r Meer subsidie voor cultuur op Schouwen 6 WESTERSCHELDEBIER MET STROOP EN WIER Zeeuwse stroop en zeewier geven drank zwier. De Vlissingse 'gitaarbrouwer' Sjak Zwier gebruikt zowel het zoete als het zilte ingrediënt in zijn Westerscheldebier. wier brouwt het bier samen met zijn zwager Joost. Die is nog beter thuis in de bierkelder I en zorgt dat precies de juiste hoeveelheid ingrediënten op de juiste temperatuur in de brouwketels belandt. Maar Joost is wars van publiciteit, dus mag Sjak hun huisbier zwierig presenteren. Als man van de ingevingen - hij kwam op het idee het zeewier te roosteren én Zeeuwse keuken stroop aan het mengsel toe te voe gen - is dat Zwier wel toever trouwd, hoewel het niet de bedoe ling was de roem van het Wester scheldebier uit te dragen. Joost en Sjak lanceerden het brouwsel een paar jaar geleden als glorieus gerstenat uit de huiskel der. Puur voor eigen gebruik in di recte familiekring en als feest- drank bij de verkoop of reparatie van een bijzondere gitaar. De ge dachte het bier bescheiden op de markt te brengen, kwam pas op nadat erkende keukenprinsen als Edwin Vinke en Michel Louws het bier zo lekker en bijzonder vonden dat ze het in hun gerechten ver werkten en/of het bij hun diners serveerden. Een select aantal fijn proevers ontdekte het Wester- scheldebier vervolgens in enkele uitspanningen (Soif in Vlissingen en Bar Gaudi in Middelburg). Maar nadat onlangs een stukje in een huis-aan-huisblad verscheen, stijgt de faam van het bier sterk. Als hij erover nadenkt, verbaast dat Zwier niet echt. Joost en hij hadden tenslotte de ambitie om 'het beste bier van de wereld' - de Westvleteren, gebrouwen door monniken van de gelijknamige ab dij - naar de kroon(kurk) te steken. Ze kweekten het gist van de top- trappist van de West-Vlaamse monniken op om het ook voor hun bier te gebruiken. Als knipoog naar Westvleteren kwamen ze op de naam: Westerscheldebier. ,,En dan is het wel leuk om iets uit de Westerschelde te proeven." Zeewier wordt vaker gebruikt om bier te 'klaren', helder te ma ken. Op het strandje vóór de Oran jemolen aan de 'groene boulevard' - op honderdvijftig meter afstand van de Vlissingse brouwkelder - spoelt wier genoeg aan. De ver wachting dat een muzikale gitaar bouwer voor het prachtige geluid van de 'klakkers' gaat, weerspreekt Sjak. ,,Voor bier zit in klakkers geen muziek." Op het strandje spoelt ook Irish moss aan en dat wier wordt we reldwijd door brouwers gebruikt. Of Iers mos van Zeeuws strand een mooi smaakeffect zou hebben, wist Sjak niet van tevoren. ,,Daarom kwam ik op het idee het wier langzaam te roosteren. Of dat het nou is of mijn vergissing om er te veel - tien keer zoveel als ge bruikelijk - zeewier in te doen of de combinatie van die twee weet ik niet. In elk geval levert het een heel lekker biertje op." De grotere hoeveelheid zeewier is verantwoordelijk voor een lichte zilttoets in het bier. ,,Ik ben niet zo van zout in bier. Pogingen van Brouwers gebruiken de gekste suikers en zoetstoffen. Maar stroop hoorde daar tot nu toe niet bij brouwers om zilt bier te brouwen, kon ik nooit waarderen. Maar dit zacht-zilte bittertje vind ik heel geslaagd." Het zilte blijft op de achtergrond door het andere in grediënt dat Zwier per se in het bier wilde verwerken: Zeeuwse keukenstroop. Lachend: ,,Brou- wers gebruiken de gekste suikers en zoetstoffen. Maar stroop hoorde daar tot nu toe niet bij, vertelde Joost me. Echte Zeeuwse keuken stroop móést er dus in." Het Westerscheldebier is ont staan in de kelder van Joost, maar grotere hoeveelheden worden ge brouwen bij Brouwerij De Kip in Ossenisse. Een etiket zit niet op de flesjes, er hangt een labeltje van 'Zwier gitaarbrouw' om de fles senhalzen. De gemeente Schouwen-Duive- land heeft na protestgeluiden van uit de raad besloten opnieuw naar de aanvragen voor de tegemoetko- ming schade Covid-19 voor cultu rele instellingen, dorpshuizen en jeugdorganisaties te kijken. Er wordt nu meer geld uitgekeerd uit de pot: eerder was dat bijna 190.000 euro, nu verhoogt de gemeente de uitkering tot bijna 370.000 euro. Van de dertig aanvragers kregen er eerst vijftien niets, daarvan krijgen er negen nu wel geld. En tien instel lingen die eerder al voor een bij drage in aanmerking kwamen, krij gen nu zelfs een hoger bedrag. De grootste klapper na de her- toets valt bij Bij Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk. De stichting gaat van nul euro naar 27.000 euro aan sub sidie. Dat lijkt in verhouding meer dan de stichting Dorps- en Ge meenschapshuizen. Daar vallen twaalf dorpshuizen onder die teza men nu iets meer dan 46.000 euro ontvangen als tegemoetkoming voor de schade van Covid-19. ,,Wij draaien al 15 jaar zonder subsidie en dat we nu wel subsidie krijgen, is echt een incident. De andere dorps huizen krijgen doorgaans wel sub sidie. We vinden het een net bedrag en zijn daar natuurlijk heel blij mee. Het is ook noodzakelijk. Je schrikt ervan als je hoort hoeveel vaste las ten ik heb", zegt Ellen Niemans Douma van Bij Ons Dorpshuis. Een feit is dat alle aanvragers in komsten misliepen door de corona maatregelen. ,,Iedereen kan begrij pen dat je er niet beter van wordt als je dicht bent", zegt Luc Klop van jeugdsoos De Pul in Bruinisse. De soos kreeg eerder geen steun, om dat leden een crowdfunding had- den gehouden. Ze zagen het min of meer als straf dat ze daardoor naast de subsidiepot grepen. Het bestuur tekende daarom bezwaar aan. Nu krijgt de soos wel subsidie: 6000 euro. „Zonder subsidie zou het las tig worden voor De Pul", zegt Klop. Drie musea Ook de drie musea die eerder bui ten de boot vielen, krijgen nu wel geld. ,,Het is nogal een verschil of je niets krijgt, of 6600 euro", zegt Anita de Munnik van Goemanszorg in Dreischor. En Martin van Dom- mele van Brusea in Bruinisse is nu ook tevreden. ,,Het voelde wat on rechtmatig, maar nu heeft het goed uitgepakt." Regina Op de Beek van het Brouws museum vindt de noodhulp terecht, maar kijkt ook vooruit. ,,We gaan hard werken om de publieksinkomsten binnen te halen als we weer open mogen." Het CJV-kamp in Renesse, dat meer dan een halve eeuw bestaat, ontvangt elk jaar scholieren en le den van sportclubs voor overnach tingen. ,,Normaal gesproken is mei hét seizoen van schoolkampen. We hebben nu de tweede school van het jaar te pakken", zegt Sam Dorst van het CJV-kamp. ,,We vallen on der de zogeheten niet-commerciële verhuur. Niet open hebben kunnen zijn, betekende voor ons gewoon gemiste inkomsten. We moeten blijven investeren in onze accom modaties om aantrekkelijk te blij ven. Met deze subsidie hebben we ons bestaansrecht met minstens een jaar verlengd." vrijdag 28 mei 2021 SD 'Lekker, dat zacht-zilte bittertje' René Hoonhorst Vlissingen 'Gitaarbrou wer' Sjak Zwier plukt Iers mos op het strandje voor de Oran jemolen en verwerkt dat in zijn bier. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Geen etiket, maar een label voor het Westerscheldebier van Sjak Zwier en zwager Joost. - Sjak Zwier Zo heb je helemaal niets en dan krijg je te horen dat je ruim 21.000 euro subsidie tegemoet kunt zien. Het overkwam Sam Dorst van het CJV-kamp in Re- nesse woensdagavond. Het jeugdkamp is een van de organi saties die eerder nul op het re kest kregen bij hun aanvraag voor cultuursteun van de ge meente Schouwen-Duiveland. Negen organisaties krijgen nu wel geld. Valeska Nastaly Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49