O O) CD O 14 ZEELAND PODCAST VOORMALIG TOPJUDOKA Elisabeth Willeboordse heeft twaalf enerverende maanden achter de rug, door corona. Ze heeft twee knopen doorgehakt: de oud-topjudoka ging weer in de zorg werken en verhuisde van Rotterdam terug naar Middelburg. Maar ze is er nog altijd niet uit wat ze echt wil, vertelt ze in de vierde aflevering van de PZC- podcast De Zeeuwse Selectie. ,,Ik vind alles leuk, maar niets héél leuk." Kloetinge Ilham Abali lisabeth Willeboordse beëindigde na de Olympische Spelen van 2012 haar carrière, maar hield na dien wel lang voeling met de I sport. Nu is de Middelburgse er I door corona tijdelijk helemaal van losgerukt. Ze werkt niet meer bij de judo- bond als talentencoach - ze switchte naar de ouderenzorg - en kan zelf ook niet op de mat staan, omdat judoën nu eenmaal niet gaat met anderhalve meter afstand. ,,Dat gevoel dat ik had als ik gestoeid had en me helemaal leeg had geknokt, ken ik niet meer", vertelt ze. ,,En dat kan ik ook niet op een andere manier er gens halen. Dat mis ik dus en dat doet wel iets met mijn gemoedstoestand." Als Willeboordse aan de keukentafel in Mid delburg over judo praat, spat de passie er nog al tijd van af. ,,Weet je wat nou het mooie eraan is? Dat je op het juiste moment die ander kunt fop pen. Dat je jouw lichaam in zo'n positie hebt gebracht en daardoor ook die van de ander, dat- ie wel in jouw val móet trappen. Het is echt een gevoelsspelletje. Dat wordt door niets anders geëvenaard." Bende van Vier Op haar topsporttijd kijkt ze met weemoed te rug. Ze heeft nog geregeld contact met de an dere leden van de zogenoemde 'Bende van Vier', Edith Bosch, Marhinde Verkerk en Carola Uilenhoed. Samen zijn ze goed voor liefst 31 medailles op EK's, WK's en de Olympische Spelen. Vorige week ging ze nog eten met twee van hen. ,,Het is dan zo'n mooie tijd waar we het over hebben. Met veel gelach, maar ook wel eens met een traan." Willeboordse beleefde haar hoogtepunten tussen 2005, het jaar waarin ze voor het eerst Europees kampioene werd, en 2010, toen de tweede Europese titel volgde en ze ook nog we reldkampioene werd met het Nederlandse vrouwenteam. Dat ze daarna nog tot 2012 door ging - en opging voor een tweede olympische plak - was te veel van het goede, geeft ze nu aan. Op die laatste twee jaar van haar loopbaan kijkt ze niet met veel plezier terug en van haar partijen in Londen ligt ze nog wel eens wakker. De Middelburgse kwam in een slopende se lectieprocedure terecht. Samen met Anicka van Emden, die acht jaar jonger was, moest ze knokken om één ticket in de klasse -63 kilo. ,,In 2010 zag ik al: deze concurrentiestrijd wordt zó tegennatuurlijk, zó zwaar. Je moet constant met jezelf bezig zijn, maar onbewust let je toch op de ander omdat je weet dat je hoger moet eindigen dan zij. Dat is echt niks voor mij. Ik dacht toen al: ik wil eigenlijk gewoon stoppen. Maar ik wist niet of dat kon..." Willeboordse maakte namelijk deel uit van de Defensie Topsport Selectie. Ze studeerde dat ze na haar God, die carrière, waar van het einde gepland stond in 2012, aan de slag zou gaan als arts bij De fensie. Maar de Zeeuwse wist niet wat de gevolgen zouden zijn als ze twee jaar eerder al stopte. ,,Ik was bang dat ik mijn studie dan niet kon afmakenMaar in plaats van dat ik dat eens ging uitzoeken, ben ik doorgegaan en ging ik op mezelf inpra ten dat ik dat ook echt wilde. ik weet nog dat Cor van der Geest (technisch directeur judo- bond, red.) aan mij vroeg: 'Elisabeth, jij wilt lijdensweg gaat nog langer door!' toch wel echt hè? Dat wij straks niet de ver keerde selecteren'. Hij wilde zeker weten dat ik voldoende gemotiveerd was. Ik gaf aan van wel, maar achteraf kan ik zeggen dat mijn ge voelens niet strookten met wat ik toen tegen hem zei." 'In mijn hoofd was ik op' Toen uiteindelijk in januari 2012 het zogenaamd verlossende telefoontje kwam van bondscoach Marjolein van Unen, voelde Elisabeth Wille- boordse geen opluchting. ,,Nee, het was juist een opluchting geweest als ze voor Anicka had den gekozen. Ik moest blij zijn, maar ik voelde nu opeens nog meer druk en dacht: 'God, die lijdensweg gaat nog langer door!' Mijn inzet op en buiten de mat was heel prima, daar lag het echt niet aan, maar in mijn hoofd was ik op. Ik was moe." Van Londen heeft de Zeeuwse ook nauwe lijks kunnen genieten. Heel de druk van de na tie rustte op haar schouders én ze maakte - naar eigen zeggen - in twee partijen een grote fout. Eerst in de derde ronde tegen de Chinese Lili Xu, daarna in de herkansingen tegen de Ja panse Yoshie Ueno, haar angstgegner. Wille- boordse: ,,Als er nou één moment was waarop ik olympisch kampioen had kunnen worden... Ueno had namelijk verloren. Als ik van die Chinese had gewonnen, was ik die Japanse niet meer tegengekomen. Wat mooi was geweest, want ik had nog nooit van haar gewonnen... Kijk, daar lig ik nu nog steeds wakker van." Uiteindelijk won Ueno nu weer. Maar dat had niet gemogen, stelt Willeboordse. ,,Het vrijdag 28 mei 2021 GO 5 Voetballer Rico van Nielen komt volgend seizoen uit voor Kloetinge. Hij komt over van Goes waar hij aan zijn eer ste seizoen bezig was. Voor eerste klasser Kloe- tinge is Van Nielen (foto) na Thomas de Rijke, Jarreau Manuhuwa, Kyle Doesburg en Reguillo Vandepitte de vijfde nieuwe ling Ilham Abali is ook komend seizoen speel ster van ADO Den Haag. De club heeft de optie in het contract gelicht waardoor de voetbalster uit Vlissingen tot medio 2022 vastligt. Abali staat sinds ja nuari 2020 vanwege bles sureleed bui tenspel en hoopt in het nieuwe seizoen haar rentree te kunnen maken. Leven van Willeboordse nu Roeland van Vliet Middelburg geneeskunde en werd tege lijkertijd in Ik moest blij zijn, haar onder maar ik voelde nu Ed^ opeens nog meer De tegenpres- druk en dacht: tatie zou zijn -Elisabeth Willeboordse a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42