Kledingbank vaker open Eind dit jaar flinke opknapbeurt voor de Duinweg in Zoutelande 1 kA IW, 7 WONEN IN DE MORGENSTERKERK GEEN VANDALEN MEER^ Overlast? Wietzakjes? De bewoners van kerk de Morgenster in Middelburg wisten afgelopen week niet wat ze lazen. versluis willeboer J ,,Moet je kijken wat een ruimte. Die hoge muren, dat licht. Het is prachtig. En zo stil." Karim laat de stilte op zich inwerken. ,,Als ik even wil nadenken, ga ik hier zit ten. Het is heel inspirerend." Jammer alleen van het vernielde orgel en de blauwe verf die rück- sichtlos op de vloer is gesmeten. In de kerk zijn begin vorig jaar van dalen actief geweest. Precies de re den dat het bestuur heeft gezocht naar mensen die het gebouw wil den beheren. Die boodschap ont ging Marieke Stolp en haar vriend Karim, beiden 28, niet. Zij doen niet anders. Beheren als het nieuwe wonen is hun way of life. Dus niet 'goedkoop' huren van een anti-kraakorganisatie, die daar op haar beurt rijk van wordt, ter wijl huurders volledig rechteloos zijn. ,,Maar écht beheren", zegt Ka- rim. ,,Zorgen dat er geen krakers komen. Serieus op een gebouw passen, het onderhouden, onge node gasten buiten houden." Een grote woestenij Toen de Rotterdammers in okto ber vorig jaar hun spullen verhuis den naar de voormalige ruimte van het kerkelijk jeugdwerk, stond het kerkgebouw er belabberd bij. Karim somt op: ,,Er zat geen slot op het hek, de deuren waren ge woon open, binnen lag overal glas, stenen, het terrein was compleet overwoekerd, alle verlichting was kapot. En zo kan ik nog wel even doorgaan. Het was één grote woes tenij." Tot het tweetal introk. ,,Karim is heel handig", glundert Marieke. ,,Hij heeft de hele tuin gedaan, al les gesnoeid en weggehaald. Hij heeft de gevels schoongemaakt, op het dak geklommen en al, en ver lichting opgehangen. En camera's. En een huisnummer." In het begin We zouden best een huis kunnen kopen of huren, maar ik zou niet eens meer willen stonden de hangjongeren wel even te kijken, vertelt Karim. ,,Ze komen soms nog om even te chil- len. En dan zullen ze misschien best een jointje roken, vandaar misschien de wietzakjes. Wij zijn alleen maar blij met ze. Zij letten ook een beetje op hier, samen met ons." Karim en Marieke hebben een liefde voor leegstaande gebouwen. ,,We hebben vijf jaar gewoond voor een antikraakorganisatie, maar we hebben nu ons eigen be- heersbedrijf opgericht. De Mor genster is ons eerste project. We zouden een huis kunnen kopen of huren, maar ik zou niet eens meer willen. Ik wil ruimte. En je gooit je geld weg. De woningmarkt is compleet verziekt." Nu betalen ze niets. ,,Maar we doen er wel wat voor", vertelt Marieke. ,,We lopen elke avond rond, doen een mel ding als de stroom uitvalt of als er een boom is omgewaaid." De Morgensterkerk gaat dit jaar plat, dus moet het stel verkassen. Daar zijn ze aan gewend, zegt Ma rieke. ,,We werken vanuit huis, Karim als muziekproducent en ik als schrijfster. Het maakt niet uit waar we wonen. We houden van avontuur. En als buurtbewoners nog willen zien hoe mooi de kerk vanbinnen is, zijn ze van harte welkom voor een kop koffie." Hij geeft aan dat dat een hele uit daging is, omdat de ervaring leert dat automobilisten zich lang niet altijd aan de maximumsnelheid houden. Als voorbeeld wijst hij naar Buttinge, waar ondanks drempels en wegversmallingen vaak te hard wordt gereden. Dat bleek recent toen de politie daar snelheidscontroles hield. Van de 736 passanten reden er 450 te hard. Wisse: ,,Als er geen tegemoetko mend verkeer is, rijden velen te hard." Dat geldt volgens hem ook voor andere wegen binnen de ge meente waar maar dertig kilome ter per uur mag worden gereden. ,,Ervoor zorgen dat die limiet niet wordt overschreden is lastig." Hij geeft aan dat het toch ook vooral de bestuurders zelf zijn die ervoor moeten zorgen dat ze het gaspe daal niet te diep intrappen. Voorzitter Bram Marcusse van de dorpsraad Zoutelande is blij dat de Duinweg wordt aangepakt. ,,En niet alleen die weg, maar ook de aanliggende wegen. Want ze ver keren momenteel in een erg slechte staat." Nauw betrokken Hij geeft aan dat de bewoners, dorpsraad en ondernemersvereni ging nauw betrokken zijn bij de plannen voor de reconstructie. Volgens hem wordt er nog geke ken wat voor soort weg het precies wordt. ,,Een fietsstraat waar de au to's te gast zijn of een erfontslui- tingsweg. Het moet in ieder geval een weg worden waar fietsers en wandelaars zich veilig voelen." MIDDELBURG De Kledingbank Zeeland gaat vaker open: voortaan ook elke laatste zaterdag van de maand. Morgen voor het eerst, van 9 tot 14 uur. In de collectie zitten zomerkleren, maar ook textiel voor bad en bed. De Beurs - een tweede hands winkel - van Kledingbank Zeeland is al wekelijks open op maandag, dinsdag en woensdag van 9 tot 14 uur. Om daar kleding te ko pen, is geen verwijsbrief nodig waaruit blijkt dat je in armoede leeft. De Kledingbank zit aan de Raven- steijnweg 1a in Middelburg. Kunststof kozijnen Aluminium kozijnen Nu ook spouwmuurisolatie! 1 De Zompe 2a, Serooskerke 0118 - 629 056 www.versluisenwilleboer.nl Marieke Stolp en haar vriend Karim beheren de Morgensterkerk in Middelburg, totdat het pand wordt gesloopt. foto lex de meester vrijdag 28 mei 2021 WA Liefde voor leegstaande gebouwen Wendy Wagenmakers Middelburg De huidige bewoners doen juist alles om het gebouw te be schermen. Sinds hun intrek zijn er geen vandalen meer gezien. - Marieke Stolp (28) De Duinweg in Zoutelande wordt eind dit jaar gereconstru eerd. Dan wordt die weg onder- langs de duinen zo ingericht dat automobilisten zich daar te gast voelen, aldus wethouder Pieter Wisse (CDA, verkeer). ,,Dat gevoel moet er voor zor gen dat ze daar niet harder dan dertig kilometer per uur rijden." Emile Calon Zoutelande Pffel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35