Bouwman heeft voor marathon nog ruimte op zijn shirt ZEELAND 15 Willeboordse was vanaf 2016 drie jaar keu ringsarts bij het UWV, maakte een wereldreis langs allemaal judovrienden, zette de stichting Judo2Inspire op, ging aan de slag bij de judo- bond als talentcoach en begon aan een studie aan de Johan Cruijff Academy. De oud-judoka is nu arts bij Zorggroep Ter Weel in Goes en is teruggekomen naar Middelburg, waar al haar familie woont. ,,Ik ben terug in de zorg. Ik vind het ook leuk, maar denk nog steeds wel: 'Is dit het nou?' Ik weet dat niet." Door corona veranderde veel. Als judocoach kon ze vanuit huis weinig doen en dus had ze tijd over. Ze voelde zich geroepen. ,,Er was heel veel nood en dan moet je de handen uit de mouwen steken. Dat vond ik best wel logisch." Ze meldde zich aan op een website aan en werd gevraagd om in een verpleeghuis in Ca- pelle aan den IJssel als basisarts vrijwilligers werk te gaan doen. ,,Ik heb dat drie maanden gedaan zo'n tweeënhalve dag in de week", ver telt ze. ,,Dat was best heftig allemaal. In het be gin zeiden ze meteen: 'We hebben geen be schermingsmateriaal'. In die tijd werden de verpleeghuizen gewoon vergeten. Ik was erbij dat mensen gingen overlijden aan corona en moest familieleden opbellen met de medede ling: u mag langskomen, maar het is wel op ei gen risico en we hebben geen beschermende kleding voor u. We raadden mensen aan een bril of stofmasker te halen bij een bouw marktMaar vaak ook kwamen ze niet meer, uit angst het zelf ook te krijgen." 'O wat een ellende' Al snel kwam het besef dat ze bij de judobond niet ging aarden en dus besloot ze het roer om te gooien: terug naar Zeeland en daar een baan in de zorg zoeken. Sinds juni 2020 is ze nu ou- derenarts bij Ter Weel. Nu het merendeel van de cliënten en de verzorgenden is ingeënt, is de situatie daar wat minder heftig. ,,Eerst moesten al die demente mensen op hun kamer blijven, o wat een ellende. Ga maar eens uitleggen waarom dat moetNu gaan we ze ook niet meer isoleren. Het is zo verschrikkelijk om mensen die dement zijn te horen roepen en bonken op de deuren als ze angstig zijn, maar dat je ze niet kunt geruststellen... Dat was echt onmenselijk." ging supergoed", weet ze nog. ,,In minuut vijf van de partij was er nog steeds niets beslist en dacht ik: hé, jij gaat mij niet meer gooien! Maar prompt gebeurde dat wel. Zo ging het dus pre cies: zij maakte een actie en ik bleef staan, om dat het haar al de hele tijd niet lukte om mij te gooien en ik ervan overtuigd was dat het haar nu weer niet ging lukken. Normaal bewoog ik mee en was het gevaar weg. Nu was ik dom en lomp en lag ik in een yuko Overzichtelijk Na 'Londen' kwam de Zeeuwse in een lange zoektocht terecht. ,,Ik weet niet of die al klaar is", zegt ze. ,,Mijn leven was heel overzichtelijk toen ik judoka was. Het was makkelijk: je Normaal bewoog had een doel en ik mee en waS het al- gevaar weg. Nu passie. Ik denk was ik dom en nietdatikvan een yuko ^wdif voor het judo, vond dat ik er laten zien. En toen ik later coschappen liep tijdens mijn stu die geneeskunde, was dat overzicht er ook nog wel. Maar toen merkte ik al wel: ik vind heel veel leuk, maar niets héél leuk. Niet iets waar- Bjorn Bouwman is voetballer en hardloper in één. Hij voetbalde voor Mevo en tegenwoordig in de JO19-2 van fusieclub MZC'11. „Al tijd met plezier. In 2017 kwam het hardlopen op mijn pad. Hoe dat precies gebeurde, zou ik niet dur ven zeggen. Ik ben er wel nog al tijd ontzettend blij mee. In verge lijking met voetbal is het lopen van lange afstanden een heel an dere tak van sport. Letterlijk én fi guurlijk. De grote overeenkomst is het trainen en toewerken naar een bepaald doel. Of dat nu kam pioen worden is op het voetbal veld, of de marathon onder een bepaalde tijd lopen.'' Hardlopen is niet altijd een in dividuele sport. Dat bleek wel toen Bouwman op 15 mei op Vliegveld Twente de 10 kilometer liep, tijdens een Fieldlab-evene- ment. ,,Nog voor ik het bord van de eerste kilometer passeerde werd ik ingehaald door een andere hardloper. Hij liep net een fractie sneller. Toch besloot ik bij hem aan te sluiten. Omdat ik iemand voor mij had lopen die mij uit de wind hield, kostte het me minder moeite zijn tempo aan te houden. Het tempo nam na een paar kilo meter af. Ik ging op kop lopen en zo wisselden we elkaar af.'' Snelste vrouw Tot de doorkomst op vijf kilome ter. Bouwman: ,,We hoorden de omroeper zeggen dat de snelste vrouw uit onze shift ook net het 5 kilometerpunt gepasseerd was. Ze liep achter ons en vanaf dat mo ment hebben we geprobeerd haar als snelste vrouw van deze shift over de finish te helpen. Dat lukte en dat maakt hardlopen zo mooi. Ik had die twee mensen nog nooit gesproken, maar toch hielpen we elkaar. We liepen alsof we dat al jaren samen deden." De uitdaging voor september heet de Petra Desert Marathon. De bekende afstand van 42,195 kilo meter hardlopen door de woestijn in Jordanië. ,,Ik loop voor KiKa, omdat mijn neefje een paar jaar terug leukemie heeft gehad. Hij is er gelukkig weer bovenop geko men, maar voor te veel kinderen is dit niet het geval. Om mee te mo gen doen moeten deelnemers mi- Ik loop voor KiKa, omdat mijn neefje een paar jaar terug leukemie heeft gehad nimaal 6250 euro ophalen. Ik zit inmiddels rond de 4200 euro. Met het geld helpen mensen mij op weg naar Jordanië en kinderen met kanker naar een grotere kans op genezing." 42 mensen op het shirt Om dichter bij zijn streefbedrag te komen, zette Bouwman met In- tersport uit Zierikzee een actie op. ,,Ik kreeg van hen oude MZC'11- en FC De Westhoek-voetbalkou sen. Onverkoopbaar geworden, omdat beide clubs zijn overge stapt naar een andere kledingleve- rancier. De kousen zijn prima te gebruiken om in te trainen. Als mensen 10 euro of meer doneren komt hun (bedrijfs)naam op mijn trainingsshirt. Er is ruimte voor 42 mensen. Voor elke kilometer één naam. Dit kan, net als het kopen van FC de Westhoek-kousen, ge regeld worden door mij een be richtje te sturen." vrijdag 28 mei 2021 GO Elisabeth Willeboordse: „Weet je wat nou het mooie aan judo is? Dat je op het juiste moment die ander kunt fop pen. Het is echt een gevoelsspelletje." FOTO MARCELLE DAVIDSE één lange zoektocht De twee concurrentes in 2012: Anicka van Emden (links) en Elisabeth Wille boordse. FOTO ROBERT VOS/ANP van ik dacht: dit ga ik doen. En dat heb ik nu nog steeds." De vierde aflevering van 'De Zeeuwse Selec tie' is te beluisteren op de website van de PZC en via de verschillende podcast-kana- len. Abonneren is gratis en je krijgt een mel ding zodra de volgende aflevering online staat. nature topspor- lomp en lag ik in ter ben, maar ik -Elisabeth Willeboordse goed in was en over de Spelen van 2012 wilde dat ook Bjorn Bouwman (18) uit Zierik- zee is in voorbereiding op zijn eerste marathon. Niet in Rot terdam of Londen, maar in de woestijn in Jordanië. Hij loopt de snikhete marathon op 4 september met een bijzonder doel: geld ophalen voor KiKa. „Mijn neefje is er gelukkig weer bovenop gekomen, maar voor te veel kinderen is dit niet het geval.'' Gerrit van Loon Zierikzee -Bjorn Bouwman (18) Meer info is te vinden op: https://www.runforkikamara- thon.nl/bjorn-bouwman-petra- desert-2021 Bjorn Bouwman traint langs de Zeeuwse kust, om straks goed voorbereid in de woestijn van start te gaan. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43