het maakt dus niet uit waar we wonen. We houden van avontuur. En als buurtbewoners nog willen zien hoe mooi de kerk vanbinnen is, zijn ze van harte welkom voor een kop koffie. Nu kan het nog." vrijdag 28 mei 2021 Wasserij belooft beterschap Fleurige matten moeten voorkomen dat mensen afval naast de containers zetten. foto marcelle davidse Wasserij CleanLease in Goes zegt het uitermate vervelend te vinden dat het uitvaartcentrum aan de overzijde van de straat overlast heeft gehad door onder meer rondvliegende zak ken. ,,We hebben direct actie ondernomen'', zegt unitmana ger William Harte. Rob Paardekam Goes - William Harte, CleanLease Rob Paardekam Goes Marieke en Karim beheren de kerk tot de sloop. foto lex de meester Overlast? Wietzakjes? De hui dige bewoners van kerk de Mor genster in Middelburg wisten af gelopen week niet wat ze lazen. Ze doen juist alles om het ge bouw te beschermen. Sinds hun intrek zijn er geen vandalen meer gezien. Wendy Wagenmakers Middelburg - Marieke Stolp (28)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51