4 Het had zo mooi kunnen zijn: EK-voetbal kijken op het terras. Maar als het aan het Veiligheidsberaad ligt, komt er een verbod op het buiten neerzetten van grote schermen bij de start van het Europees Kampioenschap. Tot groot verdriet van de horeca. Eis Humeyra-mc rd: 20 jaar en tbs In Den Haag waren ze er al hele maal klaar voor. Een groot Oranje festijn zou het weliswaar niet wor den op de terrassen aan de Grote Markt als het Nederlands elftal op 13 juni de eerste wedstrijd speelt. Maar een hoekje had horeca-uitba- ter Maarten Hinloopen zeker inge richt. Want voetbal kijken op het terras betekent flink extra omzet. En dat kunnen veel kroegbazen wel gebruiken nadat ze al maanden ge dwongen dicht moesten blijven. De gemeente Den Haag steunde de horecaondernemers en had al toegezegd dat ze grote schermen op de terrassen mogen plaatsen. Ook Middelburg stuurde cafés begin deze maand een brief. Daar mogen sommige uitbaters hun terrassen op speeldagen openhouden tot 03.00 uur. Vanaf de achtste finales zelfs nog een uurtje langer. Halsema De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema liet gisteren door schemeren ook een groot voorstan der te zijn van voetbal kijken buiten op de terrassen. Het is niet alleen de broodnodige steun in de rug voor de horeca, vindt zij, maar ook veili ger om samen buiten te kijken dan met groepen binnen. Tijdens Ko ningsdag bleek dat 80 procent van de besmettingen in de hoofdstad kwam door feestjes binnen. Boven dien krijgt de stad er duizenden handhavers bij in de vorm van obers die ervoor moeten zorgen dat mensen op veilige afstand buiten voetbal kijken. Ton Poppes van de ondernemers vereniging Rembrandtplein, ziet de Amsterdamse terrassen ook het liefst gevuld tijdens het EK. Inclu sief tv-schermen, maar dan wel naar het terras toe gedraaid. ,,Dat deden we al voor de pandemie, want zo trek je geen extra kijkers van de straat aan. Het zou verreweg de beste oplossing zijn.'' Toch lijkt het er niet van te ko men. In elk geval niet bij de start van het EK. De meeste burgemees ters uit het Veiligheidsberaad zijn er niet voor om grote schermen te laten plaatsen tijdens de wedstrij den. Met dit standpunt komen ze tegemoet aan de eerdere oproep van minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid om het voet bal vooral thuis te kijken. ,,Het is echt nog te vroeg om in de kroeg te kijken. Als er grote schermen wor den opgehangen trekt dat alleen maar meer mensen aan'', zei die. Voorzitter van het Veiligheidsbe- raad Hubert Bruls, burgemeester van Nijmegen, stelt dat het moge lijk rond de EK-finale weer anders is. ,,Dan is het al juli en dan is er misschien weer meer mogelijk.'' Koninklijke Horeca Nederland is teleurgesteld. ,,Met het EK gaan mensen echt niet met zijn tweeën tv kijken. Dat gebeurt toch vaak in grote groepen, in woonkamers of de tuin, of zelfs in bedrijfshallen. Daar is geen enkele controle'', zegt Robèr Willemsen van Koninklijke Horeca Nederland. Hij pleit er niet alleen voor om voetbal op de terras sen te kijken, maar ook binnen moet het met de huidige coronare- gels goed kunnen. ,,De horeca heeft afgelopen zomer aangetoond dat die de regels goed kan handhaven.'' Voorbarig Het standpunt van Grapperhaus om vooral thuis te kijken, vindt hij voorbarig. ,,De vaccinaties gaan ook door. De eerste wedstrijd op 13 juni is alweer iets anders dan de kwart finale. En de finale kunnen we mis schien wel met iedereen kijken.'' Volgens viroloog Ab Osterhaus klopt het dat er in de buitenlucht minder infecties plaatsvinden, maar ,,zeker bij sportevenementen tussen een uitzinnige menigte wil len de aerosolen zich ook versprei den. Zeker als mensen dicht op el- kaars lip zitten.'' Daarnaast ziet Os- terhaus een bijkomend risico. ,,Het zullen vooral de jongere mensen zijn die daar op afkomen. Dat zijn nu net de mensen die nog niet zijn gevaccineerd. We moeten uitkijken dat het virus zich niet verder onder die groep verspreidt.'' Het Openbaar Ministerie eist in hoger beroep 20 jaar cel en tbs tegen Bekir E. (34) voor de moord op de toen 16-jarige Rotterdamse scholiere Hu- meyra. De eis is dezelfde als anderhalfjaar geleden. Verdachte Bekir E. vindt het maar niets dat er tbs met dwangverpleging aan zijn ge vangenisstraf gekoppeld lijkt te worden. ,,Het Pieter Baan Centrum heeft geen timmer mansoog.'' Bekir vroeg om een 'maxi male straf, maar dan zonder behandeling'. Al leek hij dat even later weer tegen te spre- ken. In zijn warrige verhaal bleef hij erbij dat hij Humeyra niet wilde doden en dat hij 'niet wist wat hij deed'. De advocaat-generaal besprak gisteren onder meer het mo ment dat Humeyra op de grond lag en omhoog keek en Bekir nog zeven keer op haar schoot. Volgens justitie toont dat duidelijk voorbedachten rade aan. Bovendien had Bekir Humeyra al zo vaak bedreigd en had hij zelfs schietles ge nomen. Bekir noemde die aantijging 'misselijkmakend'. ,,Ik heb al leren schieten op mijn 13de.'' Ik ga ervan uit. Voor mij is dat eigenlijk een feit Justitiekracht snuift coke en belt politie Een justitiemedewerker is onder invloed van cocaïne zo angstig geworden dat ze de politie belde. De vrouw, werkzaam bij gevangenenver- voer, voelde zich niet veilig met haar dienstwapen in huis. De vrouw was verward, merkte de politie. Ze is op non-actief gezet. Uit onder zoek blijkt dat er risico op drugsgebruik was en dat er strafrechtelijke vergrijpen be kend waren. Toch had ze een Verklaring Omtrent Gedrag. Lyme-patiënt lang klachten Meer dan een kwart van alle mensen die de ziekte van Lyme oplopen, houdt langere tijd last van klachten. Ze zijn langdurig ver moeid, hebben veel pijn of hun concentratie is veel minder. Dat blijkt uit onder zoek. Jaarlijks lopen 27.000 Ne derlanders de ziekte op, doordat ze zijn gebeten door een teek. Meer doden door cycloon TUI: reizigers moeten terug vrijdag 28 mei 2021 GO STILLE TOCHT Met z'n allen de wedstrijd beleven is nog toekomstmuziek. foto ade johnson EK-voetbal kijken op het terras lijkt nog stap te ver Raymond Boere Koen Voskuil Den Haag ROTTERDAM Voorzitter Jos Keizer van de verenigde saunabedrijven over opheffing van de gedwongen sluiting van zijn branche. DEN HAAG Enkele honderden mensen hebben gisteravond meegelo pen in een stille tocht in de Amsterdamse Pijp, waar vrijdag avond vijf willekeurige personen werden neergestoken. Een van hen, een 64-jarige man, overleed. foto anp BILTHOVEN CALCUTTA Het aantal doden als gevolg van cy cloon Yaas is in India en Bangla desh opgelopen tot zeker negen. In de buurlanden zit ten honderddui zenden inwoners vast door over stromingen. AMSTERDAM TUI gaat 1200 klanten naar huis brengen die op dit moment verblijven op Rhodos, Kos en Karpathos. Het reisadvies gaat vanaf zondag weer op oranje vanwege het oplopende aantal coronabe smettingen. Reizi gers moeten vanaf zondag voor ver trek naar Neder land een test over leggen en bij te rugkomst in qua rantaine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4