WIM HOFMAN Kookboeken 600jaar na vloed blijft het stil in Zeeland 9 ST. ELISABETHSVLOED GEEN GROOTSCHALIGE HERDENKING De Sint- Elisabethsvloed die het zuidwesten van het land 600 jaar geleden trof, wordt komende tijd herdacht. Maar in Zeeland blijft het stil. i ^^"ookboeken zijn geen boeken die je kookt. Het zijn boeken waar je soms een stukje in I ^^leest en dan stuit je soms op een recept waarvan je denkt dat het wel wat is en dan maak je dat. Soms. Soms maak je ook een recept meerdere malen. Zo ligt er in een kookboek dat we hebben al jarenlang een laurier blaadje bij een bladzijde die over soep gaat. De bladzijde met het recept voor romige chocoladepudding is bruin ge kleurd door de cacaopoeder die erop gevallen is. Recepten lezen kan een plezier op zich zijn, vooral als ze aantrekkelijk en beeldend geschreven zijn. Je ziet din gen voor je. Zo las ik gisteren een Moors recept: duiven gevuld met rozij nen en amandelen en kaneel en dan gebraden in flink wat olijfolie. Laat ik nu een paar zeer dikke duiven over het gras zien lopen! Houtduiven, ze had den een roze borst en een witte band om de nek. Ik geloof dat houtduiven op de lijst staan van vogels die je vrij mag jagen. De vogelbescherming wil wel dat die lijst verdwijnt. In een van mijn kookboeken stond een recept voor jonge gans. Het leek me wel wat: gans met chipolata. Neem een jonge gans met mooi wit vet. Haal de ingewanden eruit. Doe de poten naar binnen. Flambeer hem even. Verwijder de schachten. Bind hem op en bekleed hem met spek. Be leg de bodem van een braadpan met repen spek, leg daarop een mirepoix en wat vleesrestjes, twee plakken ham, het slachtafval van uw gansje, een boe ketje peterselie en bieslook, drie ge schrapte wortelen, twee of drie uien waarvan één bestoken met kruidna gels, knoflook, tijm, laurier, basilicum, zout. Leg daarop uw gans. Begiet hem met een goed glas madeira, een fles witte wijn, cognac, een pollepel con sommé van gevogelte. Stoof hem on geveer een uur. Haal hem daarna uit de pan, dresseer hem en overgiet hem met een chipolata-ragoüt. Dit gerecht zal ik niet gauw maken, al zag ik wel jonge ganzen lopen langs de Paauwenburgweg. Zo'n mooi beest staat vast en zeker op een lijst van be schermde dieren. Bovendien leek me chipolata maken ook wel bewerkelijk. In hetzelfde kookboek staat ook een recept voor een pastei van jonge haai- enmagen Merkwaardig, vindt au teur Jan J.B. Kuipers, die veel over de verdronken geschiedenis van Zee land heeft geschreven. ,,Het zal wel geen opzet zijn, maar het is wel curieus. Het zwaartepunt lag weliswaar buiten Zeeland, maar de Sint-Elisabethsvloed heeft ook hier grote gevolgen gehad." De stormvloed van 1421 richtte enorme schade aan in de toenma lige graafschappen Zeeland en Holland. Tientallen dorpen in vooral Zuid-Holland verdwenen in de golven en het Nederlandse landschap veranderde ingrijpend. De vloed leidde onder meer tot de vorming van de Biesbosch. Over het aantal slachtoffers is weinig duidelijkheid. Lange tijd gingen geschiedschrijvers uit van aantallen tot zelfs 100.000, maar rond de 2000 lijkt inmiddels waar schijnlijker. Het ging om de tweede Sint-Eli sabethsvloed, want ook de waters noodramp van 1404 kreeg die naam. In 1424 volgde nog een derde. De eerste Sint-Elisa- bethsvloed zorgde er onder meer voor dat de Braakman in Zeeuws- Vlaanderen drastisch werd ver groot, zegt Kuipers. ,,De tweede Sint-Elisabethsvloed, in 1421, was voor Zeeland minder ernstig, maar heeft vooral op Noord-Beveland veel schade veroorzaakt." Onder Het zal wel geen opzet zijn, maar het is wel curieus meer het dorp Schoonboom is daarbij vermoedelijk verdwenen. In Zuid-Holland en West-Bra bant wordt tot en met september 2022 uitgebreid stilgestaan bij de legendarische overstroming, nu 600 jaar geleden. Dat gebeurt on der aanvoering van Nationaal Park NLDelta. Er verschijnen boeken en er staan herdenkingen, tentoonstel lingen en andere activiteiten op stapel. Deze week is als aanzet ook een 'online belevingscentrum' ge opend, een initiatief van water schap Hollandse Delta, samen met andere waterschappen. '1953' is het belangrijkst Zeeland ontbreekt in het pro gramma. Waterschap Scheldestro- men is wel benaderd. ,,We hebben besloten daar niet aan mee te doen, omdat de invloed van de vloed hier minder was dan in de omgeving van de Biesbosch", zegt een woordvoerster. ,,Er zijn in Zeeland heel veel vloeden geweest die je kunt herdenken. Dat houdt een keer op, zeker omdat '1953' hier toch het belangrijkst is." Ook het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk heeft 'nee' moeten zeggen. ,,Wij zijn ook wel bena derd, maar we hebben daar geen gehoor aan kunnen geven van wege de coronacrisis", zegt direc teur Siemco Louwerse. ,,Lange tijd was ook onduidelijk óf er wel iets zou gaan gebeuren. Uiteindelijk is de prioriteit gelegd bij het gebied dat destijds het zwaarst is getrof fen." Aanhaken De provincie Zeeland bevestigt dat hier geen grootschalige herden king op stapel staat. ,,Maar we vol gen de activiteiten met belangstel ling. Waar mogelijk zullen we hierop aanhaken", aldus een woordvoerster. ,,Ook bekijken we of we binnen onze eigen projecten en evenementen aandacht kunnen schenken aan 600 jaar Sint-Elisa- bethsvloed. Deze had grote gevol gen voor de vorming van Zuid Holland en Brabant. Ook nu nog is de kracht van het water een zeer actueel thema. Daarom grijpen we het themajaar aan om aandacht te vragen voor watervraagstukken in de zuidwestelijke Delta." vrijdag 28 mei 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Rolf Bosboom Middelburg - Jan J.B. Kuipers, auteur De Sint-Elisa- bethsvloed, door Meester van de Heilige Elisabeth-Panelen, ca. 1490-1495. Olieverfpa neel dat is te zien in het Rijksmuseum in Amsterdam. Afgebeeld is Dordrecht, met rechtsboven de dijk doorbraak. FOTO RIJKSMU SEUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37